Jak poznat nebezpečnou chemickou látku?

Co je nebezpečná chemická látka

Nebezpečná látka je jakýkoliv chemický nebo biologický prostředek, který je nebezpečný zdraví, např. látky nebo preparáty klasifikované jako: toxické, škodlivé, leptavé, dráždivé, senzitivní, karcinogenní, mutagenní, patogenní, dusivé. Je třeba počítat s tím, že jedna látka může mít i několik nebezpečných vlastností.

Co dělat při úniku nebezpečných chemických látek

Utěsněte okna, dveře, větrací otvory, vypněte ventilaci apod. Oznamte únik na tísňovou linku 150 nebo 112. Máte-li potíže, použijte improvizovanou individuální ochranu. Poslouchejte rozhlas, televizi či místní hlášení o situaci.

Jak se označují nebezpečné látky

Jednotlivým nebezpečným látkám je přiřazeno čtyřmístné identifikační číslo – tak zvaný UN – kód. Uvedené číslo je umístěno na výstražné tabuli o rozměrech 300 x 400 mm, a sice v její dolní polovině. V horní polovině je umístěno identifikační číslo nebezpečnosti, tzv. Kemler – kód.

Co jsou to nebezpečné látky

Nebezpečné látky – jakákoli kapalina, plyn nebo pevná látka, jež představuje riziko pro zdraví nebo bezpečnost pracovníků – lze najít téměř na všech pracovištích. Po celé Evropě přicházejí do styku s chemickými a biologickými činiteli, které jim mohou způsobit újmu, miliony pracovníků.

Co dělat při úniku chemických látek

Havárie s únikem chemických látekvypněte ventilaci.uzavřete a utěsněte okna a dveře.připravte si prostředky improvizované ochrany viz. Improvizovaná ochrana.připravte si evakuační zavazadlo viz.sledujte zprávy v hromadných informačních prostředcích.dodržujte pokyny správních úřadů, obcí, popř.

Co je to žíravina

Žíravina (též žíravá látka) je chemická látka, která může zničit nebo nevratně poškodit jinou látku, se kterou přijde do styku. Žíraviny jsou nebezpečné zejména pro možnost poškození očí, kůže nebo tkáně pod kůží, vdechování nebo požití žíraviny může poškodit dýchací, resp. trávicí ústrojí.

Co je to chemická havárie

Chemické havárie, respektive havárie s únikem nebezpečné látky, patří mezi události, se kterými se může setkat prakticky každý z nás. Ať už v okolí nějakého chemického závodu, nebo při silniční a železniční nehodě vozu převážejícího nebezpečnou látku.

Jak se označují nebezpečné věci v případě kusové přepravy

že nebezpečná věc je ve vnitřním obalu a pak je umístěna do vnějšího přepravního obalu, je tento vnější obal označen bezpečnostní značkou či značkami a UN číslem.

Co je to CLP

CLP neboli nařízení CLP je nové evropské nařízení o klasifikaci, označování a balení chemických látek a směsí (z angl. Classification, Labelling and Packaging).

Jaké jsou výbušné látky

Mezi nejznámější a nejpoužívanější trhaviny patří dusičnan amonný s palivem (DAP, popř. ANFO), dynamit, pentrit, hexogen, oktogen, trinitrotoluen, trinitrofenol a řada směsných průmyslových trhavin z nich složených a doplněných oxidačním činidlem a případně některými kovy v práškovém stavu.

Co dělat při ohrožení

Nezbytná doporučení:Urychleně opusťte ohrožené místo.Co nejdříve se ukryjte v uzavřené místnosti.Uzavřete a utěsněte okna, dveře a další otvory.Vypněte ventilaci.Sledujte zprávy v hromadných informačních prostředcích.Připravte si prostředky improvizované ochrany osob.Připravte si evakuační zavazadlo.

Jak se zachováte v případě úniku radioaktivních látek do ovzduší

Základem radiační ochrany je omezení ozáření člověka ionizujícím záře- ním. Účinným a nejdůležitějším způsobem ochrany je ukrytí. Již pouhým pobytem v budovách se zavřenými okny a dveřmi se podstatně omezí účinky radioaktivního záření. Nejlepší ochranu před účinky radioaktivních látek poskytují uzavřené zděné prostory.

Co delat při požití kyseliny

Při požití kyselin a louhů nikdy nevyvoláváme zvracení! Postiženého necháme vypít větší sklenici vody a tím se snažíme snížit koncentraci chemické látky v trávicím ústrojí.

