Co si nebrat na pohřeb
Vždy na pohřeb zvolte tmavé a formální oblečení. Vhodný kabát nebo plášť vás bude hřát po celou dobu pohřbu. Kabát by měl být ve střízlivé barvě, například černý, tmavě šedý nebo tmavě modrý.
Archiv
Jaká košile se nosí na pohřeb
Košili volte vždy bílou s klasickým límečkem, a hlavně bez vzoru či barevných doplňků. Pokud preferujete jinou barvu košile a účastníte se pohřbu v Česku, můžete zvolit i černou. V zahraničí, kde je poměr věřících obyvatel daleko větší než u nás, zůstaňte raději vždy u bílé barvy košile.
Archiv
Kdo sedí v první řadě na pohřbu
Opět platí, že nejbližší rodina sedí v prvních lavicích před oltářem, ostatní usednou do lavic podle vlastního výběru. Pokud neznáte průběh a zvyklosti mše svaté, nevadí – kněz je připraven, že všichni účastníci pohřbu nemusí běžně chodit do kostela.
Archiv
Jak pozdravit na pohřbu
Při příchodu do obřadní síně se příchozí často jdou pozdravit s organizátorem pohřbu a nejbližšími pozůstalými. Pokud je to poprvé, co jste se setkali s pozůstalými po úmrtí člověka, pak se většinou stiskem ruky a slovně vyjádří soustrast.
Kdo by měl jít na pohřeb
V České republice je volno na pohřeb hrazeno zaměstnavatelem. Podle zákona o zaměstnanosti má zaměstnanec nárok na volno při úmrtí nejbližších příbuzných (manžel, manželka, partner, rodiče, děti, sourozenci). Délka volna se odvíjí od vztahu ke zemřelé osobě, jak píšeme výše v tomto článku.
Jak dlouho může trvat pohřeb
Obvykle obřad trvá 20-30 minut. Na základě vašich přání ale může být i kratší. Pokud byste si naopak přáli větší prostor pro poslední rozloučení, měli speciální přání na průběh obřadu, hovořilo by více smutečních řečníků z lidu (např.
Jak se psychicky připravit na pohřeb
Je důležité si ztrátu uvědomit, nebránit se emocím a postupně se s tím naučit žít. "Smrt někoho blízkého je jednou ze zátěžových životních situací. Pozůstalí obvykle prožívají pocity psychické bolesti, smutku, prázdnoty a bezmoci. Pohřeb je způsob, který jim pomůže touto zkušeností projít," říká Soukupová.
Jaká barva růže na pohřeb
Barvy květin na pohřeb, pro pohřební věnce se dříve využívali tmavší barvy (fialová, vínová, červená), dnes dle našich zkušeností a realizovaných objednávek pohřebních kytic a věnců jsou v dnešní době vybírány barvy (bílá, krémová) světlejší a veselejší.
Jak dlouho po smrti je pohřeb
Optimální dobou pro vykonání pohřebního obřadu je zpravidla 5 až 6 dní po úmrtí. Pohřeb je možné zadat u kterékoli pohřební služby. Pohřební službu si vybírá rodina. Přivolaný lékař nesmí dělat žádné pohřební službě reklamu, tedy ani nějakou konkrétní doporučovat.
Co se děje s tělem při kremaci
Spalovací pece
Rakev s tělem se zpopelňuje při teplotě 1150 °C (1423 K, 2102 °F). Během kremace shoří velká část těla (obzvláště orgány a jiná měkká tkáň). Pozůstatky žehu tvoří asi pět procent původní hmotnosti těla a popel rakve.
Co se dává do urny
Obsahem urny jsou vlastně rozemleté kosti a popel z těla, které po nebožtíkovi zbudou po zpopelnění a mezi nimi se objeví i malé černé části, zbytky dřevěné rakve. Ani zlaté zuby, pokud je nebožtík má, nevydrží žár, kterému je tělo během kremace vystaveno.
Jak se rozloučit se zemřelým
Dopřejme si čas k rozloučení. Posaďme se vedle lůžka a pokusme se vnitřně se uklidnit. Když pozorujeme obličej zemřelého, můžeme sledovat, jak mizí všechno napětí a vyzařuje pokoj. Jestli chceme, mluvme se zemřelým, doprovoďme jej svými myšlenkami na jeho pro nás neviditelné cestě.
