Jak oslovit soudkyni
Jak se chovat v soudní síni Soudce bychom měli oslovovat „pane samosoudce“ / „paní samosoudkyně“, či „pane předsedo“ / „paní předsedkyně“.
Archiv
Co si vzít na sebe k soudu
Na co myslet před soudním jednáním
Již před odchodem k soudu by měl každý zvážit svoje oblečení. I tím lze vyjádřit svůj respekt k soudu. Vhodné je formální oblečení (společenský oblek, košile a kravata), nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení.
Archiv
Jak se sedí u soudu
V průběhu celého soudního řízení přítomní sedí na svých místech. Klást otázky a vyjadřovat se je možno pouze se souhlasem předsedy senátu (samosoudce), k němuž se hovoří jen ve stoje, a to i při sebekratším projevu. Slovní projevy musí být hlasité a srozumitelné.
Archiv
Jak probíhá civilní soud
Předseda senátu vyzve žalobce k přednesení žaloby a posléze vyzve k vyjádření žalovaného. Předseda senátu sdělí výsledek přípravy jednání, a které důkazy lze provést, v rámci ústního jednání se důkazy také provádí. Účastníci mohou shrnout své návrhy, vyjádřit se k dokazování či právní stránce věci.
Jak dlouho může trvat soudní řízení
„U civilních řízení došlo za posledních pět let nejprve k nárůstu průměrné délky soudního řízení až na 400 dnů, za poslední tři roky pak průměrná délka civilních řízení opět klesla v roce 2015 na 364 dnů a v roce 2016 na 325 dnů,“ analyzuje dále data Záhumenský.
Jak to chodí u soudu jako svědek
Po příchodu do budovy soudu můžete být justiční stráží či vrátným vyzváni ke sdělení účelu své návštěvy, popřípadě vyzváni k předložení obsílky či prokázání své totožnosti. Může se vám však také stát, že do budovy soudu vejdete prakticky bez povšimnutí.
Jak se bránit u soudu
Co má stížnost obsahovat:
spisovou značku soudní věci. datum, od kdy dochází k průtahům, nebo údaje o osobě, na jejíž chování si stěžujete. důvody, proč stížnost podáváte. vyjádření, čeho se stížností domáháte (například chcete, aby byl soudce pokárán za své jednání, nebo chcete, aby soud ve Vaší věci jednal)
Co řeší civilní soud
Pramenem procesním práva civilního řízení je Občanský soudní řád. Civilní řízení může rozhodovat například v otázkách rozvodu, ochrany osobnosti, majetkového vypořádání, dědictví nebo obchodních a smluvních vztahů.
Jak urychlit soudní řízení
Pro urychlení svého řízení můžete podat: „stížnost na průtahy v řízení“ (podává se k předsedovi soudu buď písemně nebo ústně – více o tomto nástroji naleznete např. zde) „návrh na určení lhůty k procesnímu úkonu“ (více v § 174a z.
Co následuje po žalobě
Tvrzení žalobce se tak pokládají za nesporná a soud žalobci vyhoví; rozsudek pro uznání – soud vydá rozsudek pro uznání v případě, že žalovaný v průběhu řízení uzná uplatňovaný nárok.
Co dělá svědek u soudu
Svědek vypovídá vždy o tom, co vnímal vlastními smysly. Svědkem je fyzická osoba rozdílná od obviněného, která byla vyzvána (předvolána) orgánem činným v trestním řízení, aby vypovídala o skutečnostech důležitých pro trestní řízení, které sama vnímala (poznala) svými smysly, tedy viděla, slyšela atd.
Jak dlouho trvá soudní proces
U okresních soudů dlouhodobě klesá délka civilních řízení. Loni činila v průměru 276 dní, což je o 22 dní méně než předloni. Trestní řízení se v loňském roce naopak o den prodloužilo, a trvalo tak průměrně 202 dní. Rovněž u krajských soudů se délka civilních řízení zkrátila a délka trestních řízení vzrostla.
Kdy rozhoduje samosoudce
V trestním řízení rozhoduje především soudní senát. Samosoudce jen tehdy, jde-li o trestné činy, na které trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice nepřevyšuje pět let.
