Jak vrátit zboží zakoupené přes internet
Jaké jsou zákonné lhůty pro vrácení zbožíObchodníkovi musíte do 14 kalendářních dnů od obdržení zboží sdělit, že odstupujete od smlouvy.Zboží musíte zaslat do 14 kalendářních dnů od odstoupení od smlouvy na adresu prodávajícího.Obchodník vám musí do 14 kalendářních dnů od odstoupení od smlouvy vrátit peníze.
Archiv
Jak funguje vrácení zboží přes internet
Zboží zakoupené přes internet, tedy tzv. distančním způsobem, resp. na dálku, můžete podle zákona bez udání důvodu do 14 dnů vrátit. A nehraje v tom roli, zda vám bylo zboží doručeno kurýrem, poštou nebo jste si ho vyzvedli osobně.
Archiv
Jak postupovat při reklamaci zboží
Při reklamaci byste měli prodejci zboží předat a sdělit mu, jakou vadu zboží má nebo jak se vada projevuje. Dále si zvolíte preferovaný způsob vyřízení reklamace. Tuto volbu nemůže kupující změnit bez souhlasu prodávajícího. To neplatí, pokud jste žádali opravu nebo výměnu věci a tato možnost nebude možná.
Co musí zákazník při reklamaci zboží předložit
Při uplatňování reklamace stačí prokázat, že spotřebitel u prodejce věc zakoupil. To lze například výpisem z účtu při platbě kartou či převodem, staršími reklamačními protokoly, originálním obalem, specifičností zboží (nikdo jiný ho neprodává), v krajním případě i svědeckou výpovědí.
Kdy mám nárok na vrácení peněz při reklamaci
Zákon říká, že o reklamaci musí prodejce rozhodnout ihned, nejpozději pak do 3 dnů od jejího převzetí. Odstranit vadu pak musí bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dní. Pokud to v této lhůtě nestihne, jde o podstatné porušení smlouvy a zákazník může od smlouvy odstoupit a požadovat peníze zpět.
Kdy je možné vrátit zboží
Chci zboží vrátit v zákonné 14denní lhůtě
V případě, že jste spotřebitel, máte dle 1829 občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) právo zakoupené zboží vrátit bez udání důvodu, a to do 14 kalendářních dní od data převzetí zboží. Toto platí i na objednávky s osobním odběrem.
Kdy má zákazník právo na vrácení peněz
Prodejce odpovídá za vady, které byly na věci při převzetí a má se za to, že vada, která se vyskytne do 6 měsíců, byla na věci už v době převzetí. Nárok na výměnu věci (nebo její součásti), pokud to není povaze vady nepřiměřené nebo neúměrné (např. vadu lze snadno odstranit ihned), jinak oprava (odstranění vady).
Co nejde reklamovat
Reklamovat samozřejmě nelze vady, které jste sami způsobili nebo o kterých jste při koupi již věděli. To platí i u vad, kvůli kterým jste se s prodávajícím dohodli na snížení ceny zboží. Prodávající nakonec neodpovídá ani za běžné opotřebení věci. Reklamace musí být uplatněna během 24měsíční lhůty.
Jak provest reklamaci
U vadného výrobku si nechte vystavit reklamační protokol, který by měl obsahovat popis výrobku včetně výrobního čísla, závadu, jak byste chtěli reklamaci vyřídit, datum reklamace, potvrzení prodejce a váš podpis, kterým potvrzujete správnost popisu reklamace.
Kdo posuzuje reklamaci
V této oblasti tedy Česká obchodní inspekce postihuje jednání, které je v rozporu se zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, konkrétně pak nedodržení jeho ustanovení § 13 a § 19, která upravují po formální stránce průběh reklamačního řízení.
Jak se píše reklamace zboží
V textu reklamace by mělo být vždy uvedeno to, co reklamujeme – tedy detailní název výrobku (např. mobilní telefon Nokia Lumia 1020 – ne pouze mobilní telefon!) nebo služby. Další částí textu reklamace musí být detailní popis toho, co na daném výrobku nebo službě reklamujeme – tedy popis toho, s čím nejsme spokojeni.
Kdy můžu reklamovat zboží
Reklamace z pohledu prodejce. Pokud se jakákoliv vada zboží projeví v průběhu záruční doby, má zákazník ze zákona právo jej reklamovat. Reklamace zboží je možná ve lhůtě do dvou let od nákupu v obchodě nebo od převzetí v případě nákupu na internetu.
Jak vymáhat peníze za nedodané zboží
V případě, že prodávající nevrátí spotřebiteli peněžní prostředky v přiměřené době po odstoupení, je možné prodávajícího vyzvat k plnění tzv. předžalobní výzvou dle § 142a zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. Zaslání předžalobní výzvy nikoho nezavazuje k podání žaloby u soudu.
Co dělat když mi prodejce nevrací peníze
Kontaktujte banku. Ve všech předchozích případech platí, že pokud vznikne situace, kdy prodejce spotřebiteli má peníze vrátit – ať už za zboží nedoručené, vrácené, či reklamované -, ale nevrací, je nutné kontaktovat nejprve prodejce s tím, že je v prodlení, a žádat řešení situace, potažmo vrácení peněz.
Jak vrátit zboží zakoupené na prodejně
V případě zboží zakoupeného v kamenné prodejně, nejsou prodejci povinni umožnit jejich vrácení nebo výměnu za jiné Žádný právní předpis nestanoví povinnost prodejce přijmout zpět zboží, které zákazníkovi z různých důvodů nevyhovuje, a to ani v případě nevhodných darů.
Kdy má zákazník právo na vrácení peněz při reklamaci
Prodejce odpovídá za vady, které byly na věci při převzetí a má se za to, že vada, která se vyskytne do 6 měsíců, byla na věci už v době převzetí. Nárok na výměnu věci (nebo její součásti), pokud to není povaze vady nepřiměřené nebo neúměrné (např. vadu lze snadno odstranit ihned), jinak oprava (odstranění vady).
Kdo platí dopravu při reklamaci zboží
Prodávající vám náklady uhradit musí minimálně v té jejich části, kterou pokládá za účelně vynaloženou. Mezi typické náklady spojené s reklamací patří poštovné či náklady jiné dopravy zboží na reklamaci a zpět, a cena znaleckého posudku pořízeného po zamítnutí reklamace.
Kdy mám právo na reklamaci
Reklamace z pohledu prodejce. Pokud se jakákoliv vada zboží projeví v průběhu záruční doby, má zákazník ze zákona právo jej reklamovat. Reklamace zboží je možná ve lhůtě do dvou let od nákupu v obchodě nebo od převzetí v případě nákupu na internetu.
Kdy mám nárok na vrácení peněz
Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.
Co dělat když vám internetový obchod nevrátí peníze
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Kdy se může vrátit zboží
V případě, že jste spotřebitel, máte dle 1829 občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) právo zakoupené zboží vrátit bez udání důvodu, a to do 14 kalendářních dní od data převzetí zboží.
Jak uplatnit reklamaci
Uplatnění reklamace
S reklamací se obraťte na prodávajícího v kterékoliv jeho prodejně, ovšem s ohledem na sortiment, případně telefonicky, e-mailem či dopisem. Žádáte-li opravu věci, může být k jejímu provedení pověřena také jiná osoba, například servis.
Jak dlouho má eshop na vraceni peněz
Při nákupu zboží přes internet má kupující podle občanského zákoníku právo zakoupený produkt bez udání důvodu do 14 dnů vrátit, a tím odstoupit od kupní smlouvy. Obchodník mu pak podle zákona musí vrátit peníze, opět ve 14denní lhůtě.