Jak rozmnožit saturejku?

Kdy množit rozmarýn

Množení rozmarýnuNa jaře odřízněte asi 15 až 20 cm dlouhé výhony. Spodní lístky odstraňte.Zapíchněte výhony do misek s univerzálním substrátem s přídavkem štěrku.Zalévejte jen málo. Po 4-6 týdnech prověřte, zda se vyvinuly kořínky. Řízky vysaďte do květináčů následující jaro.

Kdy sušit saturejku

Kdy sklízet a jak uchovat

Nať se používá nejčastěji v čerstvém stavu. K sušení ji sklízíme, jakmile začne kvést. Pak svážeme do menších otýpek a rozvěsíme do suché a větrané místnosti. Vysušením neztratí saturejka na své ostřejší chuti.

Jak nechat zakořenit rozmarýn

Stačí nůžkami ustříhnout asi 6 cm dlouhou větvičku rostliny a dát jí do vody. Cca. za 10 dní zapustí kořeny. Až jsou kořeny trošku pevnější (délka tak 3-6 cm), můžete dát rozmarýnu rovnou do hlíny.

Jak rozmnožit bylinky

Ani řízkování venkovních bylinek není nijak složité, ujišťuje Štěpánka Janoutová. „Vezmeme nejlépe zdřevnatělé kousky rostlin, asi 10 až 15 cm dlouhé. Namočíme je do stimulátoru zakořeňování a potom napícháme do sadbovače. Ten můžeme nechat ve skleníku, který není vytápěný.
Archiv

Jak stříhat rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jak se množí rozmarýn

Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte. Náš tip: Vypěstujte si doma více bylinek a zkuste je i prodávat!

Jak usušit saturejku

Svazky saturejky je možné zavěsit nebo jen volně položit na temné místo s dobrým přístupem vzduchu, teplota při sušení by neměla přesáhnout 35 °C. Po usušení bylinky můžeme použít celé snítky, nebo jen lístky a květy.

Kdy se sbírá saturejka

Saturejku lze snadno pěstovat na zahrádce nebo i v truhlíku v bytě za oknem, jde o relativně nenáročnou bylinu. Nejlépe se jí daří v slunném a teplém prostředí, proto je ideální vysazovat ji v průběhu jara, abyste ji mohli v době květu, tj. cca od července do září, sklízet.

Jak se správně starat o rozmarýn

Rozmarýn nemá rád vlhkost

Ideální je pěstovat ho na slunném stanovišti v lehké, písčité a dobře propustné půdě. Naopak nemá rád vlhkost, zemina v květináči nesmí být přemokřená a květináč by neměl stát ve vodě. Držte se pravidla, že další zálivku rozmarýn potřebuje až tehdy, když zemina v květináči téměř vyschne.

Jak se stříhá rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak Zmladit rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jak voní rozmarýn

Aromatická bylina vonící kafrem a borovicí, která je také součástí známého provensálského koření.

Kdy přesazovat rozmarýn

Kdy a jak přestěhovat rozmarýn domů Menší mrazíky obvykle hravě zvládne, takže ideální čas nastává různě, ale obvykle se stěhuje na konci října. Ideální je, když je rozmarýn již celoročně v nádobě a s ní jej též stěhujeme domů. Přesazení z volné půdy na podzim do květináče snáší o poznání hůře.

Co se suší z Kontryhelu

Sušení, sesychací poměr Kontryhel sušíme v tenké vrstvě na stinném a dobře větraném místě. Lépe než na papírech se suší na sítech, kde je umožněn přístup vzduchu z obou stran. Nať se snadno zapařuje, proto ji během sušení obracíme. Správně usušený kontryhel si ponechá svou světlezelenou barvu.

Jak využít Saturejku

Její použití je vhodné na nakládání zelí, okurek nebo hub. Lístky saturejky čerstvě natrhané můžeme přidat do omáček, pikantních polévek a salátů. Tato bylinka by se měla používat kvůli jejímu výraznému aroma umírněně. Velmi často je také součástí směsí koření, jako jsou například provensálské koření nebo čubrica.

Jak voní saturejka

Svoji vůní připomíná mátu a tymián. S. montana (saturejka horská) – je to vytrvalá bylina s úzkými listy jasně zelené barvy. Kvete světle fialovými nebo bílými kvítky.

Čím se dá nahradit saturejka

Vzhledem ke své výrazné chuti se někdy saturejka používá namísto pepře. Z toho tedy vyplývá, že pokud ji doma nemáte, můžete ji v receptech nahradit malým množstvím pepře. Pokud jde o bylinky jako takové, nejlépe lze saturejku nahradit tymiánem.

Kde se daří rozmarýnu

Nejlépe se rozmarýnu daří v drsné písčité půdě. Nemá příliš v oblibě vítr, proto je také vhodné místo v závětrném prostředí.

Jak stříhat Saturejku

Nůž či nůžky musí být ostré, aby okraj řízku neroztřepily. Větvičky můžeme také odrhnout od rostliny i s patkou. Z dolní třetiny odstraníme lístky a zapíchneme ji do lehkého substrátu v sadbovačích nebo květináčkách. Substrát udržujeme mírně vlhký, ideální je směs listovky a dobře vyzrálého, jemného kompostu.

Jak rozmnožit jehličnany

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.

Jak rozmnožit dřeviny

Dřeviny množíme polodřevitými řízky získanými z mladých (letošních) větviček, které již začínají dřevnatět. Optimální doba je červenec až začátek srpna. Řízky upravujeme řezem stejně jako v případě drobného ovoce, do sadbovačů je vysazujeme mírně šikmo až po horní očko a opět je zakryjeme fólií.

Co odpuzuje rozmarýn

Odpudí i hmyz

Když rozmarýn vysadíme do zeleninových záhonů, jeho intenzivní vůně bude odpuzovat motýly, moly, brouky a jiný hmyz, aby v jeho blízkosti nekladli vajíčka.

Odkud je rozmarýn

Rozmarýn pochází z oblastí u Středozemního moře, kde je vlhký vzduch. Latinský název Rosmarinus má původ ve slovech ros a marina – mořská rosa. Již staří Řekové a Římané využívali jeho kulinářské a speci˹cké vlastnosti. Vyráběli z něho víno, neboť věřili, že účinkuje proti srdeční slabosti.

Jak dlouho můžu pít kontryhel

Kontryhel je vhodný pít pravidelně po dobu alespoň 3-6 týdnů.