Jak pěstovat bylinky v kuchyni?

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.

Co s cim zasadit bylinky

Bylinky, které denně používáme v kuchyni, by měly být po ruce. Proto co nejblíže domu pěstujeme petržel, pažitku, kerblík, naťový celer, bazalku, saturejku setou, mateřídoušku či brutnák. Klidně vysejte kopr mezi zelí, rajčata, zelí, cibuli a mrkev.

Kdy a jak zasadit bylinky

Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna.

Jak správně pěstovat bylinky doma

11 nejlepších bylinek pro pěstování doma i na zahraděBazalka. Bazalka patří již mnoho let k nejoblíbenějším bylinkám.Oregano. Oregano můžete použít při dochucování omáček i pečiva.Pažitka.Koriandr.Petržel.Máta.Rozmarýn.Majoránka.

Jaké bylinky zasadit spolu

Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu. Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.

Jak namíchat bylinky

Počet bylin ve směsi:

Tradičně se dávají liché počty bylin, ale je to spíš symbolická tradice. Z hlediska účinků to není důležité. Já doporučuji míchat 3–⁠5 bylin. Zvlášť pokud jsi začátečnice, je vždy lepší začít s menším počtem bylinek, protože si lépe pohlídáš jejich účinek i to, že se k sobě všechny hodí.

Které bylinky pěstovat spolu

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Jak hluboko zasadit bylinky

Hloubka setí – platí pravidlo, že se semínko seje do hloubky asi tak 2x tak hluboko, jaká je jeho velikost. Takže velice drobná semínka sejeme tak, že je jen zaprášíme slabě vrstvičkou substrátu a udusáme. Pak hned rosíme.

Kam zasadit bylinky

Kam bylinky vysadit Bylinky i koření mají rády závětří, slunná a polostinná místa, ideálně orientovaná na jihovýchod. Naopak nepatří na severní stranu či trvale zastíněné místo. Je pro ně vhodná propustná půda nebo substrát.

Jak se starat o bylinky z obchodu

Bylinky co nejdříve po vsáknutí dodané vody přesaďte. Žádnou další výživu jim nedávejte, substrát a předchozí „doping“ umělým hnojivem stačí. Bylinky ponechte alespoň týden na místě, kde je sice světlo, ale kam nedopadá přímé sluníčko. Teprve pak je přesouvejte na okno.

Jaké bylinky do kuchyně

Které bylinky by vám v kuchyni neměly chybětBazalka. Jedna z nejvděčnějších bylinek, vhodná i pro začátečníky.Máta. K pěstování v bytě je jako stvořená.Meduňka. Někteří si ji zaměňují s mátou, oproti ní však více voní a také chutná po citrónech.Pažitka.Rozmarýn.Oregano.Koriandr.

Co sázet vedle papriky

Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž. Je výhodné sázet papriky vedle ředkviček, které se rychleji sklízejí, což umožní paprikám více prostoru pro růst, protože dozrávají později.

Jak správně kombinovat bylinky

Směs důkladně promícháme. Není pravidlem, že hlavní byliny musíme do směsi dát největší množství. Právě v případě pelyňku by směs asi nebyla k pití, proto použijeme raději menší množství. Do jedné směsi nedáváme bylinky, které se musí například vařit (kořeny), spolu s bylinkami, ze kterých se připravuje nálev.

Jak často pít bylinky

Při akutním stavu zalijte jednu polévkovou lžíci bylinné směsi 250 ml horké vody. Takto připravený bylinný čaj popíjejte ideálně 3x denně. V rámci prevence je poměr vody i bylinné směsi potřeba upravit. Jednu polévkovou lžíci zalijte ¾ litru horké vody a takto připravený čaj popíjejte kdykoli během dne.

Jaký květináč na bylinky

Klasikou jsou nejrůznější nádoby keramické, ať už s glazurou nebo bez ní. Vždy ale kontrolujte, aby měly na dně drenážní otvory, kterými má přebytečná voda možnost odtékat. Dřevo je jako tradiční materiál nejvhodnější pro použití na přímém slunci.

Jak spravne přesadit bylinky

Přesazování Při přesazování umístěte dolů do otvoru obyčejný kamínek , aby přebytečná voda mohla odtékat a zároveň se nevyplavovala zemina. Pak nasypte trošku zeminy do květináčku, vložíme bylinky, opatrně okolo zasypte, jemně zatlačte a znovu přidejte pár hrstí zeminy. Po té bylinku řádně prolijeme.

Jak dlouho vydrží bazalka v květináči

Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.

Jak pěstovat bylinky v paneláku

Základem pro pěstování bylinek v bytě je mít doma teplo (v letních měsících se dají umístit za okno nebo na balkón) a zajistit bylinkám dostatek světla – ideální je umístit truhlíky na okno na východ nebo na jih. Truhlíky je lepší umístit dál od skla, aby od něj na bylinky nešel chlad.

Jak používat čerstvé bylinky

Důležité je, abyste čerstvé bylinky přidali do jídla ke konci vaření, neboť mohou vlivem tepelného zpracování zhořknout a ztrácí své léčivé vlastnosti. Díky bylinkám můžete přirozeným způsobem konzervovat maso, ryby nebo zeleninu (pomohou vám v tom zeleninové marinády) nebo prodloužit čerstvost tuků (např.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co sázet vedle cibule

Vedle cibule se hodí vysadit rajčata nebo mrkev, úrodu naopak sníží fazole. Plánování využití jednotlivých záhonů je příjemnou činností každého zahradníka. Nejčastěji se jí věnuje na jaře, které je obdobím výsadby zeleniny anebo setí semen.

Jak dlouho se louhují bylinky

Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.

V čem vařit bylinky

Bylinné směsi doporučujeme vařit výhradně ve skleněných konvicích, nedoporučujeme styk s kovem. Pokud můžete, používejte vodu bez chloru, případně vodu před použitím převařujte. Chlorovaná voda vysušuje a u citlivějších jedinců způsobuje i svědění pokožky.

Kdy zasadit bylinky do truhlíku

Pokud budeme bylinky pěstovat venku, na balkóně či terase (na sluníčku a čerstvém vzduchu se jim daří), umístíme je tam až v květnu, kdy pominou mrazíky. I otužilým druhům půjde klíčení a počáteční růst lépe v teple za oknem nebo ve skleníku.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku

Spolu můžete sázet klidně několik druhů. Ty by však měly mít stejné nároky na stanoviště i na zálivku. Některé milují suché, slunné místo, jiné se budou cítit dobře ve vlhké půdě a snesou i trochu stínu. Do jednoho truhlíku tak dejte jen ty druhy, které vyžadují stejné podmínky na pěstování.