Jak se dělá řepkový olej?

Co je lepší slunečnicový nebo řepkový olej

Řepkový olej je díky vyššímu podílu mononenasycených mastných kyselin vhodnější na smažení než olej slunečnicový. Doc. Sekretár to podpořil vlastními experimentálními daty, zároveň zmínil, že se při své experimentální činnosti setkal i s kontaminací slunečnicového oleje z dovozu minerálními oleji.

Jak se vyrábí olej

Výroba olejů

Tuky jako zásobní látky jsou obsaženy v semenech nebo plodech rostlin. Ty se po nasbírání lisují a tím se (velmi zjednodušeně) získává olej. Pokud jsou lisovány za studena, pak je tento olej kvalitní a používá se příkladně na konzumaci nebo jako terapeutický olej.

Jak je zdravý řepkový olej

Řepkový olej obsahuje omega-3 i omega-6 mastné kyseliny a to ve skvělém poměru 1:2, což je příznivější než u spousty jiných rostlinných olejů. V běžné stravě většina z nás konzumuje nadbytek omega-6 mastných kyselin a naopak nám schází omega-3 mastné kyseliny.
Archiv

Jak se zpracovava Řepka

Řepkový olej se zpracovává podobně jako jiné oleje ze semen. Po důkladném vyčištění se semena řepky rozdrtí, aby se z nich získal olej. Semena se mohou lisovat za studena, ale většinou se zahřívají a loupou, aby se uvolnilo více oleje. Po extrakci lze olej dále rafinovat, aby se získal čirý olej s neutrální chutí.

Na co se používá řepkový olej

Olej je vhodný i na smažení. Dále se používá též do salátů či nálevů. Rozšířené je použití i pro technické účely. Methylestery vyrobené z řepkového oleje se používají jako biopalivo do vznětových motorů, kde nahrazují tradiční fosilní palivo – naftu.

Na co je dobrý řepkový olej

Řepkový olej má všestranné použití v kuchyni, hodí se jak do teplé i studené kuchyně. Můžeme jej použít k restování dušení, smažení, marinování ale i do některých těst (např. k přípravě bábovky). Lze jej použít do dresinků a octových salátových zálivek.

Jak udělat domácí olivový olej

Výrobní proces je tisíciletí v podstatě stejný. Olivy se rozemelou na pastu v mlýně a následně se z pasty vylisuje olivový olej, který se následně zbaví zbytků vody. Tento postup, včetně dobových nástrojů, můžete vidět v některém z řady muzeí věnovaných olivovému oleji.

Co to je rostlinný olej

Jedná se o rostlinami vytvořené směsi nasycených a nenasycených mastných kyselin. Rostlinné oleje obsahují fosfolipidy, vitamíny a mnoho dalších biologicky aktivních látek.

Jaký je nejhorší olej

Slunečnicový olej, přestože znáš velmi zdravá slunečnicová semínka, už je na žebříčku za olejem řepkovým. Obsahuje totiž mnohem více omega 6 mastných kyselin, které našemu zdraví neprospívají. A vůbec nejhorší volbou jsou oleje s označením rostlinné. Je to většinou mix všeho možného s určitým podílem i oleje palmového.

Jaký olej na smažení je nejzdravější

Rafinovaný řepkový olej je nejlepší olej na smažení a pečení. Má vysoký bod zakouření, takže se hned tak nepřepálí, a obsahuje jak omega-3, tak omega-6 mastné kyseliny. Tedy kyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Z nutričního hlediska je tento olej jeden z nejvýhodnějších.

Na co se používá řepka olejka

Řepka je potravinářskou surovinou, vyrábí se z ní jedlý olej. V krmivářství se využívají extrahované šroty a pokrutiny pro výrobu krmných směsí. Může sloužit také jako pícnina. Zelená hmota se využívá i na zelené hnojení.

Proč se pěstuje řepka

Sama řepka dodá do půdy větší množství organické hmoty. Dále tím, jak její kořeny hlouběji prorůstají půdou, tvoří drobtovitou strukturu, mikrobiálně oživuje půdu a působí antifytopatogenně.

Který olej je nejzdravější na smažení

Rafinovaný řepkový olej je nejlepší olej na smažení a pečení. Má vysoký bod zakouření, takže se hned tak nepřepálí, a obsahuje jak omega-3, tak omega-6 mastné kyseliny. Tedy kyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Z nutričního hlediska je tento olej jeden z nejvýhodnějších.

