Jak pracovat s kakaovým máslem?

Jak využít kakaové máslo

Kakaové máslo má skvělé zvláčňující účinky a právě proto je tak oblíbené při výrobě kosmetiky jako jsou například mýdla, krémy, tělové balzámy a mléka, ale také samoopalovací krémy. Lze jej však použít samostatně a nebo ho smíchat s bambuckým máslem.

Jak obarvit kakaové máslo

Kakaové máslo je samý tuk a i čokoláda obsahuje hlavně spoustu tuku, takže pro obarvení čokolády nebo kakaového másla je nutné použít barvy rozpustné v tucích. Ty jsou buď gelové, nebo prachové. Ale co já mám zkušenost, tak se v čokoládě i v kakaovém másle rozpustí jakékoli prachové barvy – ale platí to jen pro ně.
Archiv

Jak se získává kakaové máslo

Kakaové máslo je tuhý nažloutlý rostlinný tuk, který vzniká lisováním rozdrcených pražených kakaových bobů. Získává se lisováním v hydraulických lisech, kdy vytéká z drceniny a je uchováváno v tuhé podobě. Zbylé výlisky se melou na kakaový prášek.

Jak se jmenuje strom z kterého se vyrábí kakaové máslo

Kakaový strom Theobroma cacao L., z něhož se kakaové máslo získává, roste v 3000Km širokém pásmu okolo rovníku.

Jak rozpustit kakaové máslo

Před použitím kakaového másla je třeba ho nejdříve rozpustit. V tuhé podobě by se s ním jen velice obtížně pracovalo. Stačí jej ostrým nožem nakrájet na malé kousky a ohřívat ve vodní lázni při nízké teplotě. Jakmile se rozpustí i poslední tuhý kousíček, je hotovo.

Jak vyrobit domácí čokoládu z kakaového másla

Ve vodní lázni rozpusťte kakaové máslo (nevařit, jen rozpustit), do něj přidejte kakao a promíchejte. Vhodné je celou čokoládovou hmotu vložit do mixéru a minutu mixovat, poté dejte nádobu do vodní lázně a míchejte do ochlazení. Složky se vám takto krásně spojí a čokoláda dostane krémovou konzistenci.

Jak obarvit polevu na dort

Pokud máte rádi barvičky, teplou polevu lze obarvit potravinářským gelovým barvivem. Nutné to ovšem není. Polevu je třeba za občasného promíchávání nechat vychladnout na teplotu kolem 30 stupňů, kdy ještě teče, ale už má blízko k zatuhnutí.

Jak obarvit bílou Ganache

Ideální je barvit čokoládu bílu, nebo extra bílou, která nemá béžový nádech a snadno se obarví do požadovaného odstínu. Do rozpuštěné čokolády jednoduše přidáte pár kapek barvy a dobře rozmícháte. K barvení můžete zvolit i novinku POWER FLOWER, což jsou barvy vyrobené z kakaového másla ve formě pastilek tvaru kytičky.

Jak skladovat kakaové máslo

Kakaové máslo můžete skladovat jednoduše při pokojové teplotě v pevně uzavíratelné nádobě. Je mu pouze třeba najít suché a tmavé místo. V takovém případě vydrží přibližně 2 až 5 let.

Na čem roste kakao

Kakaovník pravý (Theobroma cacao) je stálezelený strom z čeledi slézovitých (Malvaceae), kde je zařazen v podčeledi Byttnerioideae. Původem pochází z tropické oblasti Jižní Ameriky, kde byl pěstován pravděpodobně již v 5. století.

Jak zpracovat kakaové boby

Můžete je třeba zobat jako oříšky – ať už se slupkou nebo oloupané. Hodí se také nadrcené do ranních kaší, jogurtů, cereálií a smoothies. Tak zůstane zachována jejich výživová hodnota. Trendem jsou také smoothie bowls, kdy vám kakaové boby do misky přinesou kromě chuti a živin i estetickou hodnotu.

Jak temperovat kakaové máslo

Temperace kakaového másla

Vezměte si misku se studenou vodou, ponořte do ní kelímek s kakaovým máslem a míchejte, dokud nedocílíte pracovní teploty 27–28 °C (max. 30 °C). V tuto chvíli můžete kakaové máslo použít.

Jak udělat čokoládu s kakaa

Ve vodní lázni rozpusťte kakaové máslo (nevařit, jen rozpustit), do něj přidejte kakao a promíchejte. Vhodné je celou čokoládovou hmotu vložit do mixéru a minutu mixovat, poté dejte nádobu do vodní lázně a míchejte do ochlazení. Složky se vám takto krásně spojí a čokoláda dostane krémovou konzistenci.

