Jak pěstovat Maggi?

Jak se starat o maggi

Pří mírnější zimě postačí rostlinky na záhoně přikrýt, ale pokud chcete mít jistotu, měli byste rostlinu dát na zimu do chladnější místnosti v domě. Zálivku vyžaduje smil pravidelnou, ale mírnou, je totiž velmi háklivý na přemokření, v takovém případě jej totiž napadá plíseň šedá.
Archiv

Která bylina je známá jako Magi

Libeček lékařský (latinsky levisticum officinale) je statná, 1,5-2 metry vysoká rostlina, která u nás ve volné přírodě neroste. Pochází ze Středomoří a u nás se často pěstuje, lidově se nazývá americký celer.

Jak zpracovat maggi

V kuchyni pokrmům dodává výraznou chuť, proto se používá jen pár lístků. Čerstvé a sušené listy se využívají do omáček (guláše), bujónů, sýrů, salátů, nádivek, na dochucení ryb. Listy se přidávají do vody s vařícími bramborami.
Archiv

Jak rozmnožit smil

Množení je snadné Pokud budete chtít smil množit, máte na výběr z celé škály možností – ať už to je pěstování ze semínek, stonkové řízky nebo dělení trsů. Květy i listy je dobré sbírat nejlépe za slunečného dne. Vzhledem k tomu, že rostlina obsahuje silice, je vhodné ji sušit při teplotě maximálně 35 °C.

Jak zazimovat Magi

Přezimovat by měly v skleníku anebo v chladnější místnosti v domě či bytě. Jen je potřeba ji v zimě nepřelít. Na přemokření je smil háklivý ovšem nejen v zimě, ale také přes léto.

Co dělat s libečkem

Libeček se dá jako koření použít prakticky celý – listy, kořen i semena. Nejvíce se používají listy. Protože jsou hodně výrazné, je dobré je do jídel přidávat obezřetně, stačí malé množství. Jsou skvělé do zeleninových i masových vývarů a různých polévek, jako je například bramboračka.

Na co se používá rozmarýn

Rozmarýn dodá neotřelou chuť salátům, nádivkám, sýrovým pokrmům nebo těstovinám. Přidává se do polévek, k zelenině, k rybám, do karbanátků, zapečených brambor a omáček i polévek. Rozmarýn je výborný k úpravě skopového, vepřového masa a divočiny. Můžete s ním dochutit dokonce i zmrzlinu.

Jak udělat domaci Magi

Domácí Maggi z libečku

Ve větší míse nakrájený libeček prosolte a zalijte olejem. Pak vše napěchujte do sklenice. Já pro tento účel používám obroušené dřívko. Čím více a pečlivěji budete mačkat, tím více získáte šťávy s vůní maggi.

Jak uchovat maggi

Hotové maggi uchovávejte v lednici a šťávu používejte na dochucení pokrmů. Případně můžete zkusit na přípravu trochu složitější maggi podle našeho receptu, které je možné navíc dochutit majoránkou nebo dalšími bylinkami. Maggi je třeba uchovávat v chladu, kde vám vydrží i několik týdnů.

Která stálezelená bylinka je známá jako maggi nebo kari

Navzdory tomu, že Helichrysum italicum má v názvu italský, pochází z Turecka. Říká se mu rovněž kari bylinka nebo maggi. Při rozemnutí jeho drobných lístků mezi prsty ucítíte výraznou vůni, která vám připomene koncentrované kari, případně koření do polévky.

Kdy stříhat smil

Chceme-li však nechat smil vykvést, je třeba jej ostříhat pouze brzy z jara, a následně až po odkvětu nebo při stříhání květů do kytic.

Jak zpracovat libeček na zimu

Jednou z metod, jak libeček uchovat na horší časy, je sušení. Lístky sušte při teplotě do 40 °C, jen tak si zachovají barvu a vůni. Sušte v průvanu ve stínu, nebo v elektrické sušičce. Celé stvoly můžete svázat do tenkých svazků a sušit na dobře větrané tmavé půdě.

