Na co se dá použít máta
Zastavuje zvracení, pomáhá na koliky a různé střevní problémy. Navíc také zlepšuje chuť k jídlu. Mátu peprnou doporučujeme dále vyzkoušet při nachlazení. Rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy – na všechny tyto zdravotní potíže máta pomáhá (ideálně by se měla inhalovat).
Archiv
Co se dělá z máty
Máta dokáže uklidnit střeva, zastavuje zvracení i průjmy. Pokud sníte něco nedobrého, máta pomůže i při křečích a dalších obtížích. Hojně se máta používá také v kuchyni, zejména jako kořenění do masa, nebo také luštěnin. Nejznámějším použitím však zůstává mátový čaj a osvěžující alkoholické i nealkoholické nápoje.
Archiv
Co s květy máty
Sušenou ji využijeme především v podobě mátových čajů a pikantních omáček, případně si ještě z čerstvé můžeme udělat tinkturu a lístky máty si můžeme i zamrazit a postupně využívat do lahodných ledových nápojů. V zimě si navíc můžeme brát čerstvé lístky máty přímo z květináče umístěného v interiéru.
Archiv
Jak nejlépe zpracovat mátu
Jak ji využít v kuchyni
Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).
Archiv
Jak dlouho vyluhovat mátu
Mátu zalijte vroucí vodou (100 °C), v poměru 2 čajové lžičky na 1,5 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 2 lžičky navíc. Doba vyluhování 10 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.
Jak udělat mátový čaj
Čerstvou mátu opereme pod vodou a osušíme jemně utěrkou. Vložíme ji do konvice nebo džbánu a zalijeme vroucí vodou. Necháme 5 minut vylouhovat a poté přidáme na kolečka nakrájený citron či limetku (nemáme-li chemicky neošetřené ovoce, vymačkáme jen šťávu a nalijeme ji do čaje).
Jak vyrobit olej z máty
Jemně nasekanou mátu vložíme do nádoby a zalijeme jedlým olejem (např. slunečnicovým či olivovým). Nádobu poté dobře uzavřeme a necháme cca 14 dnů odležet. Poté směs přecedíme do vhodných nádob a olej uchováváme na chladném místě.
Co dělat když máta kvete
Když rostlina na konci léta odkvete, ostřiháme ji až po úroveň půdy a pohnojíme hnojivem, čímž podpoříme růst nových výhonků pro podzimní úrodu. Na podzim můžeme rostlinu rozdělit a získat nové trsy. Vyndáme ji z květináče, trs rozdělíme rýčem, podle velikosti i na více částí.
Jak se pestuje máta
Svědčí jim polostinné místo, ale při dostatečném zalévání snesou i slunce. Mátě vyhovuje místo chráněné před větrem a běžná, dobře propustná zemina, která může být obohacená rašelinou a vylehčená troškou písku. Máta je trvalka s rozvětvenými oddenky, ze kterých vyrůstají početné stonky s protistojnými kopinatými listy.
Co s prebytkem máty
Mátu využijete k ozdobení moučníků, do čaje nebo pro přípravu jídel či nápojů. Spojíte tak příjemné s užitečným. Máta je totiž nejen léčivá, ale taky krásně voňavá a chutná.
Jak často pít mátu
Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.
Na co se používá mátový olej
Mátový olej má široké využití. Používá se k inhalaci při rýmě, zahlenění a kašli, při zánětu průdušek a nosních dutin. Při kašli a dýchacích potížích je též vhodné dělat zábaly s mátovým olejem na hrudník. Olej je vhodný při únavě, migréně a bolestech hlavy, kdy jím natíráme spánky.
Jak se dělá mátový sirup
Nejdřív smícháme vodu s cukrem, uvedeme do varu a až začne směs houstnout, přidáme drobně pokrájené čerstvé lístky máty peprné. Krátce povaříme a přikryté necháme za občasného zamíchání 2 – 3 hodiny odstát. Poté přecedíme, opět zahřejeme téměř k bodu varu, přidáme šťávu z citronu a plníme do lahví.
