Jak jezdit v koloně
Na tříproudé komunikaci se vozidla v levém pruhu řadí k levému kraji vozovky, vozidla v pravém a prostředním pruhu se řadí vpravo a zachovávají dva pruhy v těsné blízkosti. Na čtyřproudé komunikaci se opět vozidla v levém pruhu řadí k levému kraji vozovky, vozidla třech zbylých pruhů se řadí opět co nejvíce doprava.
Archiv
Jak se dělá ulicka na dalnici
Pokud dojíždíte do kolony na tříproudé dálnici, řazení, resp. tvorba "záchranné uličky" už je od října 2018 sjednoceno s ostatními zeměmi Evropy, kde tato povinnost platí, tedy levý pruh vlevo a všechny ostatní pruhy co nejvíce vpravo tak, aby "ulička" vznikla mezi levým pruhem a nebližším pruhem vozidel vpravo.
Archiv
Jak vytvořit uličku pro záchranáře
Ulička pro záchranáře na dvouproudé silnici musí vzniknout uprostřed. Vozidla tedy zajíždí ke kraji vozovky ve svém směru. Ulička pro záchranáře na víceproudých silnicích se tvoří mezi dvěma pruhy nejvíc vlevo. Vozidla v levém pruhu tedy zajíždí vlevo, vozidla v ostatních pruzích uhýbají doprava.
Co to je kolona
Kolona je zařízení, používané v chemickém průmyslu, jakož i v laboratorním měřítku, k frakční destilaci (rektifikace) nebo absorpci. Do kolony jsou zaváděny zpravidla zespoda páry a shora kapalina. Uvnitř kolony dochází k výměně hmoty mezi kapalnou a plynnou fází.
Jak zničit spojku
Spojka je tedy rozpojená a spojkové ložisko tím vysloveně trpí. Prostě když stojíte nebo zpomalujete do úplného zastavení, vždy zařaďte neutrál a spojku mačkejte až když se zase rozjíždíte.
Jak řadit manuál
Se zařazeným neutrálem musí řidič pomalu uvolnit spojkový pedál a pak zařadit, co potřebuje, tedy buď zpátečku, nebo jedničku s nově sešlápnutou spojkou. V okamžiku, když řidič při pomalém spouštění spojky ucítí, že vůz zabírá, v té chvíli přidává plyn a zároveň uvolňuje spojku. Vše by mělo být plynulé a pohodové.
Co dělat když vjedete na dálnici do protisměru
Pokud to situace a provoz dovolí, umístěte výstražný trojúhelník, a to před auto a nejméně ve vzdálenosti 100 metrů do vozidla. Nečekejte ve vozidle, ale postavte se mimo vozovku, ideálně za svodidla. To platí pro všechny cestující. Zavolejte Policii ČR, která vám následně z daného místa pomůže bezpečně vyváznout.
Kdy se dělá Zachranarska ulicka
Řidiči by měli pamatovat na to, aby uličku začali vytvářet už ve chvíli, kdy se auta začínají štosovat v koloně, nikoli až ve chvíli, kdy se ozve siréna a objeví majáky.
Kdy je třeba začít tvořit záchranářskou uličku
Uličku je třeba začít vytvářet ihned, jakmile se vozidlo dostane do kolony. V Česku platí, že na dvouproudé komunikaci se obě řady vozidel rozestupují co nejblíže k okrajům vozovky, aby třímetrový průjezdný pás vznikl uprostřed. Stejně to je v Rakousku, Německu či ve Slovinsku.
Jaká je životnost spojky
Spojka se skládá ze setrvačníku, přítlačného kotouče, vypínací jednotky a spojkové lamely. Ten je opatřen třecími prvky, které se v průběhu času opotřebovávají. Spojka se proto počítá mezi opotřebitelné díly. Spojky však mají dlouhou životnost, takže se kotouč spojky zpravidla musí vyměnit až po 80 000 až 100 000 km.
Jak se pozná špatná spojka
Při jízdě s vysokou zařazenou rychlostí lehce brnkněte o pedál spojky. Pokud zakolísají otáčky, je spojka špatná. Test vychází z jednoho z největších mýtů kolem spojek – že pokud pedál spojky zabírá hodně vysoko, je spojka v háji.
V jakých otáčkách radit
Optimální otáčky
Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu.
