Jak sbírat oregano?

Kdy se sbírá na sušení oregano

Kdy a jak dobromysl sbírat a sušit

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe při slunečném počasí v červenci a srpnu, doporučuje se sběr krátce před rozkvětem. Nať sbíráme okolo poledne za plného slunce, kdy obsahuje maximum silic! Suší se ve svazečcích ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C.
Archiv

Jak usušit oregano

Jak ho správně sušit

Sušíme rozprostřenou ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu, případně při umělé teplotě do 35°C. Pro okamžitou spotřebu můžeme sbírat průběžně, odstřihujeme jen vrcholné části lodyh, aby bylinka mohla dále růst.
Archiv

Co s květy oregana

Čerstvé nebo sušené oregano Lístky a květy oragana můžeme využít k ozdobení polévek, omáček či dekoraci hotových jídel. Stačí pár lístků, aby pokrmy získaly charakteristickou vůni a chuť. Nejširší uplatnění v kuchyni má však dobromysl sušená.
Archiv

Co s čerstvým oreganem

Oregano se hodí ke všemu

Čerstvé oregano se spíše hodí do salátů a těstovin, sušené zase zvýrazní chuť rajčatových omáček. Přidejte ho i do marinády na maso nebo použijte při přípravě ryb. Určitě se Vám to vyplatí, protože jeho chuť a aroma je nezaměnitelné.

Jak sbírat dobromysl

Sběr dobromysli

Z oregana se sbírá celá nať. První lístky můžete otrhávat v průběhu růstu bylinky. Doba pro větší sběr přichází během června a července, ideálně kolem poledne. Nať dobromysli se seřezává přibližně 5 cm nad zemí.

Jak zpracovat dobromysl

Ze lžíce čerstvé nebo lžičky sušené kvetoucí nati na šálek vody připravíme voňavý, sladce nahořklý nálev, který podporuje trávení a vylučování žluči, odstraňuje křeče a mírní nadýmání. Při obtížích užíváme šálek třikrát denně přibližně půl hodiny před jídlem.

Kdy sušit dobromysl

Olistěnou nať seřezáváme asi 5 cm nad zemí nejlépe v červnu a v červenci kolem 12. hodiny. Suší se ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C. Schne dobře a při dosoušení ji můžeme vrstvit až do výše 40 cm.

Jak se starat o oregano

Pěstování dobromysli (oregána)

Má však raději suché stanoviště, a tak ji s klidem můžeme vysadit například vedle rozmarýnu a tymiánu. Potřebuje dostatek tepla a slunce, mírnou zálivku a dobře propustnou spíše vápenitou půdu. Jedná se o vytrvalou mrazuvzdornou rostlinu, kterou lze pěstovat v záhonu i v květináči.

Jak často zalévat oregano

Zalévejte odstátou vodou o pokojové teplotě, kterou nalijte do misky a nechte vsáknout do půdy. Ta musí být stále vlhká. Pozor však na přelití, oregano může shnít. Hnojte v době vegetace pravidelně jednou za 14 dní tekutým hnojivem naředěným s vodou.

Na co je dobrá dobromysl

Dobromysl obecná je skvělým přírodním antibiotikem. Ačkoliv se standardní léčbě nevyrovná, pokud se zatím ke svému lékaři nechystáte, můžete se pokusit právě oreganem zmírnit projevy nachlazení. Silice této bylinky uvolňují křeče při kašli, působí jako dezinfekce a také usnadňují odkašlávání.

Kde se pestuje oregano

V našich podmínkách roste planě na slunných stráních, pasekách a na slunných okrajích lesů. Hodí se pro pěstování ve skalkách, suchých zídkách nebo v trvalkové výsadbě. Tvoří poléhavé nebo vzpřímené keříky.

Jak přesadit oregano

Na jaře vysejte semínka po několika kusech do sadbovače se zeminou vylehčenou pískem, nebo do substrátu pro výsev. Pravidelně udržujte vlhký povrch. Po vzejití přesaďte do květináče se substrátem pro bylinky. V květnu už můžete přesadit dobromysl ven na slunné místo, kde se rozroste a vydrží několik let.

