Jak udržet čerstvou mátu
Jak uchovat lístky máty, aby byly jako čerstvé. Jsou skvělé do osvěžujících nápojů pro horké dny. Druhou možností je bylinky v celém svazku postavit do sklenice či nádoby do které nalijeme trochu vody tak, aby nebyly ponořené listy. Nádobu poté uzavřeme víčkem nebo překryjeme igelitovým sáčkem a také vložíme do lednice …
Jak uchovat čerstvé bylinky
Rozhodně je neskladujte v látkových či papírových pytlících, protože tyto materiály neuchrání bylinky před vlhkostí a unikají jimi aromatické látky. Bylinky uchovávejte na suchém a temném místě maximálně pokojové teploty, nejlépe v tmavých a dobře uzavíratelných nádobách.
Jak používat čerstvý rozmarýn
Přidává se k telecímu, jehněčímu, skopovému a drůbežímu masu, k pečeným rybám nebo do rajských omáček. Neotřelou chuť dodá salátům, nádivkám, sýrovým pokrmům nebo těstovinám. Hodí se také do bylinkového másla. Rozmarýn je důležitou součástí provensálského koření.
Jak dlouho vydrží bylinky
Nádoby či krabice s bylinkami je třeba popsat, aby nedošlo k záměně. Některé bylinky vydrží až dva roky, ale pokud skladujete například květ, spotřebujte ho do jednoho roku. Bylinky neskladujte na světle, dejte je třeba do spíže.
Jak dlouho vydrží máta
Nákup a skladování Svazečky čerstvé máty klasnaté vydrží v kuchyni nebo v chladničce ve sklenici s vodou až 2 dny. Listy se dají nasekat a zmrazit v malých nádobkách nebo smíchat s trochou vody či oleje a zamrazit do kostek.
Jak zpracovat cerstvou mátu
Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).
Jak uchovat čerstvou pažitku
Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.
Jak udržet Rukolu čerstvou
Je potřeba ji uchovávat v plastovém sáčku, který dobře utěsníme. Po pár dnech však začnou listy postupně uvadat a ztrácet tak svou typickou vůni a chuť. Chcete-li, aby vám rukola vydržela déle, můžete ji zamrazit. Takto ji lze skladovat přibližně 2 až 3 měsíce.
Co léčí rozmarýn
Listy rozmarýny se používají také jako léčivo při depresi, migréně či při poruchách jater a zažívání. Výtažky z rozmarýny se používají také v kosmetickém průmyslu (vlasová kosmetika, ústní vody) i ve farmacii (masti na léčení revmatismu, ekzémů). Velmi oblíbená je také v aromaterapii.
Jak využít rozmarýn
Půl lžičky sušených či čerstvých lístků na šálek vroucí vody upravuje trávení a pomáhá při nadýmání. 75 g rozmarýnu louhujte týden v litru kvalitního bílého vína. Doporučuje se pít denně 40 až 50 ml vína, je ideální např. na nízký krevní tlak.
Které byliny se nesmí kombinovat
Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku
Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.
Jak uvařit čaj z čerstvé Maty
Čerstvou mátu opereme pod vodou a osušíme jemně utěrkou. Vložíme ji do konvice nebo džbánu a zalijeme vroucí vodou. Necháme 5 minut vylouhovat a poté přidáme na kolečka nakrájený citron či limetku (nemáme-li chemicky neošetřené ovoce, vymačkáme jen šťávu a nalijeme ji do čaje).
Co s květy máty
Pro zachování krásného vzhledu máty pravidelně sbírejte její listy a vytrhávejte ty stonky, které rostou nesprávným směrem. Pamatujte, že máta kvete během prázdnin, takže její malé květy by měly být oříznuty před rozkvětem, aby zůstala v těsném hroznu.
Jak uchovat čerstvý kopr
Nejlepší způsob, jak spolehlivě uchovat zásoby kopru, je ovšem nakládání, buď do octa nebo do sladkokyselého nálevu, to vám vydrží až rok. Dlouhodobě ho udržíte použitelný také naložený do soli. Případně dobře funguje i jeho zmrazení.
Jak zakonzervovat pažitku
Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.
Co delat s rukolou
Klasikou je kombinace rukoly a parmazánu, výborně ale chutná také s rajčátky. Rukolou můžete ozvláštnit šťouchané brambory či květákovou polévku. Nahořklé lístky také ladí s kvalitním olivovým olejem, prosciuttem, těstovinami či pizzou. Rukola se používá i na rukolové pesto a do různých sýrových pomazánek.
Jak nejlepe uchovat Rukolu
Je potřeba ji uchovávat v plastovém sáčku, který dobře utěsníme. Po pár dnech však začnou listy postupně uvadat a ztrácet tak svou typickou vůni a chuť.
Kdy a jak stříhat rozmarýn
Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.
Na co se používá Šalvěj lékařská
Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.
Jak se stříhá rozmarýn
Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.
Co odpuzuje rozmarýn
Odpudí i hmyz
Když rozmarýn vysadíme do zeleninových záhonů, jeho intenzivní vůně bude odpuzovat motýly, moly, brouky a jiný hmyz, aby v jeho blízkosti nekladli vajíčka.
Které bylinky ředí krev
Čaj na ředění krve – složení čajeKopřiva list (Folium urticae)Jitrocel list (Folium plantaginis)Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)Andělika kořen (Radix angelicae)Ořešák list (Folium juglandis)Pampeliška kořen (Radix taraxaci)Lopuch kořen (Radix bardanae)
Jaké bylinky zasadit spolu
Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu. Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.
Jak dlouho louhovat čerstvou mátu
Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.
Jak dlouho vyluhovat mátu
Mátu zalijte vroucí vodou (100 °C), v poměru 2 čajové lžičky na 1,5 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 2 lžičky navíc. Doba vyluhování 10 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.