Co se stane když vypiju louh

Při vniknutí do očí vzniká slzení, bolest a fotofobie (slabá kyselina vyvolá konjunktivitidu, silná kyselina vážně poškozuje rohovku s ulceracemi až perforací). Vdechnutí vyvolá kašel, dyspnoe, bolest hlavy a celkovou slabost, sputum je pěnivé. V průběhu 6–8 hodin se může vyvinout edém plic s hypotenzí a šokem.

Jak se chovat při chemické havárii

Jak se chovat při chemické haváriiOkamžitě opusťte ohrožený otevřený prostor kolmo na směr větru a nepřibližujte se k místu havárie.Vyhledejte ukryt v nejbližší budově v co nejvyšším patře (většina nebezpečných látek je těžší vzduchu), nikdy nevyhledávejte úkryt ve sklepní nebo suterénní místnosti.

Jak musí být dle ADR označen kus obsahující nebezpečné věcí

Jsou-li přepravovány nebezpečné věci tříd 1, musejí být kusy kromě UN čísla a bezpečnostní značky (značek) označeny oficiálním pojmenováním podle ADR (sloupec (2)). Toto značení musí být dobře viditelné a nesmazatelné. Oficiální pojmenování musí být uvedeno v angličtině, francouzštině nebo němčině.

Co podléhá ADR

Mezi takové nebezpečné věci patří kde co: tlakové láhve na plyn, některé detergenty a chemikálie, benzín, nafta, aerosoly, pesticidy, nebo dokonce jeden typ zvířecího hnoje. Účastníků v systému dopravy ADR je celá řada.

Co je to GHS

Globálně harmonizovaný systém klasifikace a označování chemikálií (GHS) je systém Organizace spojených národů pro identifikaci nebezpečných chemikálií a pro informování uživatelů o těchto nebezpečích prostřednictvím symbolů a vět na štítcích obalů a prostřednictvím bezpečnostních listů.

Co jsou Hap věty

H-věty (podle anglického Hazard statements) jsou standardní věty o nebezpečnosti chemických látek a jejich směsí. Jsou součástí Globálně harmonizovaného systému klasifikace a označování chemikálií a nahrazují dřívější R-věty se stejným účelem a obdobným obsahem.

Jaký je rozdíl mezi trhavinou a výbušninou

Trhavina je označení pro výbušninu/výbušinu, která je za normálních podmínek velmi málo citlivá k vnějším vlivům a naopak po iniciaci dokáže vyvinout detonaci o mimořádně vysoké trhavé síle. Používají se obvykle při trhacích pracích v dolech, lomech, ražbě tunelů, demolicích apod.

Co je to jed

Jed je látka, která po podání v malém množství vyvolá na základě svých chemických vlastností chorobné změny nebo smrt. Jedy působí v organismu různými mechanismy: Leptání

Co delat při chemicke havarii

Chemické zbraněokamžitě opusťte zamořený prostor.vyhledejte úkryt v nejbližší budověurychleně použijte ochranné prostředky ochrannou masku s filtrem, dětskou kazajku, dětský vak)nemáte-li ochranné prostředky použijte alespoň prostředky improvizované ochrany viz.dbejte na dokonalé utěsnění ochranných prostředků

Jak se chovat při jaderné havárii

Co nejdříve se ukryjte v uzavřené místnosti (nejlépe ve sklepních prostorách), pokud možno na straně odvrácené od jaderného zařízení. Uzavřete a utěsněte okna a dveře. Vypněte ventilaci a utěsněte další otvory. Sledujte zprávy v hromadných informačních prostředcích.

Jak působí radiace na člověka

Při malých dávkách záření, jakým je vystaven člověk např. v přírodě, se stačí zregenerovat všechny poškozené buňky. Při vyšších dávkách však regenerační schopnost organizmu nepostačuje a vznikají nemoci z ozáření, jejichž prudkost závisí na tom, zda tělo dostalo dávku naráz nebo po delší dobu.

Co se stane kdyz vypiju kyselinu

Při vniknutí do očí vzniká slzení, bolest a fotofobie (slabá kyselina vyvolá konjunktivitidu, silná kyselina vážně poškozuje rohovku s ulceracemi až perforací). Vdechnutí vyvolá kašel, dyspnoe, bolest hlavy a celkovou slabost, sputum je pěnivé. V průběhu 6–8 hodin se může vyvinout edém plic s hypotenzí a šokem.