Kdy a jak sušit mátu
Kdy sklízet
Sbírat můžete nať i listy, nať sklízejte ještě před rozkvětem a sušte v tenkých vrstvách ve stínu. Listy můžete sbírat po celé léto, sušení je obdobné jako u natě, pokud však chcete použít umělé teplo, nepřekračujte teplotu 35 °C.
Kam umístit mátu
Při výsadbě máty přímo do země vyberte místo, kde se může volně šířit, aniž by způsobila jakékoliv další problémy. Mátě se daří ve vlhkých oblastech s dobře odvodněnou půdou, ale také na místě s plným sluncem nebo v polostínu, jedná se tak o poměrně nenáročnou rostlinu na vnější podmínky.
Jak vyluhovat mátu
Mátový nápoj
V teplých letních dnech je máta skvělým pomocníkem pro osvěžení. Natrhejte pár lístečků do vody a přidejte jeden citron. Nechte vyluhovat asi půl hodiny. Nápoj vás nejen osvěží, ale také působí na podporu trávení.
Jak často pít mátový čaj
Jak připravit a jak často pít mátový čaj
Pokud mluvíme o mátovém čaji bez jakýchkoliv dalších bylinkových příměsí, můžete si ho ve studeném či teplém stavu vychutnat až třikrát denně v kteroukoliv denní či noční hodinu.
Jak skladovat čerstvou mátu
Pokud chceme doplnit osvěžující nápoj čerstvou mátou, můžeme si její lísty uchovat pomocí zamražení. Čerstvou mátu jemně opláchneme ve vlažné vodě a ostříháme zdravé a krásné listy, které ihned vkládáme do tvořítek na led, zalijeme vodou a dáme zamrazit.
Která máta je nejlepší
Obzvlášť máta ananasová má mimořádně dekorativní efekt, protože její listy jsou zeleno bílé. Pro milovníky silného mentolu je pak skvělá máta multimenta se zesíleným aroma. Žvýkačková máta pak připomíná vůni žvýkaček. Neopomenutelná je rovněž i švýcarská máta, která voní jako mentolové bonbóny.
Jak dlouho vydrzi máta
Nákup a skladování Svazečky čerstvé máty klasnaté vydrží v kuchyni nebo v chladničce ve sklenici s vodou až 2 dny. Listy se dají nasekat a zmrazit v malých nádobkách nebo smíchat s trochou vody či oleje a zamrazit do kostek.
Jak zmrazit mátu
Pokud chceme doplnit osvěžující nápoj čerstvou mátou, můžeme si její lísty uchovat pomocí zamražení. Čerstvou mátu jemně opláchneme ve vlažné vodě a ostříháme zdravé a krásné listy, které ihned vkládáme do tvořítek na led, zalijeme vodou a dáme zamrazit.
Jak se starat o mátu z obchodu
U bylinek z doma sundejte z květináče obal, podložte ho podšálkem a důkladně rostlinu zalijte. Byliny se často tísní v malém květináčku, s kořínky prorostlými substrátem. Proto jim pomůže a hlavně je osvěží přesazení do rozměrnější nádoby s čerstvou zeminou.
Jak uchovat mátu
Pokud chceme doplnit osvěžující nápoj čerstvou mátou, můžeme si její lísty uchovat pomocí zamražení. Čerstvou mátu jemně opláchneme ve vlažné vodě a ostříháme zdravé a krásné listy, které ihned vkládáme do tvořítek na led, zalijeme vodou a dáme zamrazit.
Jak se množí máta
Rozmnožujeme řízkováním (odříznout část rostliny, spodek obrat od listů, dát do vody nebo do mokrého písku, nechat zakořenit, zakořeněnou rostlinu umístit do substrátu), odkopky (hlínu s kořeny odkopneme a zasadíme na námi zvolené místo nebo semínky.
Jak uchovat meduňku na zimu
Meduňku je vhodné sušit, avšak dost tím ztrácí na vůni a aroma je méně výrazné. Řešením je meduňku mrazit, nebo si uvařit meduňkový sirup.