Jak se jinak rekne dobromysl

Dobromysl obecná (Origanum vulgare L.) je léčivá bylinka, která se hojně využívá při přípravě pokrmů ze středozemní kuchyně. Můžete se setkat také s jejím druhým názvem oregano.

Co léčí Truskavec

Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá dosud, ale v praxi se využívá spíše jeho stahujících účinků, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny.

Jaké bylinky do kuchyně

Které bylinky by vám v kuchyni neměly chybětBazalka. Jedna z nejvděčnějších bylinek, vhodná i pro začátečníky.Máta. K pěstování v bytě je jako stvořená.Meduňka. Někteří si ji zaměňují s mátou, oproti ní však více voní a také chutná po citrónech.Pažitka.Rozmarýn.Oregano.Koriandr.

Jak rozeznat oregano a majoránku

Oregano je bylinka s příjemně kořeněnou vůní a lehce nahořklou chutí. Chuť oregana je velmi podobná majoránce. Vliv na její chuť má i oblast, kde roste. Ve Středomoří získá nahořklou chuť, v severnějších oblastech je chuť naopak jemnější.

Na co se používá Řepík

Řepíkové kloktadlo působí na zdraví horních cest dýchacích, sliznic a dásní v ústech. Tento nálev ke kloktání mohou používat i těhotné ženy. Velmi oblíbené je použití řepíku ve formě nálevu k oplachu kožních obtíží různého charakteru.

Jak vypadá Truskavec

Truskavec neboli rdesno ptačí (latinsky Polygonum aviculare) je hojně rozšířená rostlina, roste takřka po celém světě a často je nežádoucím plevelem na polích i v zahradách. Má poléhavou větvenou lodyhu, drobné oválné listy a bělavé, případně bílé květy. Plodem je trojhranná nažka.

Jak používat čerstvé bylinky

Důležité je, abyste čerstvé bylinky přidali do jídla ke konci vaření, neboť mohou vlivem tepelného zpracování zhořknout a ztrácí své léčivé vlastnosti. Díky bylinkám můžete přirozeným způsobem konzervovat maso, ryby nebo zeleninu (pomohou vám v tom zeleninové marinády) nebo prodloužit čerstvost tuků (např.

Jak pěstovat bylinky v paneláku

Základem pro pěstování bylinek v bytě je mít doma teplo (v letních měsících se dají umístit za okno nebo na balkón) a zajistit bylinkám dostatek světla – ideální je umístit truhlíky na okno na východ nebo na jih. Truhlíky je lepší umístit dál od skla, aby od něj na bylinky nešel chlad.

Jak chutná oregano

Oregano je bylinka s příjemně kořeněnou vůní a lehce nahořklou chutí. Chuť oregana je velmi podobná majoránce. Vliv na její chuť má i oblast, kde roste. Ve Středomoří získá nahořklou chuť, v severnějších oblastech je chuť naopak jemnější.

Jak poznat dobromysl

Dobromysl dorůstá do výšky až 60 centimetrů a lze ji snadno poznat podle načervenalé čtyřhranné lodyhy s vejčitými, řapíkatými a vroubkovanými listy a drobnými nachovými květy, jež se shlukují v hlávky. Název oregano pochází z latinského názvu byliny.

Co se sbírá z řepíku lékařského

Co je řepík lékařský a kde ho najdeme

Jde o planou vytrvalou bylinu kvetoucí žlutými květy po celé léto. U nás hojně rozšířená a dorůstá výšky 1 m. Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje třísloviny, silice, kyselinu křemičitou, dále hořčiny, cholin, flavonoidy, vitamín C a minerální látky jako železo a křemík.

Který zlatobýl je léčivý

Celík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu.

Kdy přidávat koření

Obecně platí, že koření by se mělo do pokrmů přidávat až v druhé půlce vaření, některé specifické druhy koření (například kari) a čerstvé bylinky až těsně před dokončením jídla. Pokud použijete více než tři druhy koření do jednoho pokrmu, mohou se jednotlivé chutě přebíjet a rušit.