Jak podat žalobu u soudu?

Jak podat soudní zalobu

Žaloba nebo návrh na zahájení řízení musí být podán v písemné formě a vlastnoručně podepsán. V případě, že strana nemusí být a není ve sporu zastoupena advokátem, může být žaloba nebo návrh na zahájení soudního řízení podán rovněž ústně – jak již bylo uvedeno k otázce 7 – do protokolu u příslušného okresního soudu.

Jak dlouho trvá vyřízení žaloby u soudu

Stížnost na průtahy musí být vyřízena do jednoho měsíce. Stížnost na chování soudních osob a narušování důstojnosti řízení musí být vyřízena do dvou měsíců. Tyto lhůty lze překročit jen tehdy, pokud není možné včas zajistit podklady potřebné pro vyřízení Vaší stížnosti.

Jak podat civilní žalobu

Žaloba musí obsahovat minimálně následující informace:soud, kterému je žaloba adresována,specifikaci žalobce a žalovaného (jméno, příjmení, datu narozením a bydliště (u právnické osoby název a identifikační číslo),čeho se žaloba týká,co je žalobou sledováno,popis rozhodných skutečností a označení důkazů,
Archiv

Jak spravne napsat žalobu

Náležitosti žaloby jsou obecné a zvláštní. Mezi obecné náležitosti patří označení soudu, upřesnění, kdo daný návrh činí, tedy žalobcovy identifikační údaje, které věci se žaloba týká, co se žalobou sleduje a podpis a datum. Zvláštní náležitosti se mohou s těmi obecnými v určitých případech překrývat.
Archiv

Kam podat správní žalobu

Soudní příslušnost

Žaloba se podává zpravidla u krajského soudu, v jehož obvodu sídlí správní orgán, jenž vydal rozhodnutí v prvním stupni (§ 7 odst. 1 a 2 s. ř. s.).

Kdo podává žalobu

Žalobu podává žalobce (tj. jakákoliv fyzická či právnická osoba) v občanskoprávním řízení, tzn. že na základě žaloby se u soudu mohou soudit např. dva lidé nebo firmy apod.

Co následuje po žalobě

Tvrzení žalobce se tak pokládají za nesporná a soud žalobci vyhoví; rozsudek pro uznání – soud vydá rozsudek pro uznání v případě, že žalovaný v průběhu řízení uzná uplatňovaný nárok.

Jak žalovat soudce

Obvykle se žaloba podává k příslušnému okresnímu soudu. V Praze je to obvodní soud. Buď se žaloba podává na podatelně, nebo se pošle poštou, za určitých podmínek tak lze učinit i elektronicky. V některých případech, zpravidla co se týče obchodních věcí, spadá věc do příslušnosti krajských soudů.

Kdo je oprávněn podat žalobu k soudu

K podání žaloby je oprávněn ten, kdo tvrdí, že byl dotčen na svých právech rozhodnutím správního orgánu, kterým byla jeho práva nebo povinnosti založena, změněna, zrušena, určena nebo zamítnuta.

Jak se platí soudní poplatek

Poplatek můžete uhradit na účet soudu, v hotovosti, případně kolkovými známkami. Když nezaplatíte, soud vás k tomu vyzve a určí náhradní lhůtu k zaplacení. Současně vás poučí o následcích nezaplacení (zastavení řízení) i výjimkách (nezastavení řízení) a také o možnosti požádat o osvobození od soudních poplatků.

Jak probíhá žaloba

Předseda senátu vyzve žalobce k přednesení žaloby a posléze vyzve k vyjádření žalovaného. Předseda senátu sdělí výsledek přípravy jednání, a které důkazy lze provést, v rámci ústního jednání se důkazy také provádí. Účastníci mohou shrnout své návrhy, vyjádřit se k dokazování či právní stránce věci.

Kdo může podat správní žalobu

Žalobu může podat ten, kdo tvrdí, že byl zkrácen na svých právech rozhodnutím správního orgánu či předcházejícím řízením (§ 65 odst. 1 s. ř. s.), zpravidla se bude jednat o účastníka správního řízení, se kterým správní orgán řízení vedl.

