Jak požádat o potravinovou pomoc?

Kdo má narok na potravinovou pomoc

FEAD pomáhá nejchudším osobám ve vážné potravinové či materiální nouzi – např. lidem bez domova, rodinám v azylových domech, seniorům, samoživitelům, dětem a dalším.
Archiv

Kdo může čerpat z potravinové banky

Potravinové banky jsou neziskové organizace, které shromažďují potraviny a distribuují je odběratelským dobročinným organizacím. Skrze ně se potraviny dostávají k lidem v nouzi, především seniorům, rodinám s dětmi, matkám samoživitelkám a lidem bez domova.

Co dostanu v potravinové bance

Pražská potravinová banka, největší v zemi, připravuje denně kolem 500-600 potravinových balíčků. Všechny jsou stejné, je tam to, co mají zrovna na skladu. Těstoviny, rýže, cukr, mouka, čaj, káva, cereálie, konzerva, polévky v sáčku, sušenky, mléčné výrobky, ovoce, zelenina.

Co je potravinová pomoc

Jedná se o pomoc lidem v nouzi, matkám samoživitelkám, rodinám v nouzi a v neposlední řade seniorům. Lidem, kteří nastoupí do práce a jsou bez finančních prostředků.

Jak získat jídlo zdarma

Potravinové banky většinou neposkytují potraviny přímo osobám v nouzi, ale dělají to prostřednictvím odběratelských neziskových organizací. Níže získáte kontakt na potravinovou banku, která působí ve Vašem regionu. Doporučí vám dobročinnou organizaci, ke které máte nejblíže a můžete u ní požádat o potravinovou pomoc.

Jak přispět do potravinové banky

Dar můžete zaslat přes portál Darujme.cz, který umožňuje platbu kartou a jiné platební metody. Budeme moc rádi za jednorázovou pomoc či nastavení pravidelné podpory. Služba si účtuje poplatek dle platného sazebníku.

Co koupit do potravinové banky

Nejčastějšími položkami jsou těstoviny, mouka, luštěniny, piškoty, rýže nebo různé konzervy. První Potravinovou banku v Česku založil před lety francouzský novinář Fabrice Plichta, který charitu považuje za zcela přirozenou věc: „Ve Francii, kde je to už zavedené, bude letos už 30. ročník.

Kam s přebytečnými potravinami

Můžete se také podívat po nejbližších pobočkách Armády spásy, Charity ČR či azylových domů a zavolat jim, jestli by jídlo mohly přijmout. S darováním bývá problém kvůli hygienickým předpisům, které platí pro uchovávání i převoz potravin.

Jak funguje aplikace Nesnezeno

Jak aplikace Nesnězeno funguje Úplně jednoduše. Pokud restauraci nebo kavárně zbude jídlo, třeba obědové menu nebo zákusky, nasdílí je s minimálně 50% slevou k nám do aplikace. Naši uživatelé, kteří si stáhnou aplikaci přes Google Play nebo App Store, si pak z těchto jídel mohou vybírat.

Kdy je potravinová banka

V partnerských online obchodech můžete nakoupit trvanlivé potraviny a drogerii, které pak poputují do regionálních potravinových bank. Online sbírka probíhá od 18. dubna do 2. května 2023.

Kam dát věci ktere nepotrebuji

DarujteRe-use centra.Daruji za odvoz.Nadační obchody.Veřejné skříně, lednice a knihobudky.Knihovny věcíSdílené dílny.

Co se starými věcmi

Kam s nepotřebnými věcmiProdat. Jednou z možností je věci prodat.Vyměnit. Stále populárnější možností jsou také tzv.Darovat. Pokud nechcete za své věci získat peníze ani nic jiného, je další možností je darovat.Přetvořit. Prodat, darovat či vyměnit dává smysl u věcí, které jsou ještě použitelné.

Kde funguje Nesnezeno

Aplikace už je na spadnutí

„Aktuálně se Nesnězeno týká jen brněnských restaurací, ale už se nám ozvalo spoustu podniků z Prahy, Ostravy, Zlína, ale i z restaurací z malých vesniček,“ říká Jakub Henni s tím, že by projekt chtěli rozšířit do všech měst po celé republice.

Jak se zbavovat věci

Před tím, než začnete třídit menší a lehčí věci, sežeňte si čtyři krabice – jednu pro věci, které vyhodíte, jednu pro ty, které odložíte nebo darujete, jednu pro ty, které si ponecháte, a jednu pro věci, které se musí přesunout jinam. Rozdělte věci z každé místnosti do správné krabice tak, aby nic nezůstalo mimo.

