Jak se má správně točit pivo
Pivo by mělo být natočeno buď najednou (pivo i s mokrou pěnou — hladinka) nebo maximálně nadvakrát (nejdříve vysoká pěna a pak pod ni doplňující pivo — s čepicí) aby se zabránilo oxidaci. Samozřejmostí je čepování po skle v úhlu 45 stupňů s co nejmenší vzdáleností k povrchu sklenice a ode dna sklenice.
Jak má vypadat pěna u piva
Pěna by měla být hustá a krémová, jedině tak nejlépe chrání pivo před zvětráním. Pokud se rozpadá, trhá a jsou v ní velké bubliny, pivo bylo špatně načepované.
Archiv
Jak má být studene pivo
Běžný světlý ležák má mít, podle odborníků, ideální konzumní teplotu kolem 7 stupňů. Ne náhodou to zodpovědně vysvětluje Marian Labuda doktoru Rudolfu Hrušínskému v klasickém filmu Vesničko má, středisková, kdy popisuje na jakém schodu do sklepa je pivo v nejlepší kondici: „Na šestým je teplý a na osmým už přechlazený.
Co to znamená když pivo Kroužkuje
kroužky, což je menší množství čerstvě rozkvašené mladiny. Kroužkování je totiž název jedné fáze hlavního kvašení na spilce.
Jak udělat pěnu na pivu
Pro čepování piva „na hladinku" se používá speciální otočný výčepní kohout. Nejdříve do sklenice jemně nařízneme malý objem pěny pomalým pootočení kohoutu. Sklenice je natočena ke kohoutu pod úhlem 45°. Ve druhé fázi otevřeme kohout na maximální průtok, pivo stéká po stěně sklenice.
Jak se pozná správně načepované pivo
je správně vychlazené – teplota piva je mezi 6 a 8 °C. má říz (není mdlé, nestálo dlouho na pultu, sud nezůstal přes noc bez tlaku, od naražení neuplynula dlouhá doba) má hustou krémovitou pěnu, bez viditelných bublin.
Jak spravne nastavit pípu
Průtok piva se nastavuje na výčepním kohoutu malou páčkou, kompenzátorem. Pokud je páčka nahoře, průtok je minimální nebo žádný, pokud je páčka dole, průtok je maximální. Pokud se budete snažit načepovat pivo rychle na maximální průtok, nepomůžou Vám další rady, pivo vypění.
Jak správně umýt sklenice na pivo
Jak správně umýt sklenici na pivo
Ze všeho nejdřív sklenici opláchněte studenou vodou. Vyčistěte sklenici kartáčem a měkkou stranou houbičky umyjte celé hrdlo sklenice, stěny a dno. Dejte si pozor, abyste se při mytí rukou nedotýkali vnitřní strany sklenice. Znovu sklenici opláchněte vodou a máte hotovo!
Jak poznat špatné pivo
Když na pivu nemáte už po pár minutách žádnou pěnu, je to známka toho, že je něco špatně. Pokud není chyba v čistotě sklenice, bude problém ve špatné teplotě piva. Pivo by totiž mělo mít okolo 6 stupňů a podobnou teplotu by měla mít také sklenice (vychlazují se).
Co je to Hladinka
Jedná se o čepování piva, kdy vzniká mokrá pěna, která pomalu dochází. Pivo má příjemný jemnější říz, není přesycené ani chuťově prázdné. Pěna je krásně krémová a po napití vytváří kroužky, kterým se říká hladinky.
Jak se říká pivu bez pěny
Právě kapák, tedy pivo, které se dolévá ze zbytků, na první pohled vypadá podobně jako takzvaný čochtan, ale co se týče chuti, tak je mezi nimi velký rozdíl. Čochtan je sytivé pivo bez pěny s pořádným řízem – obsahuje přírodní oxid uhličitý.
Proč je po pivu průjem
po požití alkoholu dojde k podráždění sliznice vystýlající trávicí trubici. Výsledkem může být onen zmiňovaný průjem. Prevencí je v tomto případě omezit pití a alkohol prokládat čistou vodou.
