Jak probiha Samosber?

Jak probíhá samosběr jahod

Na samosběr jahod se není třeba nijak zvlášť objednávat. Jednoduše přijedete na plantáž a nahlásíte u pověřeného pracovníka. Ten vám zváží nádoby, do kterých hodláte jahody sbírat. Většinou mají pěstitelé v nabídce i košíky pro zapomnětlivé sběrače, které si můžete zakoupit přímo na místě.

Kdy probíhá samosběr jahod

Správná doba nadchází obvykle v první polovině června, ale záleží na dlouhodobém počasí. Samosběr jahod probíhá většinou celý týden, od pondělí do neděle, převážně mezi 7. a 17. hodinou.
Archiv

Kdy končí samosběr jahod

Sezóna samosběru jahod trvá dle aktuálního počasí zhruba od 5.června do 20. července. samosběry pomalu končí, sledujte tedy termíny konání. Pokud si nasbíráte množství menší než 3kg, bude Vám účtováno 100,-Kč/kg.
Archiv

Jak dlouho trvá samosběr jahod

V závislosti na počasí a zralosti jahod spouštíme samosběr koncem května začátkem června. Samosběr trvá měsíc až měsíc a půl.

Kdy začíná sezóna jahod

Největší výhodou není jejich nízká cena, ale především jistota, že jsou jahody české a opravdu čerstvé. Období samosběrů není dlouhé – začíná koncem května nebo začátkem června a probíhá do poloviny nebo do konce července, dokud nejsou všechny plody sklizeny.

Kdy se sbírají jahody

Jahody se sklízejí ručním sběrem, kdy jsou trhány z jahodníku. Hlavní období sklizně je nejčastěji v červnu a červenci. Sklízené jahody mají svěže červenou barvu, která naznačuje, že jsou již dozrálé. Nezralé plody jsou zelené, či nažloutlé a přezrále pak tmavě rudé a na dotek již měkké.

Jak dlouho trva sezóna jahod

Sezóna českých jahod trvá zhruba měsíc a tak není s nákupem radno otálet. I proto, že šance pochutnat si na našich domácích jahodách se naskytne jen jedenkrát za rok. Ale pozor, může se stát, že někteří prodejci označují za české jahody plody z dovozu.

Kdy začíná samosběr jahod 2023

Oficiálně sezona samosběru jahod na některých farmách začne 5. června, tedy přesně v době, která byla podle odborníků odhadována s přihlédnutím k nečekaným výkyvům počasí.

Kdy je sezóna jahod

Sezóna samosběru jahod trvá dle aktuálního počasí zhruba od 5. června do 20. července.

Jak se pěstují jahody

Ideálním stanovištěm pro pěstování jahodníku je slunná část pozemku. Záhon by neměl být vystaven průvanu a zemina by rozhodně neměla být podmáčená. V polostínu jahodník bude taktéž plodin, ale počítejte s menší úrodou. Půdu je třeba zpracovat přibližně dva až tři týdny před výsadbou a perfektně ji odplevelit.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.

Proč jíst jahody

Jahody mají pozitivní vliv na zažívání, neboť regulují překyselení žaludku a zároveň zabírají proti zácpě i žlučovým, ledvinovým a močovým kaménkům. Posilují srdce, nervy, mozek a imunitu, pomáhají při artritidě, revmatismu, dně a zlepšují stav kostí.

Kdy jsou nejlevnější jahody

V zimě se však za dobré ceny dají sehnat i borůvky nebo jahody. Je to logické, většina sortimentu v oddělení ovoce se do České republiky dováží. Díky tomu nejsou supermarkety závislé na českém počasí a tuzemské sezónní produkci.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Čím hnojit jahody po sklizni

Co s půdou po sklizni

Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.

Jak velký květináč na jahody

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.

Co je nejzdravější ovoce

Američtí odborníci na výživu sestavili žebříček nejzdravějšího ovoce na světě. Žebříčku vévodí exotické bobule acai, jablka a čím dál tím oblíbenější avokádo.

Co léčí jahody

Pro vysoký obsah zeleza a dalších ucinnych látek se doporučují při chudokrevnosti-anémii, kožních vyrážkách, akné a ekzémech, cévních problémech včetně hemoroidů a arteriosklerózy. Pro silné antioxidační účinky a schopnost zvýšit obnovu buněk jsou jahody považovány i za prevenci proti rakovině a předčasnému stárnutí.

Jak udělat jahody v čokoládě

Ve vodní lázni rozpusťte čokoládu a do rozpušťené čokolády namáčejte jahody. Abyste neměli ulepené prsty a jahody se vám pěkně namočily, můžete si je v místě stopky napíchnout na špejli. Namočené jahody můžete ještě obalit v nasekaných oříšcích, v kokosu nebo v cukrářském posypu.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Co zasadit k rajčatům

Většinou se říká, že kombinaci rajče/jiná rostlina, je třeba vyzkoušet v praxi. Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián.

Proč mi nekvetou jahody

Ale jestli vám několik rostlinek ani nekvetlo, znamená to, že buď ještě potřebují „dospět“, nebo jsou skutečně plané. Doporučujeme počkat, nevyhazovat, po sklizni jahod sazenice okopat, přihnojit a v době sucha zavlažovat. Sazenice, které letos nekvetly, si raději označte, abyste věděli příštím rokem, o které jde.

Čím nejlépe hnojit jahody

Pokud víme již na podzim, že nás čeká jarní výsadba, můžeme místo připravit tím, že zapravíme dobře odleželý hnůj, či kompost. Pakliže jsme toto nestihli, lze zapracovat kompost (hnůj ne) ještě dva až tři týdny před samotnou jarní výsadbou. Důležité je přidat i základní hnojiva, typu Cererit a NPK.

Jak často se hnojí jahody

Jestliže jste i tak pro pěstování v nádobě, jahody budete muset hnojit každý týden po celou dobu vegetace. Proto se používá kapalné hnojivo s okamžitým účinkem.