Jak se vytváří hedvábí
Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky slinných žláz larvy motýla bource morušového (Bombyx mori). Výměšky na vzduchu rychle tuhnou ve vlákno, jímž se larva (housenka) opřádá a vytváří kokon (zámotek), ve kterém se kuklí.
Která tkanina se vyrábí z hedvábí
století se z chovu bource morušového ve světě získávalo ročně asi 700 tisíc tun vlákenných zámotků, ze kterých se vyrábělo 100 až 200 tisíc tun hedvábné příze (od roku 2015 do roku 2020 se výroba snížila na polovinu). Na celkovém množství se podílela Čína, Indie a Uzbekistán s více než 95 %.
Co je z hedvábí
Co je to tedy přírodní hedvábí Encyklopedická definice přírodního hedvábí je jednoduchá: je to živočišný textilní materiál, který se získává ze zámotků (kokonů) některých druhů hmyzu, především bource morušového.
Jak prát hedvábné šaty
A nebo ho můžete prát doma ručně – ve studené vodě (max 30°C) s prostředkem na velmi jemné prádlo. Prací prostředek by nikdy neměl obsahovat bělidlo, které by mohlo hedvábí nenávratně zničit. Při ručním praní kousek jen jemně promáčkávejte, nikdy nedrhněte nebo nemuchlejte, a poté opláchněte ve studené vodě.
Kdo objevil hedvábí
První zmínka o objevu hedvábí a bource morušového (Bombyx mori) pochází z Číny. Objev hedvábnictví je připisován konkubíně čínského císaře Chuang-ti, který žil ve 3. tisíciletí př. n. l.
Jaká je souvislost mezi hedvábím a borcem morušový
V češtině se pro bource morušového vžilo jméno hedvábník. Tento hmyz je, jak už jeho jméno napovídá, původcem hedvábí. Housenky bource se živí výhradně listím moruše bílé. Bourec morušový je žlutavě bílý motýl z podčeledi nočních motýlů, jehož původní vlastí je jihovýchodní Asie.
Jak se šije z hedvábí
Běžné polyesterové šicí nitě v barvě vybrané látky – hedvábí není nutné šít hedvábnými nitěmi. Krejčovský příložník nebo delší obyčejné pravítko. Krejčovskou křídu nebo mizící značkovací fix – i na světlé hedvábí doporučujeme bílou křídu, protože barevné křídy někdy nechávají nevypratelné skvrny.
Co je to Hedvábná stezka
Hedvábná stezka či Hedvábná cesta (čínsky v českém přepisu S'-čchou-č'-lu, pchin-jinem Sīchóu zhī Lù, znaky 丝绸之路, anglicky Silk Road, německy Seidenstraße) je starověká a středověká trasa vedoucí z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.
Jak prát přírodní hedvábí
Zatímco umělé hedvábí můžeme běžně prát v pračce i na 40 °C, jeho přírodní varianta si žádá citlivější péči. Perte ho ručně ve vlažné vodě a agresivní prášek raději odložte. Použijte speciální prací prostředek nebo jemný šampon.
Jak odstranit skvrny z hedvábí
Obraťte oblečení naruby a opláchněte skvrnu z druhé strany studenou vodou. Následně, podobně jako u skvrn od make-upu, deodorantu, potu nebo skvrn v podpaží, naneste malé množství pracího prostředku Perwoll Wool & Silk přímo na skvrnu a nechte na chvíli působit. Zabraňte však tomu, aby skvrna zaschla.
Co nebo kdo je bourec morušový
V češtině se pro bource morušového vžilo jméno hedvábník. Tento hmyz je, jak už jeho jméno napovídá, původcem hedvábí. Housenky bource se živí výhradně listím moruše bílé. Bourec morušový je žlutavě bílý motýl z podčeledi nočních motýlů, jehož původní vlastí je jihovýchodní Asie.
Kde se pestuje bourec morušový
V Číně je pěstování hedvábí praktikováno už nejméně 5000 let (Goldsmith et al., 2004). Potrava housenek bource morušového sestává výhradně z listů moruše. Chová se hlavně na severu Číny a v Íránu.
