Jak sbírat koriandr?

Kdy sbírat semena koriandru

Plody (semena)

Plody koriandru se sklízí až když zhnědnou, ale dříve, než začnou vypadávat. Pak se praží krátce na sucho na pánvi a pak se po rozemletí se používají často do kořenících směsí. Hodí se k ochucování zeleninových jídel, dušených pokrmů, také do uzenin, do polévek, často je součástí rybí polévky.
Archiv

Jak přesadit koriandr

Půda by měla být řádně vyživená kompostem, humusem nebo substrátem s hnojivem. Semínka sázejte do řádků v závětří, řádky by od sebe měly být vzdáleny alespoň 20 cm. Osivo sázejte od 1,5 cm až zhruba 8 cm hloubky půdy. První týden, až dva, je třeba semínka řádně zalévat, ať tedy nedojde k jejich vyplavení.

Jak se sazi koriandr

Semínka koriandru zasejte do hloubky 1–3 cm, do řádků vzdálených 20–30 cm. Aby správně vyklíčila, potřebují poměrně hodně zalévat. Měla by vyklíčit za 2 až 3 týdny. Po vzejití můžete koriandr ještě vyjednotit podobně jako mrkev; vytrhané lístky samozřejmě můžete použít jako koření.
Archiv

Jak se starat o koriandr doma

Péče: Jak se starat o koriandrKoriandr je třeba dostatečně zalévat; půda by nikdy neměla být sucháZasaďte nová semínka každé tři týdny, abyste měla vždy co sklízet.Když rostlinka vykvete, květ odstraňte, ubírá sílu pro růst listůS kvalitní zeminou obvykle není třeba koriandr dále hnojit.

Jak dlouho vydrzi koriandr

A jak dlouho nám takto zakoupený koriandr vydrží V mikrotenovém sáčku uložený v chladničce vydrží přibližně 4 dny. I ve zmrazeném stavu si docela příjemně uchová svou chuť a vůni, stačí ho nasekat a zmrazit v nádobkách s malým množstvím vody.

Jak zpracovat koriandr

Použití v kuchyni:

Čerstvá nať je vynikající koření na grilované ryby. Také se hodí do salátů, majonéz, tvarohových pomazánek a smetanových zálivek. Semena koriandru se používají při pečení pečiva i zákusků a vánočního cukroví. Vhodná jsou do nádivek, paštik a pod tučná masa.

Co kdyz koriandr kvete

Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené. Semena sklízíme po dozrání, nesmí být tmavě hnědé nebo černé, lepší je sklízet zelené či narůžovělé kuličky, která doma dosušíme.

Jak zmrazit koriandr

Dá se úspěšně zamrazit ve svazcích, nesekaný a bez vody, uzavřený v mikrotenovém pytlíku.

Na co je dobrý koriandr

Koriandr a jeho vliv na zdraví

Má totiž protizánětlivé účinky, upravuje trávicí proces a problémy s nadýmáním. Zároveň má zklidňující účinky, používá se hlavně do mastí na klouby. Více než vítaný je také při očistných kúrách jater nebo proti kašli. Celkově je to vhodný pomocník pro posílení imunity.

Na co se dá použít koriandr

Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám. Ochutit s ním můžete nejen polévky, omáčky a houby, ale také dezerty, marmelády, čatní nebo vánoční cukroví.

Co se jí z koriandru

Koriandr můžeme přidávat do polévek, dušených pokrmů se zeleninou i masem, k rybám, do ovocného chutney, zeleninových salátů, či k ochucení příloh jako jsou brambory a rýže. Semínka a kořen se hodí zejména k dušení, kdežto lístky koriandru se vždy přidávají až na závěr, aby neztratily chuť a aroma.

Jak uchovat koriandr

Odolné bylinky ponechte v květináčích, ve kterých je koupíte, nebo je zabalte do vlhkého papírového ručníku a uložte do otevřené papírové tašky do lednice. A vydrží vám o to déle, pokud jim občas vyměníte obal a vyhodíte zvadlé kousky.

Jakou chuť má koriandr

Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.