Jak připravit trvalky na zimu?

Jak připravit záhony na zimu

Záhony je vhodné opatřit buď zeleným hnojením (na to už je v průběhu podzimu pozdě), nebo jim dopřát pořádnou vrstvu mulče, například posekané trávy nebo kompostu. Vrstva by měla být vysoká zhruba pět centimetrů. Tento způsob mulčování přiláká žížaly, které půdu provzdušní.

Co udělat na zahradě před zimou

14 tipů, jak připravit zahradu na zimuPosekejte trávník.Ostříhejte živý plot.Shrabejte listíKompostujte.Zrušte záhony.Zryjte záhony.Postarejte se o bylinky a trvalky.Sázejte.
Archiv

Jak se připravují rostliny na zimu

Zimu přežívají pupeny na výhonech při zemi a uprostřed přízemní růžice listů, takže jsou chráněné i sněhem. V půdě přežívají hlízy, cibule, oddenky a kořeny. Nadzemní části na podzim uschnou a na jaře vyrostou nové. Opadavé listnaté a jehličnaté dřeviny vytváří plody se semeny.

Čím zakrýt rostliny na zimu

lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.

Jak na záhony na podzim

Na podzim je vhodné do půdy zapravit i další živiny, za základ se považuje draslík a fosfor. Tyto základní živiny jsou vázány v půdě a postupně se uvolňují. Fosfor můžete do půdy jednoduše dodat pomocí superfosfátu v granulované formě nebo také hnojivy obsahujícími guáno, které je přírodním zdrojem fosforu.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Co je potřeba udělat na podzim na zahradě

Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahraděNaposledy posekejte trávník.Pravidelně shrabujte listí.Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.Na zimu zahradu dokonale odplevelte.Zahradu často zalévejte.Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.

Jaké trvalky se stříhají na podzim

šanta, pivoňka, kosatec německý, dračík vousatý, šalvěj hajní, orlíček, dymnivka žlutá, jarmanka větší, denivka, záplevák podzimní, rozrazil klasnatý, kokarda velkokvětá, slunečnice pozdní, sléz velkokvětý, sasanka japonská, pomněnkovec velkolistý, kopretina šarlatová, baptisie jižní, řebříček a trvalky, které jsou …

Co dát do venkovního květináče

10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Co roste v zimě

V zimě rozkvétají některé drobné cibuloviny, jako jsou Sněženky, Bledule či Krokusy, dále Talovíny, Podléšky jaterník, Čemeřice, Vřesovce… V mírných zimách se objevují již v lednu, v mrazech spíš v únoru až začátkem března.

Jak zabalit strom na zimu

Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.

Čím hnojit záhony na podzim

Nejčastěji se používá kravský nebo koňský. Koňský hnůj je záhřevnější, obsahuje rohovinu a hodí se zejména do těžších půd a pařenišť. Kravský hnůj se zase pomaleji rozkládá. Pokud budete záhony hnojit hnojem, nepoužívejte již vápno, zničili byste dusík.

Jaké hnojivo použít na podzim

Jak na podzim hnojit Jakmile máte za sebou sklizeň, nezapomeňte půdu dostatečně prokypřit. Hodí se i organická hnojiva kravský i koňský hnůj, případně také slepičí a jejich kombinace. Na rozdíl od minerálních hnojiv dodávají půdě i nezbytný humus.

Jak správně rýt

Technika rytí

Vyryjeme brázdu přes záhon, vyrytou zem složíme vně na konci záhonu. Další brázdu vyryjeme hned za první a půdu z nové brázdy obracíme do brázdy přední. Opakujeme tento postup, dokud neobrátíme půdu na celém vybraném místě. Půdu z prvního řádku rytí použijeme k zaplnění poslední brázdy.

Jak hluboko rýt

Rytí krok za krokem

Měla by být hluboká přibližně 30 cm a široká maximálně 25 cm. Zeminu házejte za sebe na záhon. Až vložíte do rýhy hnojivo, začněte rýt další řádku. Hlínou z této řádky zakryjte prví rýhu s hnojivem.

Co se dá pěstovat v zimě

Na podzim a za příznivého počasí i na začátku zimy můžeme vysévat mrkev, kořenovou i naťovou petržel, cibuli a včetně šalotky, zimní odrůdy česneku (paličák i nepaličák), košťálovin (např. květák Arktur a hlávková kapusta Arkta) a také přezimující špičaté zelí.

Kdy stříhat trvalky po zime

Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Jak osadit venkovní květináče

Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.

Jaké trvalky do květináče

V nádobách vyniknou všechny druhy levandulí, třapatky (Echinacea nebo Rudbeckia) a také bergenie. Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka.

Jaký strom do květináče

Stromy a keře do květináčůrajské jabloně,břízy, např. břízy papírové, užitečné, odrůda Youngii, Doorenbos,palmy,javory, odrůda Globosum,trnovník akát,katalpa,slivoň pilovitá,slivoň třešňová,

Co s maceškami po odkvětu

Po odkvětu se odstraní stonek cibulovin, z části se mohou zredukovat i listy, cibuloviny se pak ponechají v klidu, aby mohly dokončit svůj vývoj. Vyndat je můžeme teprve společně s odkvetlými dvouletkami v červnu.

Čím obalit stromky

Stromky či keře můžete přímo obalit bílou netkanou textilií (pokud jsou většího vzrůstu doporučuji nejprve větve stáhnout k sobě provázkem), případně se dá ušít z těchto materiálů i jednoduchý návlek. Ten na stromek nasadíte a také ho zajistíte motouzem u kmínku.

Jak připravit ovocné stromy na zimu

Stromky aspoň jednou za rok obejděte a vystříhejte výhony, které vyrážejí z kořenů nebo kmene. Pak prohlédněte korunu a odstraňte větve, které se uvnitř ní kříží, případně jsou uschlé či napohled nezdravé. Základem je dobře prosvětlená koruna, která vám dá nejen lepší úrodu, zároveň strom chrání proti různým chorobám.

Kdy dát hnůj na záhony

Hnůj od kraviček se hodí hlavně pro lehčí půdy. Protože se rozkládá pomalu, je nejlepší vpravit ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je lepší koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje je možné zarýt i zjara, protože se rozkládají rychleji.