Jak dlouho se tře sumec
V prvním roce života dorůstá 10-18 cm délky těla, ve druhém roce 20-38 cm, ve třetém roce 35-53 cm, ve čtvrtém roce 45-68 cm, v pátém roce 55-75 cm, v desátém roce 85-120 cm, v patnáctém roce 120-170 cm, ve dvacátém roce 150-200 cm.
Archiv
Jak vyroste sumec za rok
V prvním roce života dorůstá 10–18 cm, v pátém roce 55–75 cm, v desátém roce 85–120 cm, v patnáctém roce 120–170 cm, ve dvacátém roce 150–200 cm. Jeho váhové přírůstky činí 1–3 kg ročně. Sumec velký je dnes jedinou naší rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 kg a více.
Čím krmit sumce
Krmení červy je paráda. Rád se koukám na to, jak se o ně perou. Jedná se o nejlepší krmení pro sumce a moc jim chutnají. Larvy brouka jihoamerického potemníka (Zophobas morio), slouží jako potrava pro ptáky, plazy, obojživelníky, jiný hmyz nebo hmyzožravce.
Jak vidí sumec
Rybí druhy se zakrnělým zrakem (sumec, úhoř) mají malé oči, a proto přednostně využívají k lovu i orientaci jiné smysly – hmat, sluch, čich, čidla pohybu. Ryby vidí barevně! Jejich oční receptory rozeznávají plné barevné spektrum.
Kdy nejvíc berou sumci
Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.
Jak je velký sumec
Rozměry. dorůstá úctyhodných rozměrů okolo 2 m (rekordně okolo 3 m, v minulosti i 4 -5 m), hmotnost okolo 60 kg, ale mohou dosahovat i hodně přes metrák (v minulosti snad i 300 kg). Větších rozměrů dorůstají sumci z teplých oblastí (Itálie, Rusko, Kazachstán…).
Kam na sumce
Tato ryba se vyskytuje ve stojatých i tekoucích vodách. Za nejsnazší místa, kde je největší naděje na kýžený úlovek, bývají mezi rybáři považována odstavná ramena řek. Povětšinou se sumec vyskytuje u dna, kde vyhledává členitá místa, na nichž se nacházejí například kořeny stromů. Ty mu poskytují ideální úkryt.
Jak velký může být sumec
Rozměry. dorůstá úctyhodných rozměrů okolo 2 m (rekordně okolo 3 m, v minulosti i 4 -5 m), hmotnost okolo 60 kg, ale mohou dosahovat i hodně přes metrák (v minulosti snad i 300 kg). Větších rozměrů dorůstají sumci z teplých oblastí (Itálie, Rusko, Kazachstán…).
Jaké pelety na sumce
Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.
Jak se starat o sumce
Sumeček africký je teplomilná ryba, potřebuje 26 – 29°C teplou vodu. Clariase můžeme chovat ve velice zahuštěné obsádce. Odborné literatury uvádějí 350 – 400 kg sumečka afrického na 1 kubík vody, podle našich zkušeností doporučujeme maximálně 200 kg ryb na 1 kubík a při kvalitní filtraci až do 300 kg sumečků.
Co slyší ryby
Vzruchy citlivých buněk drážděním a chvěním otolitů jsou vedeny sluchovým nervem do mozku. Ryby tak často slyší zvuky s vysokým kmitočtem, na které naše lidské ucho neregistruje. Postranní čára tzv. proudový orgán je ve své podstatě kanálek vyplnění řídkým slizem.
Jak vytáhnout sumce z vody
Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.
Jak chytat sumce na těžko
Jedna z možností, jak chytat sumce tzv. „na těžko“ je nalíčit návazce u dna, nebo kousek nade dnem a nabídnout jim živou, či mrtvou rybku, nebo její části.
Jak rychle roste Štika
Roste velmi rychle, v prvním roce života dosahuje 12-50 cm, ve druhém roce 16-60 cm, ve třetím roce 23-65 cm, ve čtvrtém roce 30-70 cm, v pátém roce 50-75 cm, v šestém roce 58-85 cm, v sedmém roce 60-90 cm, v osmém roce 65-95 cm, v devátém roce 78-100 cm a v desátém roce 88-110 cm.
Jak na lov sumců
Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku. Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice.
Kdy sekat sumce
Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.
V jaké hloubce hledat sumce
Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno.
Jak nastražit pelety na sumce
Jak chytat sumce na plovoucí pelety Ideální je peletu nastražit klasicky na vlas pod velký háček (stejně jako na kapry).
Co dělá ryba když má žízeň
Musí se však zároveň zbavovat přebytečných solí, které jsou v polykané vodě rozpuštěny. Tento problém řeší vylučováním zahuštěné moči a vylučováním solí na povrchu žaber. Protože v mořském prostředí se samovolně zvyšuje osmotický tlak tělních tekutin ryb, můžeme říci, že mořské ryby opravdu pijí z důvodu žízně.
Jak daleko vidí ryby
Ryby nemůžou regulovat množství světla dopadajícího na sítnici rozšiřováním a zužováním zornice, protože čočka se při oddalování od sítnice vypoulí až přes oční duhovku. Oko ryb je zaostřeno na krátkou vzdálenost (0,5 – 1,5 m), což odpovídá potřebám pro pohyb ve vodním prostředí, kde není vidět příliš daleko.
Jak zaseknout sumce
V případě silného proudu držte prut a šňůru v ruce a čekejte až sumec bude tahat za vaše žížalky. Policajt mezi očky není vůbec zapotřebí. Sumčí záběr v ruce krásně ucítíte. Zasekněte po tom, co vám sumec potáhne nástrahu alespoň jeden metr.
Kdy jít na štiky
Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.
Jak dlouho žije štika obecná
10 – 15 letŠtika obecná / Délka života (ve volné přírodě)
Jak nahodit Bojku na sumce
Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině.
Jak nastražit na sumce
Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.