Jak se dělá dušená šunka?

Jak se vyrábí dušená šunka

Dušená šunka musí být správně nasolená

Maso, které by nemělo být starší než tři nebo čtyři dny, se před dalším zpracováním nakládá do solného roztoku nebo se „očkuje“ solným roztokem pomocí speciální stříkačky. Šunka od kosti se tepelně upravuje i s kostí, která se posléze vyjme. Maso je díky tomu jemné a šťavnaté.
Archiv

Jak ochutit šunku

Řezníci do šunky běžně přidávají dusitanovou řeznickou sůl. V obchodě ji seženete pod názvem Praganda. Zda ji použijete, nebo vsadíte na obyčejnou sůl, je na vás. Pokud Pragandu nepoužijete, uvaříte si šunku zdravější, ale pravděpodobně bude mít našedlou barvu.

Jaké maso na domácí šunku

Domácí šunka (s pragandou)1 kg vepřové kýty nebo plec.10 g rychlosoli praganda.10 g soli.2 dcl vody.1 polévková lžíce medu.
Archiv

Jak se vaří šunka

V dostatečně velkém hrnci přivedeme vodu do teploty cca 75-80°C. Do takto horké vody vložíme šunkovar, formu nebo tlačenkový naplněný obal. POZOR – voda nesmí jít varem! Udržujeme teplotu a vaříme na sporáku cca 1,5 hodiny.
Archiv

Jak si vyrobit domácí šunku

Maso odblaníme Nakrájíme na kostky Přidáme prolisované maso Přidáme sůl Soli dáme asi 2% Přidáme med Začneme míchat Mícháme cca 30 minut Vymíchané maso dáme do ledničky Po 24 – 48 hodinách vyndáme Směs napěchujeme do šunkovaru Vložíme do připravené vody Po uvaření chladíme Vyklopíme na destičku Zařízneme. Dobrou chuť.

Kdo vymyslel šunku

Historie šunky

Tradice solení masa a jeho konzervace je známá od dob Keltů a Římanů. V našich zemích se šunka vyráběla buď z vykostěné nebo nevykostěné vepřové kýty, která byla nasolena, zalita lákem, ovařena a zauzena, případně napřed zauzena a poté ovařena.

Jak dlouho PECT šunku

Většina lidí peče šunku přibližně 3 hodiny. Počítá se 20 minut na každého půl kila. A většinou se peče nezakrytá, aby se nedusila. Krom toho předvařením se odstraní přebytečná sůl a případně i nějaká ta chemie a maso nasákne vůni zeleniny a koření z vývaru.

Jak ohřát šunku

Dejte je do vody vlažné a pozvolna ji zahřívejte, téměř až k bodu varu. Uzeniny nikdy nevařte klokotem, jen je nechte prohřívat při teplotě těsně před bodem varu.

Proč je domácí šunka suchá

Je třeba si uvědomit, že má maso v sobě vodu a ještě se při míchání přidává. Ve finále Vám silný přítlak zaručí minimální ztráty. U šunkovarů s jednou slabou pružinkou nemáte šanci takového přítlaku dosáhnout a šťávy Vám šunka pustí příliš. Je pak suchá.

Jak vyrobit šunku bez Šunkovaru

SUROVINY:Vepřové maso nakrájíme na kostky okořeníme mletým pepřem a přidáme rychlosůl, kterou jsme rozmíchali v 100 ml vody. Dobře promícháme, přikryjeme a odložíme do chladu na 48 hodin.Část masa 1/3 jsme odložili a zbytek pomleli na masovém mlýnku.Vložíme do vody vařit, můžeme něčím zatížit, aby šunka neplavala.

Co se zbylou šunkou

Zbylé šunkové receptyTěstoviny se šunkou a hráškem.Šunkový kastrol s brokolicí a sýrem.Sýrové šunkové těstoviny.Květáková šunková polévka.Šunková polévka.Grilovaná šunka a sýr.Snídaňové poháry se šunkou a vejci.Rolka s omeletou.

Která šunka je nejzdravější

„Nejlepší je určitě ta nejvyšší jakosti s obsahem nejméně 89 % masa a 16 % čistých svalových bílkovin. Zde není povoleno používat barviva, vlákninu, škrob, rostlinné či živočišné bílkoviny a další látky, které zvyšují obsah bílkovin ve výrobku,“ doporučuje odborná garantka Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá.

Jak poznat kvalitní šunku

Přestože legislativa hovoří o „čisté svalové bílkovině“, vám postačí orientovat se podle masa. Čím je ho ve výrobku více, tím je šunka kvalitnější a výživnější. „Standardní“ musí splňovat přibližně hranici 70 % obsahu masa, „výběrová“ procent osmdesát, ta „nejvyšší jakosti“ potom přibližně 90 a více procent masa.

