Jak posílit slezinu?

Jak posílit energii sleziny

Nasládlá chuť vařeného obilí, kulaté zeleniny a ovoce jsou základem pro podporu sleziny a žaludku. Sladká chuť má harmonizující, zpomalující a uvolňující účinek. Posiluje slezinu, uklidňuje játra (hněv a netrpělivost), zvlhčuje suchost plic, zpomaluje nadměrnou aktivitu srdce.
Archiv

Jak poznat onemocnění sleziny

Nejčastější vady a poškození slezinysilné bolesti levého nadbřišku.zrychlený puls – tachykardie.snížený krevní tlak – hypotenze.bledost.pocení – zpocená a studená pokožka.

Jaké bylinky na slezinu

Velmi posilující je mírně prohřívající koření jako zázvor, kurkuma, kardamom, skořice a hřebíček. Z bylin je silným doplňovačem sleziny žen-šen a kozinec blanitý. Dále slezině prospívá puškvorec, řepík, měsíček, sléz a další.
Archiv

Jak se projevují problémy se slinivkou

Mezi příznaky patří bolest v oblasti nadbřišku, která může vystřelovat až do obou podžebří. Časté jsou pocity nevolnosti, zvracení. Chronické záněty jsou vyvolány nejčastěji dietní chybou nebo alkoholovým excesem. Úlevu přinášejí analgetika – spasmolytika.

Jak obnovit funkci sleziny

Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.

Co škodí slezině

Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.

Jak a kde bolí slezina

Za normálních okolností je slezina skryta pod žeberním obloukem, nehmatná a poměrně dobře chráněná. Za jistých okolností ovšem dochází k jejímu zvětšení, což může být doprovázeno nepříjemnými pocity tlaku a plnosti a někdy i bolestí břicha, která je lokalizována do levého boku a do levého podžebří.

Jak se pozná podrážděná slinivka

Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida může mít buď akutní, nebo chronickou formu. Společným příznakem je intenzivní bolest v nadbřišku, která obvykle trvá delší dobu a může vystřelovat také do zad nebo do ramene. Typické jsou však i průjmy, nechutenství a rychlé hubnutí.

Jak uklidnit slinivku

Základní pravidla uvádím. Omezit příjem tuků Vhodná tepelná úprava pokrmů je především vaření a dušení. Vyhýbat se ztuženým rostlinným tukům. Jako přílohy podávat vařené brambory, vařenou rýži, jáhlovou nebo pohankovou kaši a vhodná je také dušená zelenina. Vyřadit nápoje s bublinkami, kávu a alkohol.

Co vadi slezině

Slezina nám z krve odstraňuje nečistoty a vůbec má velký vliv na obranný systém našeho organismu. Vytváří se v ní také důležité protilátky a lymfocyty (typ bílé krvinky), rozkládá staré červené krvinky a tvoří a hromadí se v ní krev.

Jak vyživit slezinu

Slezině též svědčí teplé polévky, nejlépe kuřecí nebo zeleninové vývary. Dalšími vhodnými potravinami jsou luštěniny jako fazole, čočka, cizrna a také podušená, vařená nebo pečená zelenina. Zásady zdravého stravování si můžeme představit jako pyramidu. Na základně jsou obiloviny a tepelně zpracovaná zelenina.

Co nemá ráda slezina

Slezině neprospívají sladkosti, kravské mléko, jídla těžká, tučná, konzervovaná a nemá ráda ani mnoho syrového ovoce a zeleniny (zvláště v chladných měsících). Naopak slezina miluje kaše, polévky a tepelně upravenou zeleninu.

V kterém místě bolí slinivka

Společným příznakem je intenzivní bolest v nadbřišku, která obvykle trvá delší dobu a může vystřelovat také do zad nebo do ramene.

Co se nesmí jíst na slinivku

Zakázané potravinyAlkohol.Káva.Čokoláda.Tučné maso.Tučné mléčné výrobky.Nadýmavá zelenina.Vejce.Tvrdé a zrající sýry.

Co jíst na podporu sleziny

Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.

Jak dlouho se dá žít bez sleziny

Slezina. Slezina není pro život nezbytně nutná. Je jedním z článků imunitní obrany našeho těla, proto jsou lidé bez sleziny náchylnější k různým infekcím – jejich imunitní systém je bez ní oslaben. Jinak ale lidé bez sleziny nemusí dodržovat žádný speciální režim.

Proč bolí slezina

Překrvení sleziny – K prostému a nevýznamnému překrvení sleziny dochází při fyzické námaze u netrénovaných jedinců, typicky při běhu. Z toho důvodu nás začne bolet v levém boku. Po ukončení námahy se stav rychle upraví. Mnohem závažnější jsou stavy, kdy se krev ve slezině hromadí proto, že z ní nemůže odtékat.

Co vadi slinivce

Alkohol: Zřejmě nejčastějším důvodem onemocnění slinivky břišní je nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu, především destilátů. Alkohol ničí tkáň slinivky a výsledkem je zánět. Určitě je rizikem pro vznik nádoru.

Kdy se operuje slezina

Jaký je důvod (indikace) tohoto výkonu:

postižení sleziny cystou (vrozenou, infekčního původu), abscesem (hnisavým rozpadem po úrazu, infekcí), nádorem (zřídka), infarktem (odumřením různě veliké části pro poruchu prokrvení). z místa operování kamerou na obrazovku. Výkon se provádí v celkové anestézii.

Co se nesmí při slinivce

Nevhodné jsou smetana, šlehačka, tučné sýry a tvarohy, smetanové jogurty, smetanové zmrzliny. Maso konzumovat jen libové – libové kuře, krůta, telecí maso, králík, zvěřina, zcela očištěné libové hovězí, vepřové, jehněčí maso, libová drůbeží a telecí šunka (min. 90 % masa).

Co jíst při podráždění slinivky

Povolené potravinyBramborová a rýžová kaše.Bílé pečivo (ne čerstvé a chléb)Bílé těstoviny.Mražená, sterilovaná zelenina.Rajčatový protlak.Salát.Chřest.Jablka, banány, meruňky, broskve, citrusy.

Jak dlouho trvá operace sleziny

Po ulehnutí na operační stůl Vám bude aplikována celková aneste- zie, léčivo bude aplikována do žíly na horní končetině, po několika vteřinách klidně a postupně ztratíte vědomí. Následně operační tým natře operační pole dezinfekční látkou a začne operační výkon, který trvá většinou 60-90 minut.