Jaká práva a povinnosti má v rodině dítě?

Jaká práva mají rodiče

Rodiče mají zejména ochranné pravomoci vůči svým dětem. Ustanovení § 858 občanského zákoníku stanovuje jejich práva a povinnosti spočívajíci zejména v: Péči o dítě, zahrnující především péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj. Ochraně dítěte.
Archiv

Jaké práva má dítě

Dítě má právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství. Svoboda projevovat náboženství může být podrobena pouze zákonem pro ochranu veřejné bezpečnosti, pořádku, zdraví a morálky. Dítě má právo na svobodu sdružování a shromažďování, tato svoboda může být omezena pouze zákonným opatřením.

Jaké jsou povinnosti rodičů

Do rodičovské povinnosti patří péče o dítě, zahrnující zejména péči o zdraví, tělesný, citový, mravní a rozumový vývoj, ochrana dítěte, osobní styk rodiče s dítětem, zajišťování výchovy a vzdělání, určení místa bydliště, zastupování dítěte a spravování jeho jmění.
Archiv

Jaké povinnosti mají děti

Dítě má právo být živeno (dokud se není schopno samo uživit), soukromí a také na ochranu cti a pověsti. Naopak má povinnost ctít a respektovat rodiče, pomáhat dle svých schopností, přispívat na úhrady rodiny (pokud je výdělečně činné) a přispívat rodičům na jejich životní úroveň ve stáří.

Kdy se musí postarat děti o rodiče

Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.

Kdy můžu vyhodit dítě z domu

Cituji: "Zákonem není stanoven věkový limit, do kdy trvá vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti. Tedy ani dovršením zletilosti nebo věku 26let neznamená, že na výživné dítě nemá nárok. Vyživovací povinnost však nelze považovat za nekonečnou a jak již bylo výše uvedeno, jediným kritériem je způsobilost sám se živit.

Jak se zřeknout rodiče

Formálně se svých rodičů nemůže nikdo zříci, zákon nic takového neumožňuje.

Kdy dojde k zániku rodičovské odpovědnosti

Rodičovská odpovědnost vzniká narozením dítěte a zaniká nabytím jeho plné svéprávnosti.

Na co má otec právo

Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.

Kdo má k dítěti vyzivovaci povinnost

Kdo má vyživovací povinnost vůči dětem Vyživovací povinnost rodičů k dětem vzniká vždy ze zákona. Pokud se rodiče nedohodnou na výživném, stanoví konkrétní rozsah vyživovací povinnosti soud. Oba rodiče mají vyživovací povinnost vždy vůči všem svým dětem, nejen k tomu, které mají svěřeno do své péče.

Kdy končí rodičovská odpovědnost

Zákon stanoví, že rodičovská odpovědnost vzniká narozením dítěte a zaniká nabytím jeho svéprávnosti, tedy dosažením zletilosti.

Kdy má otec nárok na střídavou péči

I. ÚS 1554/14 ze dne 30. prosince 2014: „Střídavá péče o dítě připadá v úvahu tehdy, pokud oba rodiče projevují o svěření dítěte do péče upřímný a skutečný zájem (subjektivní kritérium) a oba naplňují relevantní objektivní kritéria zhruba ve stejné míře.

Kdy se neplatí výživné

U vyživovací povinnosti platí, že trvá, po dobu, dokud se oprávněný není schopen sám živit. Tedy pokud oprávněný nemá jiný příjem, ze kterého by se mohl živit, je povinný povinen výživné nadále poskytovat. Pokud si již dítě našlo práci po studiu, tak již je schopno se samo živit a povinný již nemusí výživné poskytovat.

Co vše zahrnuje výživné na dítě

Výživné nepředstavuje pouze částku, která má oprávněné osobě zajistit jídlo – ačkoliv to k tomu závěru, již právě s odkazem na latinský původ slova alimenty, svádí –, ale jedná se skutečně o veškeré odůvodněné potřeby dítěte. Ty zahrnují i bydlení oprávněné osoby, její lékařskou péči, vzdělání a zájmové činnosti.