Co je zdravější řepkový olej nebo slunečnicový

Jedna studie ukázala, že ve srovnání s používáním slunečnicového oleje snižuje řepkový olej ve stravě tuk a LDL-cholesterol v krvi. Oleje bohaté na kyselinu olejovou, jako je řepkový olej, vytvářejí pocit sytosti více než tuky, které obsahují nasycené mastné kyseliny (např. máslo).

Jak udělat ochucený olej

Je to velmi jednoduché – olivový olej zahřejeme v hrnci. Do něj přidáme koření – rozmarýn, feferonky, česnek, jak je libo. Při zahřátí se totiž uvolní více aroma a chutě so výborně spojí. Takto upravený olej dodá jídlu skvělou chuť i ve chvíli, kdy nemáte po ruce čerstvé bylinky.

Jak se dělá Petrželový olej

Petrželovou nať z ploché petržele vypereme, osušíme a otrháme lístky. Olivový olej nahřejeme na 70 °C, přidáme petrželové lístky a necháme 2 minuty louhovat. Nalijeme do mixeru a minimálně 10 minut mixujeme. Olej přecedíme přes jemné plátno a osolíme namletou hrubou mořskou solí.

Proč Nesmažit na slunečnicovém oleji

Zahřátím nad tuto hranici přitom vznikají ve slunečnicovém oleji škodlivé látky. To se může při dlouhém smažení či fritování za vysokých teplot lehce stát, ve fritéze se navíc olej používá opakovaně, k čemuž ten slunečnicový není vhodný.

Kde roste řepka olejka

Výskyt. Hojně je pěstována v mírném i subtropickém pásu obou polokoulí, zejména však v Evropě. V České republice je pěstována na polích na většině území (zhruba na ploše 400 000 ha) s převahou v nižších polohách.

Co se vyrábí z řepky olejné

Řepka je potravinářskou surovinou, vyrábí se z ní jedlý olej. V krmivářství se využívají extrahované šroty a pokrutiny pro výrobu krmných směsí. Může sloužit také jako pícnina. Zelená hmota se využívá i na zelené hnojení.

Kdy se sklízí řepka olejka

Řepka se sklízí v druhé polovině července. Ke sklizni se používají běžné obilní sklízecí mlátičky, které se však upravují.

Jak vypadá řepka olejka

Botanická charakteristika: Jednoletá, 60–120 cm vysoká bylina se silným hlavním kořenem. Dolní lodyžní listy lyrovitě peřenosečné, řapíkaté, horní jednoduché, přisedlé, všechny sivozelené, silně ojíněné. Květy v řídkých hroznech, kališní lístky úzce eliptické až kopinaté, koruna je světle žlutá.

Jak ochutit olej

Jako dochucovadla se nejčastěji používají sezónní bylinky – v lahvi pěkně vypadá snítka rozmarýnu, oregano, lístky bazalky, kuličky pepře, chilli paprička, česnek nebo ořechy. Všechny přísady musí být suché, aby v oleji nekvasily. Připravené suroviny můžete rovnou zalít studeným olejem a nechat uležet.

Jak se dělá Koprový olej

Do kastrolu dáte olej, který ohřejete na 60 -90 °C. To se dělá proto, aby bylinky pustily co nejvíc chutě a barviva. Zvlášť když budete používat ponorný mixér, nalijte nejprve olej a až pak bylinky. Daleko lépe se vám to bude mixovat.

Jak vyrobit zelený olej

Do nádoby dáme omyté a osušené bylinky (listový špenát a petržel). Zalijeme slunečnicovým olejem a uzavřeme víko a mixujeme po dobu 1 minuty na 10 stupeň. Tip: Můžeme použít i jiné měkké bylinky, jako bazalku, koriandr nebo estragon.

Co se dá udělat z petržele

Petržel se hodí spíše pro tepelné zpracování, zpravidla ho používáme uvařený, smažený, pečený, zapečený. Hodí se do polévek, pod maso (takový králík na petrželi a mrkvi – mňam), do pomazánek, pečený s další zeleninou, grilovaný (např. na špíz) a dokonce ho můžete použít i do moučníků, protože má nasládlou chuť.