Jak na zpátečku v autě
Zpátečka se řadí u každého auta jinak. Může být v pozici „šestky“ anebo třeba s pojistkou (například kroužek pod hlavicí) na místě „jedničky“ či „dvojky“. Pokud vám zpátečka nejde zařadit, zkuste namísto hrubé síly nejdříve zařadit jedničku a pak znovu zkusit zpátečku.
Co delat kdyz omylem vjedu na dalnici
Co nejdříve opatrně zastavte u kraje vozovky, ideálně v odstavném pruhu, pokud na silnici je, z pohledu řidiče v protisměru tedy úplně vlevo. Pokud to však možné není, pak neriskujte a zastavte co nejblíže středovému pásu dálnice. Zapněte obrysová a především výstražná světla, ať je vaše auto více vidět.
Co hrozí za jízdu v protisměru
Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. – 1 rok.
Jak uvolnit cestu sanitce
Dosud v Česku platí, že když auta stojí ve třech řadách, uhýbají tak, že dráha pro sanitku se vytvoří mezi prostřední a pravou řadou aut. Nový zákon nařídí dělat „uličku“ jinak. Dvě řady aut budou uhýbat ke krajnici (doprava) a jen ten třetí, nejrychlejší pruh, ke středu (doleva).
Kdo může řídit vozidlo s právem přednostní jízdy
(4) Řidičem vozidla s právem přednostní jízdy smí být osoba starší 21 let, která musí splňovat podmínky stanovené tímto zákonem. (5) Řidič vozidla s právem přednostní jízdy nesmí za jízdy jíst, pít a kouřit.
Jak poznat že je spatna prevodovka
Jak poznat, že má automatická převodovka nějaký problém a potřebuje návštěvu servisuVozidlo řadí ve špatných otáčkách.Tuhé řazení rychlostních stupňůNa palubní desce se objevuje problém.Neobvyklé zvuky vycházející z prostoru kolem převodovky.
Jak se pozná špatná Dvouhmota
Příznaky poškození dvouhmotySnížený jízdní komfort – zřetelné vibrace v kabině vozu;vibrace v kabině, vnímatelné při volnoběhu motoru (dříve nebyly přítomny);drnčení při vypnutí motoru – pozor, u dieselů to může být důsledek nedovírající se škrtící klapky;drnčení při startování motoru;chrastění při zrychlování;
Jak poznat vadné ložisko na spojce
Jak poznat špatné spojkové ložisko Pokud se při záběru spojky ozývá ječivý zvuk, případně přenesený hluk z převodovky, může se jednat o vadné spojkové ložisko. Vadné ložisko může způsobit rozsáhlé poškození vozu a vysoké náklady. Čím dříve poškozené ložisko odhalíte, tím lépe.
Jak řadit podle rychlosti
Rychlostní stupněstupeň: 0–15 km/hod – výhradně pro rozjezdy a přizpůsobení rychlosti v nepřehledných křižovatkách.stupeň: 15–35 km/hod – křižovatky, hustý provoz ve městě, obytné zóny a dalšístupeň: 35–55 km/hod – přehledné úseky v obci.stupeň: 55–80 km/hod – mimo obec.
Jak řadit při předjíždění
Například chceme-li svižně předjíždět, hodí se za předjížděným autem podřadit o dva stupně, aby se motor dostal pořádně do otáček. Přeřazování o více stupňů nahoru můžeme použít třeba hned po předjíždění, kdy z vysokých otáček přeřadíme opět o dva stupně a necháme motor běžet v „cestovním režimu“.
Co se stane když zařadím bez spojky
Se zařazením dalšího převodu je to těžší, ale opět nic nemožného. Když na neutrál roztočíme motor (spojení s hnací hřídelí) na otáčky, jimiž by se při dané rychlosti točil na jiný převod, můžeme jej opět úplně bez odporu zařadit.
Co zaradit kdyz stojim z kopce
U vozidel s mechanickou převodovkou je vhodné při stání z kopce nejdříve stát na brzdě, následně zatáhnou ruční brzdu, poté povolit brzdový pedál, nechat auto lidově řečeno zhoupnout, a nakonec zařadit nízký převodový stupeň, lhostejno jaký.
Jak zjistí policie že nemám dálniční známku
To, že nemáte platnou známku, může policista zjistit buď při běžné kontrole, nebo na dálku. PČR má v autech a na mýtných branách speciální kamery, které snímají SPZ a snadno si mohou auto bez platné známky „vytipovat“.