Kdy lze podat správní žalobu

Žalobu může podat ten, kdo tvrdí, že byl zkrácen na svých právech rozhodnutím správního orgánu či předcházejícím řízením (§ 65 odst. 1 s. ř. s.), zpravidla se bude jednat o účastníka správního řízení, se kterým správní orgán řízení vedl.

Jak mluvit u soudu

Dbejte na to, aby byl Váš projev dostatečně hlasitý a srozumitelný. Soudní i ostatní přítomné osoby se vzájemně oslovují pane, paní s připojením funkce či postavení nebo akademického titulu, tedy pane předsedo, paní přísedící. Všem dospělým osobám se vyká. K představitelům soudu mluvte vestoje.

Co musí obsahovat žaloba

Žaloba je formálním úkonem účastníků řízení, kterým zahajují soudní řízení, pakliže je žaloba podána u místně a věcně příslušného soudu. Žaloba obsahuje mimo náležitosti níže také nárok, který je uplatňován u soudu, petit (návrh rozsudku) a odůvodnění rozhodnutí, případně právní posouzení věci.

Co se stane když nezaplatím soudní poplatek

Když nezaplatíte, soud Vás k tomu vyzve a určí náhradní lhůtu k zaplacení, alespoň 15 dnů, výjimečně kratší. Současně Vás poučí o následcích nezaplacení (zastavení řízení) i výjimkách (nezastavení řízení) a také o možnosti požádat o osvobození od soudních poplatků.

Kdy je zaplacen soudní poplatek

Obecně platí, že soudní poplatek má být uhrazen v okamžiku, kdy je úkon, na který se vztahuje poplatková povinnost, činěn. Není-li tato poplatková povinnost splněna tímto okamžikem, je soud povinen účastníka poučit o jeho povinnosti poplatek uhradit a současně poučit o důsledcích nevyhovění takové výzvě.

Jaké soudy jsou prvním stupněm správního soudnictví

Soudy prvního stupně

projednávají a rozhodují okresní soudy v občanském soudním řízení, stanoví-li to zákon. Ve věcech, které spadají do příslušnosti okresních soudů rozhoduje obvykle samosoudce. Pracovněprávní a jiné věci, o nichž to stanoví zákon projednává soudní senát složený ze soudce a dvou přísedících.

Co je správní zaloba

Správní žaloba neboli žaloba proti rozhodnutí správního orgánu je standardním ochranným nástrojem proti nezákonnému nebo nedostatečně odůvodněnému rozhodnutí správního orgánu. Žalobce se správní žalobou může domáhat zrušení rozhodnutí správního orgánu.

Jaké soudy rozhodují ve správním soudnictví

(1) Ve správním soudnictví jednají a rozhodují krajské soudy a Nejvyšší správní soud. U krajských soudů vykonávají správní soudnictví specializované senáty a specializovaní samosoudci.

Jak jít oblečen k soudu

Již před odchodem k soudu by měl každý zvážit svoje oblečení. I tím lze vyjádřit svůj respekt k soudu. Vhodné je formální oblečení (společenský oblek, košile a kravata), nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení.

Co si vzít sebou k soudu

Při vstupu do budovy soudu se prokážete průkazem totožnosti. Dále Vás čeká povinná osobní prohlídka, během které projdete bezpečnostním rámem, případně budete zkontrolováni ručním detektorem kovů. Rám je zdravotně nezávadný.

Kdy soud odmítne žalobu

(1) Soud žalobu odmítne,

a) byla-li podána opožděně, b) byla-li podána někým, kdo k žalobě není oprávněn, c) je-li nepřípustná.

Jak uhradit soudní poplatek

Soudní poplatky a jak je zaplatit

Sazebník je stanoven zákonem o soudních poplatcích. Poplatek můžete uhradit na účet soudu, v hotovosti, případně kolkovými známkami. Když nezaplatíte, soud vás k tomu vyzve a určí náhradní lhůtu k zaplacení.

Kdy se vrací soudní poplatek

Byl-li poplatek plátcem od poplatníka vybrán, vrátí jej plátce poplatku poplatníkovi. (1) Je-li soud povinen vrátit již zaplacený poplatek nebo přeplatek na poplatku, učiní tak ve lhůtě do 30 dnů od právní moci rozhodnutí, kterým o vrácení rozhodl.