Jak danit firemní akcie
Příjem z držení akcií (dividenda) není příjmem v souvislosti se závislou činností a takové plnění je příjmem podle § 8 ZDP. Příjmy z prodeje (úplatného převodu) akcií v majetku zaměstnance jsou zdaňovány jako ostatní příjem podle § 10 ZDP.
Archiv
Kdy se nemusi danit akcie
Pokud mezi prodejem a nákupem akcií uplynou aspoň 3 roky, příjem je zcela osvobozen od daně z příjmů.
Jak se dani akcie
Danění podílových fondů, akcií a ETF
Sazba je v případě fyzických osob nastavena na 15 %, nicméně movitější investoři mohou část svých příjmů danit i 23% sazbou, která se aplikuje na část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy, což pro zdaňovací období 2022 činí 1 867 728 Kč.
Jak danit dividendy z akcií
Dividendy vyplácené akciovými společnostmi, které jsou zahraničnými daňovými rezidenty, podléhají dani v ČR ve výši 15 %. Je tedy povinnost akcionáře tento příjem přiznat v daňovém přiznání. Příjem z dividend patří do kapitálového majetku a v daňovém přiznání se uvádí na řádek 38.
Jak se vyhnout daním
Projděte si proto 10 legálních triků, díky kterým můžete na daních ušetřit.1) Tvořte opravné položky.2) Čerpejte zaměstnanecké benefity.3) Vyplaťte si odměnu jen do 2500 korun.4) Nevyplácejte si celé zisky v penězích.5) Uplatněte likvidaci zásob v nákladech.6) Neposkytujte nic zdarma, lépe za jednu korunu.
Kdy se plati daň z akcií
V případě zdaňovacího období, kterým je kalendářní rok, je tato lhůta do 1. 5. následujícího kalendářního roku. Jestliže za vás podává daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob daňový poradce nebo advokát, platí lhůta 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
Jak danit zisk z prodeje akcií
Příjmy do sto tisíc korun jsou od daně osvobozeny
Příležitostní investoři tudíž nemusí mít starosti s daňovými povinnostmi. Ještě jednou zopakujeme, že pozor je nutné dát si na stotisícovou hranici příjmů z prodeje akcií. Nikoliv tedy na hrubý zisk. Pro daňové povinnosti z prodeje akcií je vždy stěžejní příjem.
Kdy nemusím danit dividendy
Dividendy se vyplácí s roční, čtvrtletní nebo i měsíční periodicitou a platí pro ně to, že jsou zdaněné už při výplatě. Pro investory, kteří dividendy obdrží, tak většinou platí, že tento zisk z investic již nemusí nikde danit. Daň z příjmu je totiž odvedena ještě před výplatou dividendy investorovi.
Jak se vyhnout dvojího zdanění
Základním klíčem k tomu, jak se vyhnout dvojímu zdanění je podnikat v zemi, se kterou má Česká republika smlouvu o zamezení dvojího zdanění, a tato smlouva je již účinná (skutečně se již aplikuje), protože pokud smlouva vůbec neexistuje, je nutno v každém případě zaplatit daň dvakrát.
Jak neplatit daně
Za rok 2018 lze při splnění zákonných podmínek snížit základ daně o dary, úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, příspěvky na životní pojištění, členské příspěvky zaplacené odborové organizaci, úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.
Co když jsem nepodal daňové přiznání
Co se stane, když přiznání nepodáte
Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.
Co je metoda vynětí s výhradou progrese
Metoda vynětí dělíme na vynětí úplné nebo na vynětí s výhradou progrese. Tato metoda umožňuje vynětí zahraničních příjmů, které byly již zdaněny v zahraničí. To znamená, že příjem ze zahraničí se vůbec do nezahrne do daňového základu.
Co lze odečíst z dani 2023
Kompletní přehled nezdanitelných položek
Druh odpočtu | Maximální odpočet ze základu daně |
---|---|
Penzijní připojištění | 24 000 Kč |
Soukromé životní pojištění | 24 000 Kč |
Dary | 30 % ze základu daně |
Odborové příspěvky | 1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 Kč |
Kde nejsou daně
Země bez daní, které nevyžadují výkaznictví jsou malé státy třetího světa. Nejznámějšími pobřežními zónami tohoto typu jsou Bahamy, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy a Belize.
Jaká částka se nemusí danit
Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.
Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně
Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.
Co všechno se dá odečíst z dani
Odčitatelné položky
Daňový odpočet | Částka |
---|---|
Životní pojištění | maximálně 24 000 Kč/rok |
Školkovné (sleva za umístění dítěte) | maximálně 16 200 Kč/rok |
Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření | maximálně 300 000 Kč/rok (při uzavření úvěru do 1. 1. 2021), maximálně 150 000 Kč při uzavření po 1. 1. 2021 |
Jak neplatit daně z příjmu
Osvobozené příjmy od daně z příjmu z prodeje podílových listů jsou ty, pokud klient drží podílové listy daného fondu déle jak 3 roky a nebo odprodej (zpětný odkup) v daném kalendářním roce nepřesáhne souhrnně 100 000 Kč.
Co podléhá dani z příjmů
Podle zákona o daních z příjmů fyzických osob, podléhají zdanění tyto příjmy: Příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání – mzda nebo plat) Příjmy ze samostatné činnosti (podnikání) Příjmy z kapitálového majetku (finanční majetek – peníze, cenné papíry a jiné)
Co se nemusí danit
Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.
Co nepatří do příjmů
Do příjmů se naopak nepočítá rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky …
Jaké příjmy se nemusí danit
Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.
Kdy musím platit daně
Jestliže za vás podává daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob daňový poradce nebo advokát, platí lhůta 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období. V případě zdaňovacího období, kterým je kalendářní rok, je tato lhůta do 1. 7. následujícího kalendářního roku.
Co se musí danit
Podle zákona o daních z příjmů, § 38g, musíte přiznání podat, pokud vaše roční příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob za uplynulý rok (tj. 2022) přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Kdo nemusí platit daně
Máte pouze příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, které plynou ze zahraničí a tyto jsou vyjmuty ze zdanění na základě mezinárodních smluv o zamezení dvojímu zdanění. Povinnost podat daňové přiznání nemáte, pokud jste měli po celý rok pobírali nemocenské, sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti apod.