Jak probíhá vigilie?

Jak dlouho trvá vigilie

Nejvýznamnější událost, největší slavnost. Noční mši se říká ‚vigilie' (bdění). Trvá několik hodin a zapaluje se při ní i velikonoční svíce – paškál.

Co to je vigilie

Vigilie (z latinského vigilia, což znamená bdění; ve starší češtině také svatvečer) je zvyk připravovat se na významné svátky anebo mimořádné události předcházející svátkům a událostem nočním bděním při modlitbách.

Co je to velikonoční vigilie

Velikonoční vigilie je v liturgickém kalendáři noc z Bílé soboty na neděli Zmrtvýchvstání Páně, noc nocí – noc, kdy vstal z mrtvých Ježíš Kristus. Liturgická barva je bílá. V katolické církvi je velikonoční vigilie samostatnou liturgií připomínající a zpřítomňující Kristovo zmrtvýchvstání.

Co je to Bílá sobota

Bílá sobota (latinsky sabbatum sanctum, magnum či luminum – tj. svatá, velká nebo světlá, světelná) je v liturgickém kalendáři den před Velikonoční nedělí, součást Svatého týdne – druhý den velikonočního tridua. Připomíná den, kdy Ježíš ležel v hrobě.

Co je to půlnoční mše

Půlnoční mše nebo vigilie je křesťanská bohoslužba, která se koná v předvečer významného svátku – vánoční půlnoční tedy v předvečer svátku Narození Páně, na Štědrý den o půlnoci. Jde o starou tradici, při které se lidé připravovali na důležitý svátek nočním bděním, postem a modlitbami.

Co je to slovo paškál

Velikonoční svíce, označovaná též jako paškál (z latinského candela paschalis cerea) je vysoká svíce zapalovaná při velikonoční vigilii v církvích západní liturgické tradice, která symbolizuje vzkříšeného Krista, jehož světlo podle křesťanské nauky rozráží temnoty smrti.

Jak dlouho trvá mše na Velký pátek

Na Velký pátek se neslaví mše svatá, ani nejsou povoleny pohřební obřady.

Co se nesmí na Velký pátek

Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.

Co se nesmi dělat na Bílou sobotu

Křesťanské svátosti. Jelikož je Bílá sobota dnem rozjímání a smutku, nekonají se žádné mše ani bohoslužby. Pouze dochází k pomazání nemocných a svátosti smíření (zpovědi). Zároveň končí postní období a vracejí se zvony, které symbolicky odletěly do Říma na Zelený čtvrtek.

Co se dělá na pulnocni MSI

vodu, víno a malé hostie, a začíná druhá část mše, tzv. bohoslužba oběti, místy doprovázená zpěvem. Ústředním momentem je pozvednutí kalicha a patény (misky s velkou hostií). Po modlitbě Otčenáše následuje pozdravení pokoje, kdy si přítomní podávají ruce a vzájemně si přejí "Pokoj tobě" (ano, tykají si).

Kdy je půlnoc

Čas půlnoci

z pohledu „starého dne“ je to čas 24.00. z pohledu „nového dne“ je to čas 0.00.

Kdy se zapaluje paškál

V katolických kostelech se proto každý rok paškál zapaluje na Bílou sobotu při velikonoční vigilii. Svíce pak hoří celé velikonoční období, tedy 50 dnů. V průběhu roku se paškál zapaluje jen při křtech a pohřbech. Lidé ale znají označení paškál především ze spojení „vzít na paškál“.

Jak dlouho hoří paškál

Ve středu dění je paškál skutečně jen o Velikonocích.

„Hoří přes celou dobu velikonoční, tedy těch 40 až 50 následujících dní.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.

Kdy se nesmí jíst maso

„Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.

Co se nemá dělat na Bílou sobotu

Křesťanské svátosti. Jelikož je Bílá sobota dnem rozjímání a smutku, nekonají se žádné mše ani bohoslužby. Pouze dochází k pomazání nemocných a svátosti smíření (zpovědi). Zároveň končí postní období a vracejí se zvony, které symbolicky odletěly do Říma na Zelený čtvrtek.

Kdy nehýbat se zemí

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Kdy se nesmí prát prádlo

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání.

Co se říká po cteni

Po skončení vstupního zpěvu kněz říká: Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Lid odpovídá: Amen. (slovo amen znamená „kéž se tak stane“) Potom kněz pozdraví lid (může zvolit z více variant pozdravu):

Co se dělá v kostele

Každý katolický křesťan je zavázán zúčastňovat se celé nedělní mše svaté, neúčast omlouvá pouze nemoc. Bohoslužby velmi ruší pozdní příchody, předčasné odchody a jiný podobný pohyb po kostele v průběhu bohoslužeb – z tohoto důvodu nejsou v čase bohoslužeb žádoucí ani turistické prohlídky.

Co je půlnoční strana

Sever, ve staré češtině též půlnoc nebo půlnoční strana, je jedna ze čtyř hlavních světových stran. Zkratkou je písmeno S nebo N z německého der Norden nebo anglického North.

Co to znamená vzít na paškál

Přimět někoho, aby řekl pravdu. Paškál je vysoká svíce zapalovaná při velikonoční vigilii v církvích západní liturgické tradice.

Co je to na paškál

Velikonoční svíce, označovaná též jako paškál (z latinského candela paschalis cerea) je vysoká svíce zapalovaná při velikonoční vigilii v církvích západní liturgické tradice, která symbolizuje vzkříšeného Krista, jehož světlo podle křesťanské nauky rozráží temnoty smrti.

Co se děje v těle při hladovění

Během hladovění jednoduše řečeno klesá hladina inzulinu a tělo dostává impulz, aby spalovalo uloženou energii: Nejdostupnější je glukóza v játrech a po jejím vyčerpání dojde na tukové zásoby. Půst má několik fází, jak je popisuje přední odborník na jeho fyziologii George Cahill.

Co se jí při půstu

Půst má svá pravidla

Vaše tělo se tak pročistí. Jíst smíte pouze zeleninový vývar, pít čistou vodu, bylinkové čaje nebo šťávy ( nejlépe čerstvě udělané). Šťávy dodají tělu velké množství látek, které jsou důležité pro organismus. Velmi doporučované jsou šťávy z celeru, mrkve a červené řepy.