Jak napadnout znalecký posudek
V případě, kdy má přímo soud pochybnosti o správnosti znaleckého posudku, nebo pokud je znalecký posudek nejasný či neúplný, musí nejprve dle ustanovení § 127 odst. 2 OSŘ požádat znalce o vysvětlení. V tomto ohledu soud znalce vyzve, aby znalecký posudek doplnil či odstranil jeho nedostatky.
Jak si stěžovat na znalce
Kam se mohu obrátit, pokud si chci stěžovat na znalce Nesouhlasíte-li s postupem znalce, znalecké kanceláře či znaleckého ústavu, můžete podat podnět u Ministerstva spravedlnosti, které dohlíží na výkon znalecké činnosti.
Archiv
Jak má vypadat znalecký posudek
Náležitosti posudku
Posudek se vypracovává písemně, ale správní orgán může znalce též vyslechnout. Posudek musí obsahovat popis zkoumaného materiálu, popřípadě jevů, souhrn skutečností, k nimž přihlížel, a výčet otázek, na které má odpovědět, včetně odpovědí na ně.
Co je revizní znalecký posudek
V obecné rovině je účelem revizního znaleckého posudku prověření správnosti jiného znaleckého posudku v řízení, ať již jde o posudek vyžádaný soudem, nebo posudek předložený účastníkem za podmínek dle § 127a o. s. ř.
Jak dlouho trva znalecky posudek
Doba zpracování znaleckého posudku je závislá především na náročnosti a rozsahu zkoumání, ale často se neúměrně natahuje z důvodu absence potřebných materiálů. Odhadem lze říci, že časová náročnost pro vypracování jednoho znaleckého posudku (jeden podpis) se pohybuje cca 20 až 25 hodin (někdy i déle).
Jak dlouho trvá vypracovat znalecký posudek
Cena znaleckého posudku závisí na dohodě mezi znalcem a zákazníkem. Vypracování jednoduchých posudků trvá obvykle necelý měsíc a stojí do tisíce korun, složitější posudky jsou dražší a jejich zpracování delší.
Kdo vede seznam znalců
Seznam znalců, plným názvem Seznam znalců, znaleckých kanceláří a znaleckých ústavů (spuštění je plánováno během roku 2021), vede ministerstvo spravedlnosti jako informační systém veřejné správy (do konce roku 2020 vedl každý krajský soud svůj vlastní seznam znalců a tlumočníků).
Co je znalecká doložka
Na této poslední straně je také připojena znalecká doložka, která obsahuje označení seznamu, v němž je znalec zapsán, označení oboru, odvětví případně specializace v němž je oprávněn podávat posudky, a číslo položky, pod kterou je znalecký posudek zapsán v evidenci posudků.
Kdo dělá znalecké posudky
Znalecký posudek je jeden z možných důkazů zejména v soudním, někdy i ve správním řízení, jehož účelem je získat informace, které jsou pro dané řízení podstatné, a které závisí na odborných znalostech. Vypracovává jej soudní znalec, ve zvláště obtížných případech pak znalecká kancelář nebo znalecký ústav.
Co to je posudek
Posudek má soudu ozřejmit názor znalce na určité skutečnosti, jejich význam a dosah, souvislosti se záležitostí. Tento dokument se opírá o důkladnou analýzu objektivních skutečností a má vytvořit objektivní závěr o nich.
Kdo hradí náklady znaleckého posudku
Náklady znaleckého posudku hradí spotřebitel sám, ovšem v případě kladného posudku má právo požadovat úhradu těchto nákladů po prodejci podle § 598 Občanského zákoníku.
Kdo muze být znalcem
Znalcem může být ten, kdo je odborně způsobilý, to znamená, že má odpovídající vysokoškolské vzdělání a alespoň 5 let aktivní praxe nebo jiné osvědčení o své odborné způsobilosti. Musí také složit vstupní zkoušku.
Kdo platí znalecký posudek
Náklady znaleckého posudku hradí spotřebitel sám, ovšem v případě kladného posudku má právo požadovat úhradu těchto nákladů po prodejci podle § 598 Občanského zákoníku. Vzorový dopis, kterým tyto náklady může požadovat po prodejci, si můžete zdarma stáhnout na www.dtest.cz/poradna.
Jak dlouho trvá znalecký posudek
Doba zpracování znaleckého posudku je závislá především na náročnosti a rozsahu zkoumání, ale často se neúměrně natahuje z důvodu absence potřebných materiálů. Odhadem lze říci, že časová náročnost pro vypracování jednoho znaleckého posudku (jeden podpis) se pohybuje cca 20 až 25 hodin (někdy i déle).
Jak reagovat na posudek oponenta
Po přečtení posudku od oponenta máte pocit, že svou práci neobhájíte Neplašte předem, uklidněte se a v klidu se posaďte. Oponent je také jenom člověk a jeho úkolem je Vám otázky pokládat. Klíčové je si uvědomit, že na většinu otázek naleznete odpovědi ve své práci.
Kdo muze delat oponenta
Oponentem se může stát osoba, která disponuje vyšším akademickým titul nežli, o který usilujete vy nebo má dlouhodobé zkušenosti z praxe. Tedy může to být pracovník na univerzitě – oponent interní nebo mimo univerzitu – oponent externí.
Co dělá znalec
Obsahem znalecké činnosti je provádění tzv. znaleckých úkonů, tedy zejména zpracování a podání znaleckého posudku, jeho doplnění nebo vysvětlení, a činnost, která bezprostředně směřuje k podání znaleckého posudku, jeho doplnění nebo vysvětlení.
Jak se vybírá oponent
Oponent – opět nejlépe najít člověka, který má k tématu nejblíže svým vzděláním, měla by to být osoba vysokoškolsky vzdělaná a neměl by to být nikdo z rodiny. Oponent píše stejně jako vedoucí práce závěrečný posudek.
Jak dlouho trvá obhajoba
Celková délka obhajoby jednoho studenta je zpravidla 20 minut, ne však méně než 10 minut a více než 30 minut (vyjma specifických případů, zejména jedná-li se o nedoporučení práce k obhajobě, může být obhajoba i delší).
Jak pozdravit u obhajoby
Až budete stát v té místnosti, začněte pozdravem adresovaným komisi např. vážená paní předsedkyně, vážení členové komise. Uklidníte se. Občas studenti použijí oslovení vážená předsedkyně (a to mě brní trochu uši, ale nervozita dělá své).
Jak má vypadat obhajoba
Obhajoba se skládá z prezentace bakalářské práce, hodnocení oponentem a školitelem, zodpovězení otázek vznesených oponentem, dále následuje stručná diskuse/odpovědi studenta na otázky z pléna.
Jak obhajit závěrečnou práci
Snažte se prezentovat především ty výsledky, které považujete za úspěšné, inovativní, zdařilé či objevné. Dopředu si připravte odpovědi na otázky vedoucího a oponenta práce. Buďte připraveni, že otázky zazní také od členů komise. Ti Vaši práci nečetli, a proto je přirozené, že se budou zajímat o její vybrané aspekty.