Jak rozpustit povidla?

Kdy jsou povidla hotová

Švestková povidla jsou hotová, když jsou tak hustá, že se brázda za vařečkou neuzavírá. Pokud by se nám zdála povidla kyselá, můžeme trochu cukru přidat, ale až těsně před dokončením varu, když už jsou povidla hustá, necháme pak ještě tři až pět minut provařit.

Jak na povidla v troubě

Odstáté švestky dejte do pekáče a vložte do trouby rozehřáté na 230 °C. Nechte péct asi 30 minut. Poté snižte teplotu na 140 °C a pomalu dopečte, dokud nejsou povidla hustá a tmavá. Podle množství povidel a tvaru pekáče to zabere 3 až 6 hodin.

Proč se dává do povidel ocet

Ocet pomůže tomu, aby se ti povidla při pečení v troubě nepřipálila. Ocet také "vyladí" chuť, barvu a částečně povidla konzervuje.

Co se dává do povidel

Na tři kila potřebujete asi 1,2 kg cukru krystal nebo krupice (ochutnejte švestky, jak jsou kyselé, pokud se vám zkroutí ústa, odvažte dalších 300 gramů) a zalijte 200 ml klasického octa. Z uvedeného množství uděláte šest velkých sklenic povidel. Švestky zasypte cukrem, důkladně promíchejte a nechte odstát.

Jak dlouho se vaří povidla

Postup přípravy švestkových povidel

Vypeckované švestky dáme do kastrolu. Do „vajíčka“ nebo plátýnka uzavřeme skořici, hřebíček a vložíme ke švestkám. Za občasného míchání vaříme nezakryté asi 1 hodinu. Po hodině hrnec odstavíme.

Jak dlouho sterilizovat povidla

Sklenice otočte vzhůru nohama a nechte vychladnout. Pokud používáte sklenice WECK, je nutné povidla sterilizovat. Hlubší plech vyložte utěrkou, postavte na ně sklenice s povidly a zalijte horkou vodou. Vložte do vyhřáté trouby na 100 stupňů a sterilizujte 15 – 30 minut podle velikosti sklenic.

Jaké koření do povidel

Povidla plníme horká do horkých suchých sterilizovaných sklenic. Před použitím je naředíme trochou vody a lehce provaříme. Pro chuť přidáme mleté koření (skořici, badyán, hřebíček) a rum.

Jak mají být hustá povidla

Povidla jsou dostatečně hustá, když z hmotnosti švestek zbyla třetina až čtvrtina. Když děláme povidla z přezrálých sladkých švestek, zkontrolujeme jejich chuť. Dle chuti přidáme asi 400 g Korunního cukru Krystal a ještě 30 minut povaříme.

Jak dlouho vydrží domácí povidla

Správně uvařená povidla odpadávají z vařečky po kusech, nestékají a při míchání se za nimi tvoří cestička, která se velmi pomalu uzavírá. Hotová povidla přendejte do sklenic a uzavřete dobře těsnícím víčkem. Vydrží i bez zavařování několik let.

Jak dlouho vydrží povidla

Hotová přelijeme do čistých zavařovacích sklenic, které můžeme ještě pro vůni vypláchnout rumem, a dobře zavíčkujeme. Necháme je vychladnout víčkem dolů do druhého dne. Povidla vydrží zhruba rok.

Jak ochutit povidla

Pro lepší vůni přidáme malinko mleté skořice, vanilkového cukru, strouhané citronové kůry a jsou-li povidla nepřislazovaná, můžeme do nich přidat i trochu cukru (podle chuti). Na frgál natíráme povidla ve vyšší vrstvě, aby nebyl po upečení suchý.

Jak konzervovat povidla

Příliš řídká povidla snadno plesnivějí a kvasí, hodně tuhá musíme před použitím pokrájet a rozvařit s vodou. Ještě horká povidla nalijeme do sklenic, upěchujeme je a kulatým nožem můžeme propíchat, abychom odstranily vzduch. Sklenice hned uzavřeme víčky a otočíme dnem vzhůru. Povidla skladujeme v suchu a chladu.