Jak Zasit Hedvabi
Můžete zkusit vypárat namáhaný šev, vyžehlit hranu a podlepit pod švem proužkem velmi jemného vlizelinu obě látky. Do stroje dát novou co nejtenčí jehlu /70/ a znovu sešít tenkou nití hustým stehem vedle původního šití. Oblékat opatrně.
Jak pracovat s tylem
Tyl je průhledný, takže pokud požadujete, aby vynikla jeho barva, musíte jej nařasit a vrstvit. Toho jsem využila na sukně družiček. Stejně tak pokud chcete využít jeho tuhost třeba na spodničku, také ho musíte nařasit. Řasením se tedy dostáváte do vysoké spotřeby v metráži.
Proč vznikla Hedvábná stezka
Čínské firmy a jejich partneři z Evropy – ale i jihovýchodní Asie – chtějí vazby posílit s pomocí námořních cest či nových železnic. Projekt má navázat na starověké obchodní propojení Asie se zbytkem světa, díky kterému se Evropané dostali mimo jiné k čínskému hedvábí. Asijská velmoc zase dovážela třeba slonovinu.
Kde končila Hedvábná cesta
První po souši, kopíruje starověkou Hedvábnou stezku a vede z Číny přes Střední Asii do Evropy. Druhá, námořní cesta, má vést přes Indický subkontinent, točit se kolem Bengálského zálivu, poté přes Indický oceán k východním břehům Afriky a dále skrz Suezský průplav do Evropy.
Jak prát umělé hedvábí
Zatímco umělé hedvábí můžeme běžně prát v pračce i na 40 °C, jeho přírodní varianta si žádá citlivější péči. Perte ho ručně ve vlažné vodě a agresivní prášek raději odložte. Použijte speciální prací prostředek nebo jemný šampon.
Jak se žehlí satén
Povlečení z bavlněného saténu doporučujeme žehlit z rubové strany. Žehličku nastavte na program bavlna/len (žehlička se třemi puntíky). Tento program odpovídá teplotě max. do 200°C.
Jak prát Hedvabny Polstar
Ruční praní nebo praní v pračce v síťovém sáčku ve vlažné vodě (30 °C) na nejšetrnějším dostupném pracím cyklu. Minimalizujte dobu odstřeďování. Nepoužívejte bělidla. Nesušte v bubnové sušičce.
Jak dlouho žije moruše
Strom morušovníku bílého má bohatě větvenou a silně olistěnou korunu. Dožívá se běžně 150, ale někdy i 300 let. Nejdříve roste rychle, po 10 až 15 letech svůj růst zpomaluje. Jeho dřevo se využívá k výrobě nábytku a také k výrobě sudů.
Čím se živí Bourec
Bourec se totiž živí pouze morušovým listím.
Čím je užitečný bourec morušový
Kukly nebo housenky bource morušového jsou v některých kulturách pojídány. V Koreji kukly vaří a dělají z nich populární pokrm zvaný „beondegi“. V Číně a ve Vietnamu nabízejí pouliční prodavači smažené housenky bource morušového, které chutí poněkud připomínají vepřové škvarky.
Co se šije z viskózy
Viskóza se pro své vlastniti používá především pro šití letního oblečení, oblečení pro významnější příležitosti, společenské události, business oblečení a nebo se z ní šije domácí či noční oblečení. V nabídce naleznete látky překrásnými dámskými vzory, panely a v neposlední řadě i jednobarevnou viskózu.
Jak opravit hedvábí
Děkuji za případné odpovědi! Hedvábí toto někdy dělá. Můžete zkusit vypárat namáhaný šev, vyžehlit hranu a podlepit pod švem proužkem velmi jemného vlizelinu obě látky. Do stroje dát novou co nejtenčí jehlu /70/ a znovu sešít tenkou nití hustým stehem vedle původního šití.
Jak se šije hedvábí
U šifonu, hedvábí a dalších podobných látek si nechte rezervu ještě o trochu větší. Já si k té mé namyšlené spotřebě materiálu většinou přičítám ještě 15 – 40 cm, s ohledem na to, jak složitý oděv šiji. U jednodušších střihů, které se skládají jen z předních dílu, zadního a rukávů, většinou stačí 15 cm.