Jaký plyn na svařování
Nejčastěji používaným ochranným plynem při svařování-WIG je argon (l1). Jeho stupeň čistoty by měl být minimálně 99,95%. U kovů, které mají velice dobrou tepelnou vodivost, jako jsou hliník nebo měď, se používá také hélium (l2). Pokud se používá jako ochranný plyn hélium, je svařovací oblouk více horký.
Jaký plyn při svařování nerezu
Při sváření korozivzdorných ocelí – nerezi musí být ve směsi plynu maximálně 4% Oxidu uhličitého.
Archiv
Jaký plyn na svařování hliníku
Svařování hliníku a jeho slitin
Základním ochranným plynem je argon, který však u materiálů větších tlouštěk nemusí být z hlediska jejich velkého odvodu tepla dostačující. Z tohoto důvodu se do ochranného plynu přidává hélium, které díky své vysoké tepelné vodivosti zajistí požadovaný průvar.
Archiv
Čím se svařuje
Pro ocelové plechy a dráty se nejčastěji používají měděné, které při vývinu tepla neuvolňují do okolního prostředí žádné škodlivé emise. Jinými materiály elektrod mohou být např. slitiny kobaltu a kadmia, mědi a stříbra a kadmia, mědi a niklu a křemíku, a dalších.
Jaký je rozdíl mezi Mig a Mag
Svářečky MIG a MAG jsou zcela totožné. Rozdíl je pouze v tom, jaký plyn použijeme (zda inertní či aktivní) a jaký materiál budeme svařovat. Proto se také tyto svářečky označují souhrnným názvem MIG/MAG.
Jaký plyn při svařování TIG
Pro TIG svařováni přichází v úvahu pouze inertní plyny. Nejčastěji se používá argon v různých stupních čistoty. Tyto stupně se obvykle označují jako Argon 4,6 nebo Argon 4,8 nebo Argon 5,0. Čistota 4,6 znamená, že čistota plynu je 99,996 % (4 devítky a šestka).
Čím se svařuje nerez
Mezi nejpoužívanější metody svařování nerezových částí patří metody TIG, MIG/MAG a tzv. svařování obalenou elektrodou. Metoda TIG je vhodná pro tvorbu vysokokvalitních svárových švů vyznačujících se pevností. Metodu charakterizuje použití wolframových elektrod a také inertní atmosféry, nejčastěji argonové.
Jak se svařuje hliník
Technologie svařování hliníku se příliš neliší od svařování oceli. Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.
Jak správně svařovat
Jak svařovat – všeobecně
Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.
Jak se svaří
Při svařování elektrickým obloukem slouží elektroda jako anoda (kladný pól / +) a obrobek jako katoda (záporný pól / -). Pomocí svorky se jeden pól spojí s obnaženou částí obrobku a druhý pól s držákem elektrod, kterým se konec elektrody vede po místě sváru. Tím dochází ke zkratu a vzniká elektrický oblouk.
Jak svařovat s MIG
Při svařování MIG se používá většinou sprchový nebo pulzní oblouk. Svařování MAG je možné jak s krátkým a přechodovým obloukem, tak také s obloukem sprchovým a pulzním. Krátký oblouk je oblouk ve spodní oblasti výkonu, to znamená s malým napětím a nízkou rychlostí drátu. Lze jím svařovat téměř ve všech polohách.
Co se svařuje Tigem
Jaké materiály se svařují metodou TIG Svařování metodou TIG potřebuje průmysl pro výrobu precizně tvořených produktů. Jedná se například o svařování nerezové oceli, niklových slitin, nebo pro provádění svárů na hliníkových slitinách.
Jak svařovat hliník Tigem
Při sváření hliníku metodou TIG se vytváří na povrchu taveniny krusta z oxidu hliníku, změnou polarity svařovacího proudu je možné „narušit“ tuto povrchovou vrstvu oxidu prostřednictvím mechanizmu nazvaného „ionické pískování“. Napětí na wolframové elektrodě je střídavě kladné (EP) a záporné (EN).
Jak svařit nerez a ocel
TIG svařování nerez ocelí se provádí stejnosměrným proudem s přímou polaritou, tzn. s elektrodou, zapojenou na záporný pól zdroje. Pulsní svařování můžeme použít tehdy, jestliže chceme mít dobrou kontrolu nad vneseným teplem. To je výhodné zejména při svařování tenkých plechů z nerez oceli a pro svařování v polohách.
Jak spojit měď a nerez
Pro pájení nerezu doporučujeme stříbrnou tvrdou pájku s 55% stříbra, pájecí teplota je 630 – 660°C. Pájka může být holá Ternalloy 55 či obalovaná Fluxalloy 55. Pájka s 55% bude mít maximální barevnou shodu s nerezí.
Jakou svářečku na hliník
Pro hliník a různé slitiny jsou určeny svářečky a jejich funkce Balance, Duty Cycle, TIG/AC/DC, LIFT/HF.
Jak se svařuje dural
Dural se velmi snadno obrábí, spojuje se svařováním v ochranné atmosféře, pájením s pomocí speciálních tavidel, nýtováním nebo lepením. Dural je chemicky odolný a dá se velmi dobře povrchově upravovat a barvit (eloxování).
Jak se naučit svařovat
Jak svařovat – všeobecně
Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.
Jak poznat dobrý svár
Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.
Jaký proud při svařování
Nastavení proudu
Velikost svařovacího proudu záleží na tom, jak silný materiál budete svařovat. Pro běžné tloušťky jeklů stačí použít elektrodu o průměru 2 nebo 3,2 milimetry. První z nich odpovídá svařovací proud kolem 60A a druhé zhruba 90A. Elektroda 4 milimetry potřebuje proud ideálně 125 Ampérů i víc.
Čím se svařuje hliník
Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.
Jakou elektrodu na nerez
Svářecí elektrody pro svařování NEREZU jsou vhodné wolframové a to s obsahem Ceria nebo Lanthanu, tedy šedé a zlaté. Šedé wolframové elektrody: Wolframová elektroda WC20 s obsahem Ceria 2 %, je určená pro svařování střídavým i stejnosměrným proudem.
Jak spojit hliník a ocel
Mezi tyto metody patří válcování, svařování výbuchem, svařování třením, odtavovací stykové svařování (neboli horké tlakové svařování) a obloukové svařování. Obloukové svařování ocelových a hliníkových bimetalových přechodových vložek se provádí běžnými metodami „GMAW“ nebo „GTAW“.
Jak spojit med
V praxi občas dochází k situacím, kdy je třeba spojit měď a hliník. Za odborné řešení tohoto problému lze považovat použití speciálních Al/Cu kabelových koncovek a spojek, které zajišťují dlouhodobě spolehlivé napojení obou materiálů.
Jak se sváří hliník
Technologie svařování hliníku se příliš neliší od svařování oceli. Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.