Co vše je křižovatka
Křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují. Za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci.
Kdo má přednost na křižovatce
Pokud není křižovatka řízena policistou ani světelnými signály, pak se řídíme dopravními značkami upravujícími přednost. Platí jednoduchá zásada. Nejprve projedou vozidla přijíždějící ke křižovatce po hlavní pozemní komunikaci a až potom vozidla přijíždějící ke křižovatce po vedlejší pozemní komunikaci.
Archiv
Jak zastavit před křižovatkou
Před křižovatkou vždy musíme podřazovat.
První je na neutrál – nejčastější způsob, druhý je na rychlost, kterou máte zařazenou a před zastavením jen zmáčknout spojku-nejjednodušší způsob. Třetí – nejsložitější je podřazování /zařazování nižších rychlostí, tzv. brzdění motorem/.
Kdo má přednost v jízdě
Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.
Archiv
Jak daleko od křižovatky můžu parkovat
Dle zákona o silničním provozu „ Řidič nesmí zastavit a stát – na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní“. Obecně : řidič nesmí parkovat pět metrů před ohybem křižovatky a pět metrů za ním. Ten je dán zaoblením obrubníku.
Kdy dávat blinkr na křižovatce
§21 odst. 1 stanoví: „Při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci musí řidič dávat znamení o změně směru jízdy; při odbočování nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním a musí dbát zvýšené opatrnosti. “Z toho ustanovení lze dovodit, že povinnost blikat vzniká pouze v případě, kdy řidič odbočuje.
Kde zastavit na křižovatce
Řidič nesmí zastavit a stát
na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní; tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace….
Kdy neplatí pravidlo pravé ruky
Přednost zprava neplatí, a i v tom se často chybuje, pokud vjíždíte na silnici například z obytné zóny. Zde vždy musíte nechat projet všechna vozidla, ať se k vám blíží z jakéhokoli směru. Totéž nastane v případě, že se napojujete na silnici z účelové komunikace.
Kde začíná křižovatka
Hranice křižovatky je místo vyznačené vodorovnou dopravní značkou „Příčná čára souvisláů, „Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!
Jak daleko se smí parkovat od křižovatky
Dle zákona o silničním provozu „ Řidič nesmí zastavit a stát – na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní“. Obecně : řidič nesmí parkovat pět metrů před ohybem křižovatky a pět metrů za ním. Ten je dán zaoblením obrubníku.
Jak poznat pozemní komunikaci
Co to jsou pozemní komunikace, určuje zákon o pozemních komunikacích takto: „Pozemní komunikace je dopravní cesta určená k užití silničními a jinými vozidly a chodci, včetně pevných zařízení nutných pro zajištění tohoto užití a jeho bezpečnosti. “
Jak zastavit auto na křižovatce
Jak zastavit auto na křižovatce
Zkuste brzdit do otáček lehce nad volnoběh a teprve pak sešlápněte spojku a dobrzděte. Tímto způsobem jednak krásně využijete brzdný účinek motoru a u novějších modelů i vypnutí přívodu paliva při brzdění motorem.
Kdo má přednost při odbočování vlevo
Vozidlo odbočující vlevo musí dát přednost protijedoucím vozidlům vždy.
Kde davat blinkr
neboli „silniční zákon” v různých pasážích vyjmenovává situace, kdy jsou řidiči povinni dávat blinkr, následovně: Při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého. Při přejíždění z vyhrazeného jízdního pruhu do přilehlého jízdního pruhu. Při objíždění stojícího vozidla, překážky nebo chodce.
Jak daleko můžu stát od přechodu
Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. “Když parkuje vozidlo u přechodu, musí chodec vstoupit do vozovky, aby se pořádně rozhlédl.
Kdy končí krizovatka
Křižovatka ruší všechny zákazové značky. Jejich platnost končí na zadní hranici křižovatky viděno ve směru, kterým jedete. U křižovatek tvaru "T" to platí stejně.
Jak povolit sjezd
Povolení ke zřízení, úpravě nebo zrušení sjezdu je také podkladem pro územní nebo stavební řízení. Co s sebou na úřad K vydání povolení je potřeba stanovisko vlastníka (správce) dotčené pozemní komunikace a souhlas Policie České republiky (v případě dálnice, souhlas Ministerstva vnitra).
Co se nepovažuje za pozemní komunikaci
Takovými místy jsou např. soukromá pole, polní cesty, letiště, silniční dráhy a dále tzv. místa ležící mimo pozemní komunikace (o nich dále). Je však třeba ale upozornit, že fakt, že dané místo není pozemní komunikací, neznamená, že se tam např.
Proč nejezdit na neutrál
Neutrál při jízdě z kopce
Tímto způsobem si řidič nejenže velmi rychle opotřebí brzdové destičky, ale v nejhorším může sebe a celou posádku i ohrozit na životě. V případě dlouhého klesání totiž hrozí, že brzdy „uvaří“ a už nedobrzdí. Při dlouhém stání na brzdách bez oddychu se dokonce můžou zkroutit brzdové kotouče.
Kdy můžu vjet do křižovatky
361/2000 Sb.: „Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst.
Jak poznám že jsem v jednosměrce
Jednosměrka je přeci na vjezdu označená dopravní značkou a to tak, aby jsi ji z křižovatky viděl. Takže pokud v protisměru té hranaté modrobílé šipky vyjíždí auto, vyjíždí z jednosměrky v protisměru.
Jak je to s tramvajemi
Pokud tramvaj zastaví v zastávce bez nástupního ostrůvku, musíte za ní zastavit. Objíždění stojící tramvaje zleva může povolovat dopravní značka “Objíždění tramvaje”. Podél tramvaje se jezdí vpravo. Jízdu po levé straně tramvaje povoluje dopravní značka “Objíždění tramvaje – jízda podél tramvaje vlevo”.
Kdy blikat na křižovatce
Podle vyhlášky máme povinost blikat, jen když odbočujeme vlevo, protože měníme směr i přesto, že zůstáváme na hlavní. Pokud jedeme rovně, neměníme směr, tudíž blinkr dávat nemusíme.
Jak se zapínají blinkry
Při aplikování drobné síly směrem k podlaze vozu se spustí blinkr na levé straně vozidla, aplikujeme-li sílu směrem ke stropu auta, spustí se blinkr doprava. Z vnější strany vozidla pak blinkr vypadá jako oranžová obdoba světla.
Kde nesmím zastavit
Zastavit a stát se nesmí zejména:
na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.