Jak se zbavit rodičovských práv

Zbavení rodičovské odpovědnosti představuje nejzásadnější zásah do biologického a právem garantovaného vztahu rodiče a dítěte vůbec. Takový zásah je možný provést výlučně prostřednictvím rozhodnutí soudu, v zájmu dítěte, po zvážení veškerých okolností případu a důkladném zhodnocení předložených důkazů.

Kdo rozhoduje o střídavé péči

Na rozdíl od společné péče může soud svěřit dítě do střídavé péče i bez souhlasu obou rodičů, pokud se tito nejsou schopni dohodnout. Většinou bude rozhodovat přes nesouhlas matky.

Co se stane kdyz nebudu platit alimenty

Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.

Co se stane když nebudu platit alimenty

Pokud máte k dispozici rozsudek o výživném a váš bývalý partner neplatí alimenty více než 4 měsíce, jedná se o trestný čin, který je možné postihnout. Stačí jen podat trestní oznámení pro neplacení výživného, a to na služebně Policie ČR nacházející se v místě vašeho trvalého bydliště.

Co má pokrýt výživné

Zákon o rodině tedy chápe výživné v širším smyslu a rozumí jím nejen vlastní výživu, nýbrž i uspokojování všech nezbytných potřeb kulturního člověka, tj. nejen potřeby stravování, ošacení a bydlení, ale i potřeby kulturní, sportovní, rekreační, léčebné apod. V tomto pojetí je užíváno i pojmu vyživovací povinnost.

Co je to poručník

Poručník – Poručnictví (Poručenství)

Poručníka dítěti ustanoví soud, a to v případech, kdy rodiče: zemřeli, byli zbaveni rodičovské zodpovědnosti, byl jim pozastaven výkon jejich rodičovské zodpovědnosti, nemají způsobilost k právním úkonům v plném rozsahu (například jsou-li sami nezletilí).

Jak je to s alimenty při střídavé péči

Určení výše výživného u střídavé péče

Pokud oba rodiče disponují podobnými příjmy a o péči o své dítě se dělí rovným dílem, může dojít ke zrušení povinnosti zasílat výživné na dítě druhému rodiči. Pokud jsou však příjmy výrazně odlišné nebo dochází k nerovnému rozložení péče o dítě, výživné je standardně určeno.

Co hrozi za neplaceni výživného

Poprvé může být neplacení výživného považováno pouze za neúmyslný čin, s dalšími trestními oznámeními mohou narůstat i tresty, které jsou pro dlužníky mnohdy tou největší motivací ke splacení svého dluhu. Horní sazba je v případě úmyslného porušení vyživovací povinnosti stanovena na dva roky odnětí svobody.

Kdy končí výživné na dítě

U vyživovací povinnosti platí, že trvá, po dobu, dokud se oprávněný není schopen sám živit. Tedy pokud oprávněný nemá jiný příjem, ze kterého by se mohl živit, je povinný povinen výživné nadále poskytovat. Pokud si již dítě našlo práci po studiu, tak již je schopno se samo živit a povinný již nemusí výživné poskytovat.

Co spadá do výživného

Výživné nepředstavuje pouze částku, která má oprávněné osobě zajistit jídlo – ačkoliv to k tomu závěru, již právě s odkazem na latinský původ slova alimenty, svádí –, ale jedná se skutečně o veškeré odůvodněné potřeby dítěte. Ty zahrnují i bydlení oprávněné osoby, její lékařskou péči, vzdělání a zájmové činnosti.

Čím se zabývá rodinné právo

Rodinné právo se zabývá těmito oblastmi:

Manželstvím a registrovaným partnerstvím. Manželským majetkovým právem. Příbuzenstvím a švagrovstvím. Jinými formami péče o děti.