Jak poznat nářečí?

Jaká máme nářečí

Území Čech v užším smyslu (tedy České republiky vyjma Moravy) lze z hlediska dialektologického rozdělit na čtyři oblasti, a tedy čtyři nářeční podskupiny – středočeskou, jihozápadočeskou, severovýchodočeskou a jihovýchodočeskou. Všechny čtyři oblasti zastřešuje tzv. obecná čeština, kterou se zde běžně mluví.
Archiv

Jak vznikla nářečí

Nářečí češtiny vznikala přibližně od 12. století jako důsledek izolace jednotlivých oblastí a lidí v nich žijících. Nářeční prvky v české literatuře jsou zvlášť hojné v literatuře 19. století (např.

Co je to nářečí

Nářečí češtiny jsou mluvené formy českého jazyka, omezené na určité oblasti Česka. Jednotlivá nářečí jsou si navzájem většinou srozumitelná. Vlivem médií a obecné češtiny se rozdíly mezi nimi stírají. Přechod mezi českými a slovenskými nářečími je plynulý, tvoří jazykové kontinuum.

Co je to Dialektismus

Slova užívaná jen na území nářečním a neznámá příslušníkům z jiných oblastí nazýváme dialektismy.

Jak se mluví na Moravě

Moravština, též obecná moravština, je označení meziútvaru češtiny, stojícího jako obecná mluva nad dialekty češtiny používanými na větší části Moravy (kromě její jihozápadní části, kde tradičně převažují tzv. dialekty české) a Českého Slezska.

Jak se mluví v Praze

Podle expertky z Ústavu pro jazyk český Akademie věd Jarmily Bachmannové měla vlastní nářečí i metropole. Nahradila ho však obecná čeština. „V dnešní době se v metropoli mluví obecnou češtinou, ale v minulosti Praha vstřebávala nářečí ze svého okolí a měla díky tomu i své vlastní,“ říká Bachmannová.

Co patří do Spisovne češtiny

Spisovný jazyk

Jedná se o celonárodní dorozumívací prostředek, má funkci reprezentativní a řídí se kodifikací (uzákoněním). Ve spisovném jazyce se píší knihy, noviny, časopisy, využívá se v televizi, rozhlase, ve školách, na úřadech atp.

Jak se mluví na Valašsku

Valašsko
Jazyk valašský dialekt češtiny (východomoravská nářeční skupina)
Národnostní složení Češi, Moravané, Slováci
Náboženství římskokatolické, evangelické
Správa regionu

Co je to expresivní výraz

Expresivní jazykové prostředky nesou kladný nebo záporný citový příznak, promítá se do nich postoj, hodnocení a vůle mluvčího či pisatele, např. šutrák, vrahoun, čmajznout, mrška. Zřídka bývají součástí spisovné slovní zásoby, jejich stylová platnost je velmi různá.

Jak se řekne Moravský kluk

nářečí se užívá výrazu synek, na Valašsku ogar s jižní variantou ogara. V městské mluvě převládá pojmenování kluk, místy se objevuje název chlapec, u mladé generace na Moravě i hoch (jenž však má zde často expresivní zabarvení), popř.

Co je to Bromber

Čmelák: bromber, brumbár, brundibár, bunk, bzučák, čmel, čmoldán, medulák, vos, …

Jak mluví Moraváci

Z tohoto počtu byla moravština pro 62 908 osob jediným mateřským jazykem, zbylých 45 561 osob považovalo za svůj mateřský jazyk jak moravštinu, tak češtinu. Dle sčítání lidu je moravština mateřským jazykem hlavně pro Moravany (55 424), ale i pro Čechy (2 498), Slezany (69), Slováky (26), Poláky (14) a další.

Co je slovo spisovné

Spisovná slova jsou kodifikovaná. To znamená, že byla schválená a můžeme je najít například ve Slovníku spisovné češtiny nebo ve Slovníku spisovného jazyka českého. Sestra zapomněla v autě novou aktovku. Měla v ní žákovskou knížku s pětkou.

Jak poznat hovorovou češtinu

Hovorové jazykové prostředky

Řadíme k nim prostředky, které se používají v méně oficiálních textech (v méně formálních diskusích, při pracovních seminářích, schůzích apod.). Jako příklad uveďme tvary policisti, kupujou, tenhle, můžou, lítat, taky, líp, míň nebo výrazy jako panelák, koukat aj.

Jak poznat slang

Slang je nespisovný útvar jazyka, který je charakteristický pro mluvčí náležející k určité zájmové skupině. Rozdíly oproti spisovnému jazyku spočívají především ve slovní zásobě. Bývá nesprávně zaměňován s žargonem, jde však o rozdílnou formu.

Kde končí Valašsko

Valašsko je tradiční region v nejvýchodnější části Moravy, u hranic se Slovenskem. Prostírá se v hornaté a lesnaté oblasti na povodí Dřevnice, Vláry a horní Bečvy, na území okresu Vsetín, značné části okresu Zlín a případně (v závislosti na vymezení) i přilehlých částech okresů Kroměříž, Nový Jičín a Frýdek-Místek.

Kde začíná Valašsko

Valašsko je národopisná oblast, ve které je stále živé nářečí, udržují se tradice, valašská kuchyně i lidová architektura. Za jádro Valašska je považováno okolí Vsetína (Horní Vsacko), Rožnova pod Radhoštěm a Valašského Meziříčí.

Co to je impresivní

impresivní [-si- i -sí-], impresívní příd. (z lat.) kniž. působící, vzbuzující dojem, přístupný dojmům; dojmový: i.

Jak se mluvi Hanacky

Západní středomoravská (hanácká) okrajová podskupina

Systém krátkých vokálů je v nářečích této skupiny buď šestičlenný (i, e, e̬, a, o, u), místy se zachováním původního y nebo jeho změnou v polovokál ə, nebo pětičlenný, kde e < y splynulo s původním e v jedinou hlásku.

Co znamená Cérka

Hovorový (obecněčeský) výraz pro dívku je holka, zdrobněle holčička, knižní výraz pro mladou ženu je děva. Mezi nářeční pojmenování patří děvčica na Slovácku a cérka na Valašsku, děvucha ve Slezsku, divčka v západních Čechách, hůdě v jižních Čechách, ďouče v Podorlicku a ďůče v Podkrkonoší.

Co je to slovo erteple

Z německého Erdäpfel téhož významu, které je složeninou z Erde — země a Apfel — jablko, což je vlastně kalk francouzského pommes de terre čili zemní jablka. Významem srovn. jiné české nářeční zemáky, dále pak pomeranč či ruské помидор.

Jak se řekne Moravský Ahoj

„Ahoj, Honzo,“ pozdravím, ale dočkám se jen nesouhlasného zavrtění hlavou.

Jak se rekne Moravský teď

Moraváci nechodí tudy, ale tudyma. Z tama – Odtud. Pocházejí z tama, z Moravy. Včil – Teď.

Jak stará je čeština

Patří mezi slovanské jazyky, do rodiny jazyků indoevropských. Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století. Je částečně ovlivněná latinou a němčinou. Česky psaná literatura se objevuje od 14. století.

Jak poznat obecnou češtinu

Liší se od spisovné češtiny, která je v neformálním hovoru většinou vnímána jako nepřirozená. Obecná čeština není kodifikována, a vyvíjí se proto rychleji a plynuleji než spisovný jazyk. Některé prvky obecné češtiny mohou časem proniknout do spisovné vrstvy jazyka.