Jak poznat stolní máslo?

Jak se pozná dobře máslo

Kvalitní máslo má mít chuť mírně, lehce nasládlou a příjemnou; příjemná má být i vůně. Čerstvé máslo je česká specialita, výrobek s tímto označením se smí prodávat do 20 dnů od data výroby. Stolní máslo je z mrazírenských zásob, kde smí být skladováno nejdéle 24 měsíců od data výroby při teplotě minus 18 °C a nižších.
Archiv

Co je stolní máslo

Stolní máslo – je z mrazírenské zásoby másla a dostane se do prodeje až po nějaké době, co bylo skladované. Doba skladování je mnohem delší než u másla tradičního – při chladírenských teplotách (2–8 °C) asi 3 měsíce, při mrazírenských (-18 °C) až 2 roky.
Archiv

Které máslo je čerstvé

Pokud jde o máslo jako takové, musí být vyrobeno výhradně z mléčného tuku a musí ho obsahovat nejméně 80 a nejvýše 90 procent, zlatým českým standardem je máslo s 82 procenty tuku bez přídavku čehokoli dalšího.

Co se starým máslem

Pokud vám žluklo máslo, na které jste nedopatřením zapomněli, zapíchněte do něj oškrábanou mrkev a uložte ho na čtyři hodiny do chladu. Pak máslo vyndejte a ochutnejte. Sice nezíská svou původní chuť, ale rozhodně bude k jídlu!

Které máslo je nejlepší

Nejlépe všemi zkouškami prošla a stala se vítězi testu dvě másla – Dr. Halíř a Farmářské máslo Tatra. Není bez zajímavosti, že nejlevnější Dr. Halíř vyhrál v testu MF DNES už v roce 2009 a stejně tak dnes i tehdy na posledním místě skončilo nejdražší máslo – Bio máslo značky Milko.

Co je nedělní máslo

Toto máslo se smetanovým zákysem je určeno nejen pro sváteční nedělní den, jak napovídá název, ale můžeme si jej vychutnat i v den všední – jako báječnou máslovou pochoutku. Je vyrobené z kvalitních surovin a neobsahuje žádné konzervační látky ani emulgátory. Navíc se lehce roztírá a má tradiční nezapomenutelnou chuť.

V čem se tluče máslo

Máslo může být propráno vodou, následuje hnětení a úprava obsahu vody, balení. Stloukání másla v máselnici je dobré pro malé množství smetany, kdy se nevyplatí rozjíždět zmáselňovač. Kapacita máselnice může být např. 500 litrů smetany.

Proč se máslo drolí

Méně tuku znamená více vody a ta se nemusí vždy s tukem správně spojit. Projeví se to při mazání na chleba – máslo se drolí, za nožem se objevují drobounké krůpěje vody.

Jak poznat staré máslo

V mléčném tuku probíhají chemické změny a ten při takto dlouhém skladování může oxidovat, což se pak pozná na vzhledu i chuti. Povrch másla je lehce lojovitý a chuť natrpklá.

Jak dlouho vydrží máslo

Podle trvanlivosti

Stolní máslo – už není označeno jako čerstvé a doba skladování je mnohem delší. Lze skladovat při chladírenských teplotách (2–8 °C) asi tři měsíce nebo při mrazírenských teplotách (−18 °C) více než rok. Máslo – také není označeno jako čerstvé a doba skladování je cca 35–55 dní od data výroby.

Jak poznat máslo z mrazáku

V mléčném tuku probíhají chemické změny a ten při takto dlouhém skladování může oxidovat, což se pak pozná na vzhledu i chuti. Povrch másla je lehce lojovitý a chuť natrpklá.

Co je to irské máslo

Tradiční irské máslo s obsahem tuku 82 %. Máslo je vyrobeno z mléka, které pochází od krav pasoucích se téměř po celý rok na zelených loukách Irska. Zpracováno a baleno v Polsku. Máslo si vychutnáte na čerstvém chlebu nebo rohlíku.