Jak udělat štěkající polevu na dort

Jak připravit stékanou polevu

Připravujeme ji z čokolády a smetany ke šlehání v poměru 1:1. Nasekanou čokoládu zalijeme horkou smetanou a mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Dort před poléváním musí být dobře vychlazený, aby se poleva pěkně přichytila.

Jak se dělá ganache

Na ganache potřebujete hořkou čokoládu s obsahem kakaa minimálně 60 %, dále smetanu, nejlépe tedy smetanu ke šlehání. Postup přípravy je snadný. Smetanu zahřejete v kastrůlku a horkou ji pak nalijete do misky s rozlámanou čokoládou. Za stálého míchání se čokoláda ve smetaně rozpustí a vytvoří kompaktní hmotu.

Jak pracovat s ganache

Teplá ganache se dá použít pro fondue. Pokud s ní chceme něco polévat, je dobré ji nechat tak 10 minut stát, aby mírně zchladla a zhoustla. Jestli ji chceme použít jako krém, např. na ozdobení dortu trezírovací špičkou, pak ji necháme chladnout několik hodin, až do požadované konzistence.

Co je to ganache

Ganache je poleva, omáčka nebo taky krém, který se vyrábí z čokolády a smetany. Byť slovo ganache (ganáž) pochází z francouzštiny a znamená doslova čokoládový krém, podle poměru surovin a tedy výsledné hustoty vznikne hmota buď řidší, tedy poleva, nebo hustší, čili krém.

Jak skladovat kakao

Měla by být skladována na chladném a suchém místě při teplotě mezi 12°C a 20°C. Nikdy čokoládu nechlaďte ani neskladujte v teplotě pod 12°C. Kvalita čokolády je ovlivńována také náhlými změnami teploty.

Jak často pít kakao

Odpověď na to, jak často a jak moc kakaa je velmi individuální. Každý člověk má trochu jiné potřeby a jinou citlivost. Je tedy proto nutné se vždy soustředit na své tělo a naučit se naslouchat jeho potřebám. V některém období se může stát, že budete mít chuť kakao užívat denně, jindy naopak jen jednou za měsíc.

Proč je dobré pít kakao

Podporuje činnost kardiovaskulárního aparátu i nervový systém, podobně jako kofein, ale v menší míře. V kakau obsažený tzv. theobromin působí diureticky (zvyšuje tvorbu moči), a tak pomáhá při infekčních onemocněních ledvin, močového měchýře, snižuje objem vody v těle. Zmírňuje otoky.

Proč jíst kakaové boby

Kakaové boby jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum, a to díky obsahu dopaminu a serotoninu, které příznivě ovlivňují duševní zdraví i náladu. Nejvíce účinných látek je uchováno v celých nebo nahrubo rozdrcených nepražených kakaových bobech, které naleznete v nabídce některých prodejen zdravé výživy.

Jak Nadrtit kakaové boby

Oddělení slupek může čokolatiér provést dvojím způsobem. Boby buď nejprve odslupkuje, nebo nadrtí a teprve poté slupky vyčistí. První způsob probíhá zcela tradičně – ručně. Jeden bob za druhým musí čokolatiér vzít do svých rukou, stisknout ho mezi palci a ukazováky a zakroutit jím, až skořápka praskne.

Co je to temperace

Ve své podstatě představuje temperování udržování teploty na určité úrovni, respektive v určitém rozsahu. Ve spojení s vytápěním a údržbou budov se temperováním rozumí hlavně udržování určité teploty v prostorách, které jsou delší dobu neobydlené nebo nejsou jinak aktivně využívány.

Jak nejlépe rozpustit kakao

Kakao zalijte horkou vodou

Potřebné množství vložte do hrníčku nebo konvičky, zalijeme horkou vodou nebo rostlinným mlékem. Ideální teplota vody je 70-80°C, kakao se krásně rozpustí. Kakao nikdy nevaříme ani nezaléváme vroucí vodou. Aby se zachovaly cenné látky v kakau, voda by neměla přesáhnout 80°C.

Kdy Slehat ganache

Ganache na stékání necháme 5-10 min odstát a ihned použijeme na vychlazený dort. Šlehanou ganache je potřeba nechat uzrát přes noc v lednici. Než ji ale začnete šlehat, vyndejte ji cca 30-60 min předem a až poté vyšlehejte. Jinak vám hrozí, že v ní budete mít krupičku a nebude krásně hladká.