Jak pěstovat okrasný mák?

Kdy zasadit okrasný mák

Okrasné máky sázíme brzy na jaře nebo koncem léta ve vzdálenosti 50-70 cm od sebe. Máky mají rádi kyprou a dobře hnojenou půdu, s dostatkem vápníku. Vápník je pro máky velmi důležitý, proto pokud nenajdeme půdu bohatou na vápník, doporučujeme k nim přidávat pomalu rozpustné vápence nebo rozdrcené vaječné skořápky.
Archiv

Jak se množí vlčí mák

Máky se množí hlavně výsevem, vytrvalé druhy i dělením trsů nebo kořenovými řízky. Máky můžeme rozdělit na jednoleté (letničky) a vytrvalé druhy. Jednoduché rudé květy má planý mák vlčí (P. rhoeas), původem z Orientu, u nás už je však považován za náš původní druh.
Archiv

Jak pěstovat vlčí mák

Semena máku vyséváme přímo na stanoviště, a to brzy na jaře. Rostliny lze již od února předpěstovat doma. Hloubka výsevu je na povrch substrátu. Doba klíčení je 1–2 týdny při teplotě 15–20 °C.

Co léčí vlčí mák

Tato léčivka je charakteristická zejména svými zklidňujícími účinky na dýchací soustavu při chřipkových onemocněních a chorobách z nachlazení. Uklidňuje dráždivý kašel a zároveň usnadňuje vykašlávání. Léčbu zpříjemňuje i mírně sedativní účinek, který nemocným přivodí klidnější spánek.

Jak zasít mák

Mák sejeme do hloubky cca 10–15 mm, v případě sušší půdy až do hloubky 2 cm. Výsevek by měl být cca 1,5–1,75 kg osiva na 1 ha. Standardně se seje mák do klasických 12,5 cm širokých řádků.

Jak dlouho kvetou vlčí máky

Na českém území se s ním hojně setkáváme v polních kulturách, na rumištích, úhorech, navážkách a jiných obnažených půdách, především v teplejších oblastech od nížin do podhůří. V Česku kvete od května do srpna, při příznivě teplém počasí až do října.

Kde je zakázáno pěstovat mák

Součástí tradiční kuchyně je mák i v Turecku, Indii nebo Íránu. Naopak v Singapuru nebo v Saúdské Arábii je mák zakázaný.

Který mák je jedlý

Pro potravinářské využití pěstujeme mák setý, naše odrůdy kvetou bíle, existují však i fialově kvetoucí odrůdy. Něco jiného je barva semene máku. V České republice se na 97 % ploch pěstují modrosemenné odrůdy, např. Major, Opál, Aplaus, Opex nebo Onyx.

Jak sušit vlčí mák

Jak nasušit květy vlčího máku

Květy jsou křehké, sbíráme je proto opatrně a za suchého počasí. Sbíráme jen okvětní plátky. Sušíme je při nízké teplotě (do 35°C) ve stínu na půdě asi týden či dva dny v sušičce. Květy je potřeba pravidelně načechrávat, aby se sušily rovnoměrně a barva se zachovala.

Kde se nesmí pěstovat mák

Další běžnou potravinou, která je v některých částech světa zakázaná, je docela obyčejný mák. Na to, že byste si upekli makové buchty nebo koláče, tak můžete zapomenout například v Singapuru, na Tchaj-wanu, v Saúdské Arábii či Spojených arabských emirátech. Příčiny tohoto zákazu se ovšem liší.

Čím hnojit mák

Mák patří mezi plodiny náročné na živiny. Při zakládání porostu by již půda měla být dostatečně zásobená živinami. V případě nedostatečného zásobení fosforem, volíme hnojivo Amofos, které aplikujeme před předseťovou přípravou.

Proč vlčí mák

Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na západní frontě. Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu. Vlčí mák je i symbolem plodnosti, hojnosti, nadbytku, sebeobětování, vzpomínek, krve, spánku a nového života.

Co znamenají vlčí máky

Tento zvyk trvá již od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých v den podpisu příměří na konci první světové války. K tradici dvouminutového ticha se v roce 1921 přidal symbol rudého vlčího máku a podnět dala právě založená Britská legie, jež pomáhá všem bývalým vojákům, kteří se zúčastnili válečných konfliktů.

Kam patří mák

Mák (rod)

Mák
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď makovité (Papaveraceae)

Co se dělá z Vlciho máku

Z květů se dělá sirup, nejen pro své léčivé účinky, ale i na ochucení obilných kaší a polévek. Květy se používají i na barvení potravin a nápojů, zejména vína, a vlčím mákem se kdysi barvil i červený inkoust. Semena vlčího máku se jedí syrová nebo vařená. Sypou se na pečivo a slouží i na ochucení ovocných salátů.

Jak správně Jednotit mák

Mák je důležité včas jednotit, už při vytvoření 2 až 4 pravých lístků. Jednotíme na vzdálenost 10 až 15 cm, na 1 m2 by mělo být asi 40 rostlin. Při jednocení nezapomeneme k rostlinkám přihrnout půdu a okopat je.

Co znamená květ máku

Květ vlčího máku je v dnešní době neodmyslitelným symbolem oslav Dne válečných veteránů. Proč právě vlčí mák Každého jedenáctého dne jedenáctého měsíce v roce přesně v jedenáct hodin se ve Velké Británii na dvě minuty zastaví život.

Jak dlouho se nosi vlčí mák

Podle české zvyklosti se vlčí mák nosí mezi 1. a 11. listopadem. 11.

Proč se nosí vlčí mák

Symbolem vzpomínky na vojáky padlé v první světové válce se stal květ vlčího máku. Máky totiž rostly mezi řadami hrobů vedle bitevních polí první světové války. Jedenáctý listopad je od konce 1. světové války Dnem válečných veteránů a obětí válek.