Co není ve spise není na světě
quod non est in actis, non est in mundo – „co není ve spisech, není ve světě“). Zásada přímosti je velmi důležitá zásada upravující dokazování. Podle ní může soud činit skutková zjištění jen z těch důkazů, které sám provedl.
Jak dlouho může trvat soudní proces
„U civilních řízení došlo za posledních pět let nejprve k nárůstu průměrné délky soudního řízení až na 400 dnů, za poslední tři roky pak průměrná délka civilních řízení opět klesla v roce 2015 na 364 dnů a v roce 2016 na 325 dnů,“ analyzuje dále data Záhumenský.
Jak dlouho trvá žaloba
Vymáhání dluhu u soudu na základě uznání dluhu nebo jasné smlouvy o půjčce trvá cca půl roku – 1 rok, pokud nebude podáno odvolání, pokud ano + 1 rok. Postup soudu: Soud vydá platební rozkaz, který doručuje žalovanému do vlastních rukou.
Co obnáší podání žaloby
Obecnými náležitostmi žaloby jsou označení soudu, toho, kdo činí návrh, které věci se žaloba týká, co se žalobou sleduje (tzv. petit žaloby), podpis žaloby a datum. Dalšími povinnými náležitostmi je povinné označení účastníků řízení, popřípadě jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností a označení důkazů.
Jak svedcit u soudu
Výpověď svědka představuje vedle výpovědi obviněného, znalce a zadrženého další z důkazních prostředků, jehož podstatou je výpověď osoby o skutečnostech důležitých pro rozhodování v trestním řízení. Svědek vypovídá vždy o tom, co vnímal vlastními smysly.
Jak se clovek stane soudcem
Soudcem z povolání se může stát bezúhonný občan, který v den ustavení dosáhl alespoň 30 let a který má ukončené vysokoškolské právnické vzdělání a odbornou justiční zkoušku. Soudci jsou jmenováni prezidentem republiky bez časového omezení doby výkonu jejich funkcí.
Jak se člověk stane soudcem
Soudcem z povolání se může stát bezúhonný občan, který má ukončené vysokoškolské právnické vzdělání, vykonal praxi justičního čekatele a složil odbornou justiční zkoušku.
Jak probiha jednání před soudem
Před zahájením jednání vyvolá zapisovatelka nebo zapisovatel přede dveřmi jednací síně věc, která se bude projednávat. Zároveň předběžně zjistí, jestli se dostavily osoby, které byly k jednání obeslány, a vyzve je ke vstupu do jednací síně. Vyvolat Vás může také technické zařízení, pokud jím soud disponuje.
Jak dlouho se čeká na soud
„U civilních řízení došlo za posledních pět let nejprve k nárůstu průměrné délky soudního řízení až na 400 dnů, za poslední tři roky pak průměrná délka civilních řízení opět klesla v roce 2015 na 364 dnů a v roce 2016 na 325 dnů,“ analyzuje dále data Záhumenský.
Jak někoho žalovat
Obvykle se žaloba podává k příslušnému okresnímu soudu. V Praze je to obvodní soud. Buď se žaloba podává na podatelně, nebo se pošle poštou, za určitých podmínek tak lze učinit i elektronicky. V některých případech, zpravidla co se týče obchodních věcí, spadá věc do příslušnosti krajských soudů.
Jak probíhá podání vysvětlení
Nejčastěji se podání vysvětlení týká běžných dopravních přestupků, jako je překročení povolené rychlosti či nesprávné parkování. Předvolání byste měli dostat písemně a do vlastních rukou. Jestliže má vysvětlení podat dítě či nesvéprávná osoba, pak je třeba doručit předvolání i jejímu právnímu zástupci (opatrovníkovi).
Co nesmí soudce
Ústavou je výslovně zaručena nezávislost výkonu soudcovské funkce, když nestrannost soudců nesmí nikdo ohrožovat a do jejich činnosti zasahovat. Proto také soudce nemůže být zároveň poslancem či senátorem, nesmí mít žádnou funkci ve veřejné správě a vykonávat řadu jiných činností.