Jak recyklovat sklo?

Jak správně recyklovat

Modrý kontejner slouží k vyhazování papíru, žlutý je na plasty, do hnědého kontejneru dávejte biologický odpad. Nápojové kartony můžete v některých obcích házet do žlutého kontejneru, jinde na ně mají speciální nádoby. Elektroodpad patří do specializovaných kontejnerů nebo na ekodvůr. To samé platí pro baterie.

Co s víčky od sklenic

Klasická víčka, která jsou zpravidla potažena nějakou gumou, nelze vytřídit nikam a patří do směsného odpadu. Pod gumou je většinou hliník nebo jiný kov, ten třídit lze. Gumu však také nelze nikam vytřídit. Pokud jsou víčka pouze kovová, lze je dát do kovů, které odebírá téměř každý sběrný dvůr.

Jak probíhá recyklace skla

Jak probíhá recyklace skla V Česku máme přes 80 tisíc nádob na třídění skla. Z kontejnerů sklo putuje na střepiště, následně se sklo třídí pomocí laseru, který na sklo svítí, a fukarů, který odfoukne případné nečistoty, jako jsou zbytky od etiket nebo potravin.

Jak se likviduje sklo

Tabulové sklo patří vždy do zeleného kontejneru, který právě pro tento druh odpadu na boku štěrbiny. A sklo, především sklenice a lahve, není nutné vymývat či zbavovat etiket, nevadí ani víčko.
Archiv

Co všechno se dá recyklovat

Zcela běžně se recykluje sklo, papír, plasty, nápojové kartony. Vysloužilé výrobky ze železa nebo jiných kovů by měly být odvezeny do sběrného dvora. Do obyčejné popelnice se nesmí vyhazovat chemikálie, barvy, laky, baterie, staré léky, zářivky, elektroodpad apod.

Proč třídíme odpad

Napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.

Kam s Tabulovým sklem

Tabulové sklo má lehce zelený nádech a svým složením odpovídá spíše sklu barevnému. Měli bychom jej tedy třídit do zelených kontejnerů nebo ve větším množství odvézt na sběrný dvůr.

Co se starym sklem

Tabulové sklo je sice podobné čirému sklu z lahví a sklenic, ale světe div se, zbytky rozbitých oken nebo dveří nepatří do bílého kontejneru na čiré sklo. Tohle vysypané neštěstí patří do zeleného kontejneru na barevné sklo, ve větším množství je lepší jej odvézt do sběrného dvora.

Čím natřít sklo

Na čisté, odmaštěné sklo lze aplikovat aplikovat více druhů nátěrových hmot . Nejkvalitnější a nejodolnější jsou dvousložkové epoxidové nebo polyuretanové nátěrové hmoty jako jsou S2321, S2322 Epolex nebo plyuretanové Telpur T300.

Proč recyklovat sklo

Sklo má jednu obrovskou výhodu – lze jej recyklovat neustále dokola. Jeho tříděním tedy umožňujeme recyklaci, na základě které vznikne nový produkt, a tento koloběh se může opakovat neustále dokola. Šetříme tak nejen přírodní zdroje, ale i přírodu samotnou.

Kam vyhodit plne sklenice

Do bílého kontejneru vhazujeme sklo čiré. Tedy lahve od nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Není potřeba je vymývat, stačí pořádně vyprázdnit. Do nádob na sklo nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla.

Které plasty nelze recyklovat

Do kontejneru na plasty patří většina plastových obalů, se kterými se setkáme. Výjimku tvoří obaly od olejů (museli bychom je pečlivě vymýt), silně znečištěné obaly, obaly od nebezpečných látek, obaly od chemikálií. Do kontejneru na plasty dále nepatří PVC, podlahové krytiny, novodurové trubky a koberce.

Proč je důležité recyklovat

Tříděním odpadů se prokazatelně šetří také primární zdroje surovin jako je ropa, uhlí či sklářské písky. Věděli jste například, že tříděním a recyklací odpadů ušetříme ročně 20,3 milionů GJ energie, což je produkce jaderné elektrárny Temelín za téměř 160 dnů Tolik energie spotřebuje v průměru za rok zhruba 300 tis.

Proč bychom měli recyklovat

Recyklací odpadu také pomůžete ušetřit značné množství energie a přispějete ke snížení produkovaného CO2. Vždy je snazší vyrobit novou věc ze správně vytříděného odpadu než vyrábět z primárních surovin novou. Třeba taková sportovní fleecová bunda je 100% recyklátem.

Co se stane když nebudeme třídit odpad

Tříděním odpadu napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Vytříděním odpadů umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.

Co patří do odpadu na sklo

Do bílého kontejneru vhazujeme sklo čiré. Tedy lahve od nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Není potřeba je vymývat, stačí pořádně vyprázdnit. Do nádob na sklo nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla.

Kam vyhodit duši od kola

Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.

Jakou barvu na sklenik

Jako velmi kvalitní základní barvu na opískovaný podklad můžete použít epoxidovou dvousložkovou antikorozní barvu S2305 Epolex barva zinková epoxidová s vysokým obsahem zinku ( zinkový sprej není vhodným základem pod všechny druhy dalších nátěrů).

Jak se kreslí barvami na sklo

slupovací barvy na skloZvolený motiv nakreslíme na plastovou podložku nejdříve konturou (pouze hranice).Potom barvami vyplníme tak, aby nikde uvnitř obrázku nezůstal prázdný prostor.Po zaschnutí (až 24 hodin) motiv sloupneme a můžeme přilepit na sklo, porcelán či podobný povrch.

Kam vyhodit svíčku ve skle

Do směsného odpadu. Nebo ji vypalte a pak to sklo umyjte a do skla.

Kam vyhodit skleněnou láhev od oleje

Jak třídit jedlé tuky a oleje

Vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude lahev plný vyhoďte ji do kontejnery ta tuky. Pokud nablízku nejsou, tak do směsného odpadu. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu.

Jak správně recyklovat plasty

Plasty se v ČR třídí obvykle do žlutých kontejnerů. Plastový odpad můžeme již v domácnosti třídit do speciálních tašek. Pro maximální využití prostoru v nádobách na odpad bychom již doma měli vkládat kelímky do sebe. Vymývání kelímků není pro zpracování nutné, stačí je pořádně vyškrabat.

Jak poznat co recyklovat

Trojúhelník s vyplněnými šipkami označuje výrobky a obaly určené k recyklaci. Povinné značení se vztahuje na obaly a jejich součásti vyrobené z kovů, plastů nebo kombinací těchto materiálů. Dobrovolné je značení obalů z ostatních materiálů jako jsou papír, textil, sklo, dřevo aj., u kterých je materiál zřejmý.

Co vše můžeme recyklovat

Zcela běžně se recykluje sklo, papír, plasty, nápojové kartony. Vysloužilé výrobky ze železa nebo jiných kovů by měly být odvezeny do sběrného dvora. Do obyčejné popelnice se nesmí vyhazovat chemikálie, barvy, laky, baterie, staré léky, zářivky, elektroodpad apod.

Co se šetři při recyklaci

Znovu můžete použít například i stavební odpad, pneumatiky, kovy, textilie, bioodpady, oleje a další suroviny, které díky recyklaci spotřebují méně energie a nejsou ani tak finančně nákladné jako zcela nová výroba z přírodních zdrojů.