Co delat s vyplatni paskou
Povinnost vydat zaměstnanci tzv. „výplatní pásku“ ukládá zaměstnavateli §142 odst. 5 zákoníku práce, který říká: „Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách.
Kdy se dostava Vyplatnice
V § 142 odst. 5 pouze uvádí, že při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu má zaměstnavatel zaměstnanci vydat písemný doklad obsahující potvrzení o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a jejich srážkách. Přičemž mzda nebo plat jsou splatné do konce kalendářního měsíce následujícího po vykonání práce (§ 141 odst.
Jak se dostat do výplatní pásky
Výplatní páska je písemné potvrzení jednotlivých složek mzdy (příp. platu), srážek a odvodů. Dostanete ji, pokud máte zaměstnání na trvalý pracovní poměr nebo dohodu (o provedení práce či o pracovní činnosti) při měsíčním vyúčtování mzdy (příp. platu).
Jak se vyznat ve výplatní pasce
Informace, které můžete najít na výplatní pásceKalendářní dny: počet všech dnů v daném měsíci.Pracovní dny: množství pracovních dnů, tedy bez víkendůOdpracované dny: zahrnuje počet skutečně odpracovaných dnůHodiny: odpracované hodiny ve sledovaném období
Jak dlouho uchovávat výplatní pásky
Pro účely účetnictví je nezbytné nejen mzdové listy, ale i další dokumenty související se mzdovou evidencí (výplatní listiny, rekapitulace mezd, rekapitulace zdravotního pojištění, seznam zaměstnanců u zdravotních pojišťoven atd.) uchovávat po dobu 5 let počínaje koncem účetního období, kterého se týkají.
Jak číst ve výplatní pásce
Na pásce musíte uvádět:identifikační údaje zaměstnance (např. jméno, pracovní poměr, osobní číslo)jednotlivé složky mzdy (např. čistá mzda, hrubá mzda),kolik zaplatí na dani z příjmu,jakou částku odvede na sociálním a zdravotním pojištěnínebo kolik mu zbývá dovolené.
Jak zjistit heslo od výplatní pásky
Heslo změníte zadáním nového hesla na záložce „Výplatní pásky" dle návodu. Pro změnu hesla nemusíte znát stávající heslo, ale je potřeba přepsat kód z SMS doručené na Vaše telefonní číslo zvolené pro SMS komunikaci. !!! Soubory stažené do počítače jsou stále šifrovány původním heslem, takže je musíte stáhnout znovu!!!
Jak si správně spočítat výplatu
HRUBÁ MZDA a její složky
Hrubou mzdou se myslí součet všech zdanitelných složek mzdy, do které patří: Základní mzda (časová, úkolová, tarifní) – dle pracovní smlouvy – nejčastěji jsou to odpracované hodiny * mzdová sazba (např.: 175 hod. * 120 Kč = 21.000,-) Příplatky ke mzdě (viz.
Proč schovávat výplatní pásky
Pokud firma existuje a nespolupracuje (nebo i když už neexistuje), můžete chybějící doby pojištění na ČSSZ doložit dokumenty, které máte sami k dispozici. To je mimochodem jeden z důvodů, proč si schovávat výplatní pásky.
Jaké je heslo k výplatní pásce
Pokud Vám výplatní páska nejde zobrazit z důvodu špatně zadaného hesla, zkuste heslo vypsat ručně. Případně si dávejte pozor při jeho kopírování. Nejčastější chybou je, že heslo je zkopírováno s mezerou na začátku/konci hesla.
Jak se přihlásit do VEMY
Pro otestování stačí vyhledat a stáhnout aplikaci Výplatní lístek z obchodu Google Play (pro telefony s Androidem), nebo z obchodu App Store (pro telefony s iOS). Po stažení se aplikace nainstaluje a hned poté se do ní můžete přihlásit prostřednictvím demo účtu, kde zadáte Email = [email protected], Heslo = heslo.
Jak se daní odměny
Jak je tento příjem zdaněn, jestliže zaměstnanec nemá u dotyčného zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani a ani od něho nepobírá žádné další příjmy ze závislé činnosti. Odměna podléhá – stejně jako v minulých letech – i v roce 2022 zdanění 15% srážkovou daní.
Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem
V zásadě se dá říct, že pro zaměstnance zde žádný rozdíl nenajdeme. Pokud zaměstnanec pracuje v soukromé firmě, pobírá za svou práci mzdu. Plat je odměnou za práci zaměstnanců státu, krajů, obcí a organizací, které jsou jimi zřízeny.
Jak předávat výplatní pásky
Předat zaměstnancům výplatní pásku je povinností každého zaměstnavatele. V dnešní době už dávno nemusíte pásky tisknout a předávat je osobně zaměstnancům. Existuje totiž mnohem jednodušší a levnější řešení – poslat pásku e-mailem v zaheslovaném PDF souboru, který si může přečíst jen oprávněný příjemce.
Jaká částka se nemusí danit
Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.
Kdy končí daňové zvýhodnění na dítě
Pokud dítě studuje, daňové zvýhodnění za něj uplatňujete až do jeho dovršení 26 let. Příklad: Jestliže vaše dítě 26. narozeniny oslaví 10. března a stále je studentem, uplatníte na něj daňové zvýhodnění i za březen.
Kdy je mzda a kdy plat
Často slýchám dotaz, jaký je rozdíl mezi pojmy plat a mzda. V zásadě se dá říct, že pro zaměstnance zde žádný rozdíl nenajdeme. Pokud zaměstnanec pracuje v soukromé firmě, pobírá za svou práci mzdu. Plat je odměnou za práci zaměstnanců státu, krajů, obcí a organizací, které jsou jimi zřízeny.
Jaké jsou druhy mezd
4 formy mzdy podle druhu vykonávané práce:
časovou (závisí na množství odpracovaného času), úkolovou (odvíjí se od množství výrobků nebo úkolů), podílovou (počítá se jako podíl tržeb za určité období) a kombinovanou (je libovolnou kombinací různých forem mezd).
Co nepatří do příjmů
Do příjmů se naopak nepočítá rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky …
Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně
Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.
Jak uplatnit daňové zvýhodnění na dítě
Za jakých podmínek můžete slevu na dani na dani uplatnit
Abyste slevu na dítě dostali, musí vaše příjmy ze zaměstnání nebo podnikání za předchozí kalendářní rok přesáhnout alespoň šestinásobek minimální měsíční mzdy. Chcete-li tedy uplatnit slevu na dítě za rok 2023, musíte si v něm vydělat alespoň 103 800 Kč.
Co doložit při uplatnění slevy na dítě
Nárok na slevu můžete získat na dítě do 18 let, které s vámi žije ve společně hospodařící domácnosti, nebo na dítě do 26 let, které studuje – zde je nutné navíc doložit originál Potvrzení o studiu pro aktuální školní rok.
Jak se daní plat
Výpočet čisté mzdy začínáme od hrubé mzdy, do které jsou započítány všechny složky, tedy základní mzda, příplatky, odměny a náhrady, které náleží zaměstnanci za příslušný měsíc. Z tohoto základu daně vypočítáme 15% daň z příjmu (zaokrouhlujeme na celé koruny nahoru).
Jaký je rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou
Čistá mzda je částka, která Vám zůstane po odečtení daní a všech odvodů na sociální a zdravotní pojištění a počítá se z hrubé mzdy. Čistá mzda je právě ta částka, kterou za svou práci reálně dostanete na účet. Hrubá mzda je částka, kterou máte uvedenou v pracovní smlouvě a na níž jste se se zaměstnavatelem dohodli.
Jak se počítá náhrada mzdy
Hodinovou mzdu rozdělíme podle redukčních hranic. Z částky do první hranice (235,38 Kč) spočítáme 90 % = 211,84 Kč. Z částky mezi první a druhou hranicí (352,98 – 235,38 = 117,6 Kč) spočítáme 60 % = 70,56 Kč. Z částky mezi druhou a třetí hranicí (400 – 352,98 = 47,02) spočítáme 30 % = 14,11 Kč.