Co se stonky z libečku

Využijeme z něj kořeny, ale také listy s drobnějšími stonky i plody, oddenek ale jen ze starších rostlin. Ten bezprostředně po vyrytí omyjeme, rozřežeme a dáme sušit. Nejlepší je samozřejmě čerstvý.

Jak se stříhá rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jak přezimuje rozmarýn

Pro přezimování je vhodný sklep, zimní zahrada, ale klidně můžeme rozmarýn ponechat i na okenním parapetu. Ideální teplota pro přezimování je při teplotách okolo 10 – 15°C. V zimním období zálivku omezíme na minimum.

Co s přebytkem libečku

Přebytek libečku je nejjednodušší nakrájet nadrobno a uložit do mrazničky. Můžeme ho také usušit a po usušení uložit do sklenice se šroubovacím uzávěrem. Sklenici si označíme názvem. Dobře usušený libeček lze míchat s další sušenou zeleninou, případně i rozmixovat na jemný prášek.

Co se stonky libečku

Libečku se přezdívá přírodní maggi. S tekutým dochucovadlem, které si můžete koupit v supermarketu, toho ale moc společného nemá. Máte-li tedy dost čerstvého libečku, vyrobte si z něj čistě přírodní, aromatické a nepřesolené dochucovadlo, které můžete používat do polévek, omáček, marinád na maso nebo studených dipů.

Kdy sbírat libeček

Listy, nať, semena i kořen libečku můžete sklízet od května do listopadu. Sklízejte brzy dopoledne, jakmile rostliny oschnou od ranní rosy. Listy byste měli sklízet ve slunečných dnech, kdy je obsah hodnotných látek v rostlině nejvyšší. Listy otrhávejte z rostliny, která ještě nevykvetla, protože poté hořknou.

Jak zpracovat bylinku kari

V kuchyni přijde vhod

Pro jeho kari chuť se sním dá neomezeně pracovat při přípravě orientálních pokrmů. Koření se s ním rýže, velmi vhodný je do jídel z drůbeže a ryb, do grilovacích marinád, majonéz, polévek, omáček, zeleninových i masitých pokrmů. I zde platí, že stačí jen několik lístků nebo malá snítka.

Jak zpracovat smil

Listy smilu můžete sbírat po celý rok a přidat je do salátů, polévek, k rybě anebo k pečenému masu. Nadrcené čerstvé lístky prý léčí modřiny anebo otoky. Čaj se doporučuje na odhlednění a také při žaludečních obtížích. A kytička sušeného smilu zavěšená ve skříni údajně odpuzuje moly.

Jak zpracovat stonky libečku

Protože jsou hodně výrazné, je dobré je do jídel přidávat obezřetně, stačí malé množství. Jsou skvělé do zeleninových i masových vývarů a různých polévek, jako je například bramboračka. Přidávají se do omáček, k pečenému nebo grilovanému masu, dušené nebo zapečené zelenině i luštěninám a hodí se i do salátů.

Co potřebuje rozmarýn

Má rád slunné stanoviště, toleruje ale i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší, dobře odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH mezi 6 a 7. Potřebuje chránit před prudkým větrem, proto při pěstování v květináči na parapetu v bytě, na balkoně nebo terase se rozmarýnu bude dařit.

Kdy množit rozmarýn

Snadné množení bylinek řízkováním

Můžeme si proto namnožit i rozlišné kultivary a jejich vzhled, chuť i vůně budou zachovány. Srpen je ideálním časem pro odebírání takzvaných polovyzrálých řízků od dřenatějících bylinek, jako je myrta, rozmarýn, tymián, yzop, saturejka aj.

Kdy a jak stříhat rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jak se pestuje kari

Rostlina se sází do neutrální, propustné půdy (substrát pro pokojové rostliny, klasický zahradnický substrát apod.) a pěstuje se na světlém, slunečném stanovišti. Pokud Kari koření pěstujeme přes zimu doma je nutné omezit zálivku. Rostlinu totiž často zlikviduje plíseň šedá.