Jak upéct uzenou šunku

Uzené maso na povrchu křížovitě nakrojíme s mezerami asi 1,5 cm od sebe. Do průsečíků zapíchneme hřebíčky. Med s hořčicí důkladně rozmícháme a vzniklou marinádu rozetřeme po povrchu uzeného masa. Dáme ho trouby vyhřáté na 200 °C a pečeme asi 30 minut, dokud není pečeně karamelizovaná dohněda.

Jak dlouho vydrží sušená kýta

Zakoupené šunky se nicméně doporučuje zkonzumovat zhruba do dvou měsíců po prvním nakrojení. Při pokojové teplotě ale před nakrojením vydrží několik měsíců – ostatně ve Španělsku visí sušené kýty běžně u stropu ve specializovaných obchodech.

Jak dlouho muze být otevrena šunka

Šunku a jiné čerstvé uzeniny uchovávejte pečlivě zabalené v lednici, při teplotě do 5°C. Pokud není na obalu uvedeno jinak, spotřebujte je do jednoho až dvou dnů po otevření nebo nákupu.

Jaké koření do domácí šunky

1-6 kg šunky s kostí nebo i bez kosti opláchneme ve studené vodě, dáme do většího kastrolu a zalijeme studenou vodou, aby byla přesně ponořena. Přivedeme do varu, dodáme bobkový list, nové koření, celý pepř a na mírném plameni vaříme do měkka (50 minut na 1 kg masa – nesmí být převařená).

Jak se vyrábí domácí šunka

Omyté a osušené maso nakrájíme na kostky, vložíme do nádoby, přidáme sůl, cukr, vodu a promícháme. Dáme na 48 hodin odležet do ledničky při teplotě 4-6 °C. Nádobu na výrobu šunku vyložíme mikrotenovým sáčkem a natlačíme do něj odleželé maso tak, aby nikde nezůstaly vzduchové bubliny. Sáček i šunkovar uzavřeme.

Jak se dělá šunka z králíka

Králičí maso pořádně odblaníme, nameleme na sekanou, přimícháme krkovičku, nakrájenou na minikostečky, přidáme sůl, mléko, vodu a pořádně promícháme, aspoň 20 minut. Necháme 2 dny uležet, potom naplníme do tlačenkového střeva. Dáme vařit na 3 hodiny, při 70-ti stupních. Vyděláme, zatížíme a necháme vychladnout.

Jak udělat kuřecí šunku

Kuřecí maso nakrájíme na menší kousky, zhruba 200 – 250 g rozkutrujeme v malém sekáčku potravin. Nemusí se to dělat, ale šunka pak lépe drží. Přidáme sůl, Pragandu, med a pořádně, alespoň 20 minut hněteme. Pak přidaváme po částech studenou vodu a vždy zase prohněteme.

Co se syrem

Sýry se dají grilovat, péct v alobalu, stojí za to zkusit i sýrové fondue. Výborné jsou různé nakládané sýry a pikantní pomazánky, saláty a sýrové rolády. Přidáváme ho do zeleninových pokrmů i k masu, používáme při přípravě těstovin a risotta.

Co udělat ze sušené šunky

Sušená šunka patří k velkým lahůdkám, které dokáží ozvláštnit nejen omáčku, salát, sendvič, ale také třeba masovou roládu anebo krémovou polévku. Vyrábí se z klasické šunky, kdy se z ní sušením odstraní všechna voda a poté se zakonzervuje solí.

Jakou šunku při dietě

Vhodné jsou proto drůbeží nebo vepřové šunky nejvyšší kvality,” radí výživoví poradci národní značky kvality Klasa.

Jaká je nejlepší šunka

Vítězem testu se stala Selská šunka LE & CO, která měla nejlepší senzorické hodnocení, těsně za ní skončila Zámecká šunka z Kosteleckých uzenin a dobře dopadla i šunka Excelent, kterou vyrábí Zeman maso-uzeniny. Všechny tři měly vysoký obsah masa i čistých svalových bílkovin.

Jak nejlépe skladovat šunku

Pokud šunku vybalíte z krabice a plastového obalu, měla by být uskladněna na čistém a suchém místě v otevřeném prostoru při pokojové teplotě či na chladnějším místě (14° C až 23 °C), ne v lednici. Nejlépe můžete šunku pověsit nebo umístit na přiložený dřevěný stojánek a zakrýt čistým bílým servítkem či utěrkou.