Co je máslo ab

Jedná se o směsný roztíratelný tuk se 78 % tuku, z toho zhruba 75 % tvoří tuk mléčný a zbytek tuk rostlinný. Oproti máslu má výhodnější složení, obsahuje méně nasycených mastných kyselin a méně cholesterolu.

Jak vyšlehat máslo ze smetany

Smetanu a crème fraîche vložte do mixéru a šlehejte, dokud se směs nerozdělí na máslo a podmáslí.Hrudky másla sceďte a proplachujte v cedníku, dokud vám pod rukama nepoteče čistá voda.Vyprané máslo promněte a dejte vyšlehat společně se solí.Máslo skladujte v lednici a snažte se ho spotřebovat do týdne.

Jak dlouho šlehat máslo

Pokud se někomu nechce používat vidličku, či má větší množství másla, tak stačí vzít mixér a máslo s cukrem vyšlehat do "pěny" (šleháme cca 5 minut). A je to! =) Ve výsledku primitivní věc, která dokáže pěkně zamotat hlavu.

Jak vyšlehat máslo

Výkon šlehače zvyšujte pozvolna, a to ve chvíli, kdy smetana začne houstnout – má to své praktické i chemické důvody! Hrudky másla sceďte a proplachujte v cedníku, dokud vám pod rukama nepoteče čistá voda. Hmotu pořádně vyždímejte! Vyprané máslo promněte a dejte vyšlehat společně se solí.

Jak vyklopit máslo z formy

Před každým použitím namočte formu do studené vody, namačkejte do ní máslo a pak dejte formu do studené vody. Po ochlazení jde máslo krásně vyklopit.

Jak zmrazit máslo

Minimální teplota pro zmrazování je -18 °C. Raději je dejte do přihrádky, kterou málo otevíráte, aby máslo nebylo vystavováno teplotním výkyvům. Pak by mohlo žluknout. Takto uložené máslo vám vydrží v mrazáku klidně i rok.

Jak rychle se kazí máslo

V případě, že si domů donesete čerstvé stolní máslo, skladujte jej ideálně do 6 °C, a to maximálně tři měsíce. Když jej zamrazíte, doba trvanlivosti se prodlouží na 12 až 24 měsíců. Je to však vykoupené sníženým obsahem výživových hodnot, mražení totiž mění chuť másla a obsah vitaminů.

Proč nedávat máslo do mrazáku

Ke žluknutí dochází spíš při dlouhodobém skladování zmrazeného másla, kde může docházet k riziku rychlejší oxidace během rozmrazení, a tedy k dalšímu a rychlejšímu rozkladu mléčného tuku a procesu žluknutí.

Jak dlouho vydrží máslo v mrazáku

Mléčný tuk je velmi stabilní, takže při správném skladování v mrazu vydrží třeba i rok.

Které máslo je nejzdravější

Nejlépe všemi zkouškami prošla a stala se vítězi testu dvě másla – Dr. Halíř a Farmářské máslo Tatra. Není bez zajímavosti, že nejlevnější Dr. Halíř vyhrál v testu MF DNES už v roce 2009 a stejně tak dnes i tehdy na posledním místě skončilo nejdražší máslo – Bio máslo značky Milko.

Co byla dvojka máslo

Stolní máslo – dříve zvané také dvojka, prošlo procesem zmrazení a rozmrazení, než se dostalo do obchodu. V mrazáku vydrží i dva roky. Na trhu se vyskytují másla s přídavkem smetanového zákysu, ta musejí mít nejméně 75 % tuku, másla se sníženým obsahem tuku (61 %) a másla s nízkým obsahem tuku (41 %).

Jakou metlou šlehat máslo

Vyberte vždy smetanu s označením „ke šlehání“ – ta by správně měla mít minimálně 33 % tuku. Čím více, tím pro šlehačku lépe. 2. Smetana by měla být dobře vychlazená, z lednice ji tak vytáhněte až na poslední chvíli.

Čím vyšlehat máslo

Pokud se někomu nechce používat vidličku, či má větší množství másla, tak stačí vzít mixér a máslo s cukrem vyšlehat do "pěny" (šleháme cca 5 minut).