Jak nastavit tlak piva
Jak nastavit správný tlak Pro nastavení tlaku platí následující pravidlo. Toto pravidlo nám říká, že: "Při nastavování tlaku vycházíme ze základní hodnoty 1,6 bar v letním a 1,1 bar v zimním období. Na každé 2m vedení přičteme 0,1 bar a na každý 1m převýšení (mezi dnem sudu a kohoutem) přičteme 0,1 bar.
Jak propláchnout pípu vodou
Nejprve odšroubujeme hlavici sanitačního soudku, do soudku nalijete čistou vodu. Našroubujte zpět hlavici na sanitační sud, narazte do ní naražeč a natlakujte stejným způsobem, jako když narážíte sud s nápojem. Otevřte páku pivního kohoutu a nechte otevřenou, dokud z kohoutu nezačné téci čistá voda.
Jak se říká sklenici na pivo
Tuplák je v původní podobě uváděn jako nádoba o objemu více než 2 litry – tedy 2 mázy (tuplovaný = dvojitý; moravský máz = 1,07 l, vídeňský máz = 1,415 l atd.), v dnešní podobě se jedná o nádobu o objemu 1 litr (= 2 půllitry).
Jak vyčistit sklenici
Pokud jsou na sklenicích nebo ostatním skle zašlé skvrny, namočte je ve dřezu do teplého (ne horkého!) octa. Poté zkuste skvrny dočistit měkkým kartáčkem s bílou zubní pastou nebo jemným hadříkem. Po opláchnutí nechte skleničky oschnout dnem vzhůru na čistém ručníku, který nepouští chloupky.
Jak se jmenuje pivo bez pěny
Čochtan. Pivo načepované téměř bez pěny. Čochtan je velmi osvěžující a ideální na zahnání žízně. Jen jej musíte vypít co nejrychleji, neboť bez pěnové pokličky pivo velmi rychle zvětrává.
Jak se říká pivu
BEER – anglický výraz pro pivo.
Jak se říká malému pivu
Vznikl v dobách, kdy výčepní před každým čepováním nového sudu zkoušeli kvalitu piva ve sklepích. Je to fakticky malé pivo v půllitru. Pivo má bohatou pěnu a zároveň si zachovává všechny své nejlepší vlastnosti.
Jak poznat dobré pivo
Článek„Já pivo vždy hodnotím podle toho, jak mi drží pěna a jak kroužkuje,“ uvádí Svoboda.Základem je prohlédnout si dobře pěnu.Kromě pěny vás na sníženou kvalitu mohou upozornit i bublinky.Bublinky jsou mikroskopická zrníčka prachu, která zůstala na sklenici a po načepování je obalila tekutina.
Co pít při průjmu
Doporučuje se vypít zhruba 2 litry tekutin denně, nejlépe po malých doušcích. Vhodné jsou neperlivá voda, neperlivá minerálka, neslazený vlažný černý čaj nebo bylinkové nálevy, nejlépe heřmánkový, mátový, zázvorový nebo fenyklový. Vyhýbáme se kofeinu, alkoholu a nápojům s mlékem.
Jak pusobi alkohol na streva
Jaké má pití dopad na naše střeva Po požití alkohol působí na sliznici vystýlající trávicí trubici a často vede k jejímu podráždění. Výsledkem může být nevolnost, zvracení, průjem a krvácení – tedy příznaky, se kterými se pacienti se střevními záněty i tak setkávají a které se snaží mít pod kontrolou.
Jak dlouho se muze skladovat pivo v sudech
Pokud tlakujete pivo vzduchem, sud vydrží naražený pouze 2-3 dny, poté už pivo ztrácí chuť. Pokud ale tlakujete pivo plynem CO2 nebo Biogonem, vydrží naražené i 3 týdny.
Jak Sanitovat pípu
proplach vodou minimálně po každém použití, chemická sanitace při denním použití minimálně 1x za 14 dnů při příležitostném použití výčepního zařízení přímo úměrně k tomu. Doporučujeme minimálně 4x za sezónu při pravidelném proplachu vodou.
Jak vymýt pípu
Nejprve nalijeme do sudu vodu a do ní přilijeme sanitační roztok, do nápojové hadice vložíme sanitační kuličky, zapojíme a natlakujeme soustavu a následně propláchneme. Tento roztok je potřeba nechat ve výčepním zařízení nějakou dobu působit.