Kdy přijít na pohřeb
Doporučujeme vám k vystavení nebo identifikaci přijít s dostatečným předstihem, tedy 15-20 minut před začátkem obřadu, aby byl dostatek času na důstojné rozloučení a následně na úpravu obřadního sálu.
Jaké kytky se kupují na pohřeb
Mezi nejoblíbenější smuteční květiny patří růže, Lilie, Orchideje, Chryzantémy, Germínky a Gerbery, Karafiáty. To jsou nejoblíbenější a nejvyužívanější řezané květiny které se využívají pro pohřební kytice a pohřební věnce.
Jakou kytici na pohřeb
Tradičně nosí lidé na pohřeb smuteční kytice z růží, lilií, gerber, karafiátú. V Česku je tradiční smuteční květinou chryzantéma. Pokud se loučíme s pánem, volíme tmavší barvy květin, jestliže se ženou, tak světlejší barvy.
Jak to vypadá v krematoriu
„V horní části zařízení je to mezi 750 až 800 stupni Celsia a dole v dopalovací komoře 850 stupňů,“ upřesnil Mlčoch. V krematoriu Strašnice vše kontroluje počítač, tělo tak do zařízení pustí, až když je v něm správná teplota. Rakev s tělem míří do pece, která je rozpálená až na 850 stupňů.
Co se děje s tělem v rakvi
Poté, co rakev s tělem překročí práh krematoria, je odvezena do chladicího či mrazicího boxu – záleží na stupni rozkladu těla. V chladicí místnosti je 12° C, v menší mrazicí místnosti podstatně méně, až -20° C. Zde těla v rakvích, ve stabilní nízké teplotě, tráví naprostou většinu pobytu v krematoriu.
Kam vysypat popel z urny
Urnu si pozůstalí mohou nechat doma, uložit ji do urnového hrobu nebo do kolumbária. Oblíbená je i možnost popel rozptýlit na rozptylové loučce nebo ho vsypat do loučky vsypové. Co když ale největším přáním nebožtíka bylo spočinout na oblíbené stráni nebo v řece Ani to by neměl být problém.
Jak dlouho se čeká na urnu
Vyzvednutí urny
Urna bude k vyzvednutí v provozovně, kde byl pohřeb sjednán, za cca 14 pracovních dnů po konání obřadu nebo zpopelnění. K jejímu vyzvednutí nebudete vyzváni.
Kam volat při úmrtí doma
Zaopatřením mrtvého lidského těla se rozumí jeho umytí, oblečení do šatů či rubáše, uložení do rakve a konečná úprava. Při úmrtí doma, mimo zdravotnické zařízení: Zavolejte praktického lékaře nebo Lékařskou službu první pomoci, popřípadě Zdravotnickou záchrannou službu.
Kdy se dává kytice na pohřbu
Po příchodu do obřadní síně přichází na řadu pokládání květin k rakvi, případně přímo na rakev. Po položení květin následuje skladba z hudební produkce. Po hudebním doprovodu přichází na řadu řečník, případně více řečníků.
Proč sudý počet květin na pohřeb
Počet květin na pohřeb má být podle pověr vždy sudý. Říká se, že sudý počet květin má zahnat osamělost mrtvých, kterým chybí spřízněná duše do páru. Lichý počet květin, konkrétně jednu bílou růži, nosíme na pohřeb mladého člověka jako symbol mladého života, který vyhasl příliš brzy.
Co se děje s tělem při umírání
Smrt přichází velmi rychle poté, co srdce přestane bít, ustává přísun krve k životně důležitým orgánům včetně mozku. Poté, co se srdce zastaví, dostavují se během několika sekund všechny příznaky toho, že je člověk shledán mrtvým. Okamžik, kdy jsou přítomny všechny tři parametry, je definován jako čas smrti.
Proč se nedávají boty do rakve
Boty do rakve
Běžně se doporučuje nedávat zesnulému do rakve boty. To je z ekologických důvodů – obuv je většinou vyrobena z materiálů, které by při zpopelnění vypouštěly do ovzduší nechtěné zplodiny.
Jak se dá otevřít urna
To je možné provést několika způsoby. Odříznout pilkou na železo urnu asi 1 cm od horního okraje, vyvrtat do víka několik děr o velikosti si 10mm a nebo rozbít víko úderem.