Kam s použitým nábytkem

Pokud se vám nepodaří prodat starý nábytek přes internet, odvezte ho do sběrného dvora. Některé obce také pořádají mobilní svoz velkoobjemového odpadu. Informaci vám podá obecní úřad. Do těchto mobilních kontejnerů ovšem nepatří nebezpečný odpad, stavební suť ani stará elektrozařízení, ledničky a pračky nevyjímaje.

Co s oblečením které nenosím

Staré oblečení, které už něco zažilo, můžete vyhodit do speciálního kontejneru na textil. Z těchto kontejnerů se oblečení protřídí a následně poputuje například na charitu, do second handů nebo se zrecykluje. Oblečení, které dáváte do kontejnerů, by mělo být vždy suché, čisté a zabalené v tašce nebo pytli.

Jak funguje aplikace Nesnězeno

Jak aplikace Nesnězeno funguje Úplně jednoduše. Pokud restauraci nebo kavárně zbude jídlo, třeba obědové menu nebo zákusky, nasdílí je s minimálně 50% slevou k nám do aplikace. Naši uživatelé, kteří si stáhnou aplikaci přes Google Play nebo App Store, si pak z těchto jídel mohou vybírat.

Které věci vyhodit

Tady máte seznam, co můžete vyhodit, darovat nebo upcyclovat, aniž by vás to byť jen trošku zabolelo.Staré časopisy.Dárky, které vám neudělaly radost.Kosmetika, kterou skoro nepoužíváte.Nepoužívané spotřebiče.Prázdné krabice a sklenice.Staré ručníky a ložní prádlo.Knížky, ke kterým se už nevrátíte.

Jak se zbavit zbytečných věci

Nejdříve vyhodit, pak zbytek organizovat!

Někteří lidé se snaží zároveň přebírat staré věci a vyhazovat ty nepotřebné a přitom hledat pro věci své místo. Tato metoda není zrovna nejefektivnější. Nejdříve se zbavte nepotřebných věcí v pokoji, poté dělejte pořádek ve zbylých věcech a hledejte pro ně ta správná místa.

Jak se zbavit stareho nábytku

Odvoz do sběrného dvora

Bývá bezplatný, pokud odevzdáte nábytek v místě svého bydliště podle občanského průkazu. V opačném případě záleží na benevolenci konkrétního sběrného dvora, zda jej od vás za poplatek převezme. Za likvidaci starého gauče pak ale můžete zaplatit i několik stovek.

Jak se zbavit nábytku

Máme 3 možnosti jak se zbavit starého nábytku:Vyhození do veřejného velkoobjemového kontejneru. Každá městská část a obec pravidelně přistavuje tyto kontejnery na velkoobjemový odpad.Objednání soukromého velkoobjemového kontejneru. Varianta vhodná pro větší množství věcí z různých materiálů.Odvoz nábytku na sběrný dvůr.

Kam dát nepotřebné oblečení

Staré oblečení, které už něco zažilo, můžete vyhodit do speciálního kontejneru na textil. Z těchto kontejnerů se oblečení protřídí a následně poputuje například na charitu, do second handů nebo se zrecykluje. Oblečení, které dáváte do kontejnerů, by mělo být vždy suché, čisté a zabalené v tašce nebo pytli.

Kam vyhodit spodní prádlo

Nevhazujte vyloženě obnošené kusy šatstva, roztrhané, znečištěné nebo jinak znehodnocené kusy nebo spodní prádlo. Ty vhazujte do směsného odpadu!

Kam s použitým nádobím

A co s nepotřebným kuchyňským nádobím a náčiním Z dobročinných obchodů můžete nádobí a kuchyňské náčiní donést do obchodu Domova Sue Ryder, Cesta domů nebo obchodu MOMENT ČR. Keramiku, sklo a porcelán můžete darovat v obchodech nadace Veronica, hospice Jordán, Dobroděj či Naděje.

Jak vytřídit věci na sebe

Jak třídit věcitřiď vždy podle kategorie, ne podle místa/místnosti. Například: všechno oblečení, všechny knihy, všechno kuchyňské vybavení, atp.Rozhoduj jasně: Buďto věc miluješ či používáš, nebo ji pošli pryč.Vyfoť si vyklízené místo před a po.Třiď aktivně a co nejvíc najednou.