Jak se dělá jíška do zelí?

Z jaké mouky se dělá jíška

Jíšku se zpravidla doporučuje vyrábět z mouky hladké pro dosažení co největší jemnosti omáček. Neznamená to ale, že když nemáte zrovna doma hladkou mouku, nemůžete usmažit jíšku a rodině raději zrušíte nedělní oběd! Na jíšku lze použít i polohrubou i hrubou mouku, jen pak budou omáčky (polévky) o poznání hrubší.

Jak udělat světlou jíšku

Světlá jíška

Je dobré ji připravit vždy čerstvou, protože velmi brzy ztratí vůni a chuť. Na bílou jíšku se nesmí tuk rozpálit, jen rozpustit. Poté přidáme mouku a mícháme tak dlouho, až jíška přestane pěnit. Nenecháme ji dlouho na ohni – světlá jíška musí být jen mírně nažloutlá.

Jak udělat jíšku z mouky a vody

Postup: Rozpusťte (nesmí se rozpálit!) tuk a ve chvíli, kdy začne pěnit, nasypte do něj mouku a míchejte metličkou tak dlouho, až jíška přestane pěnit. Nenechávejte ji dlouho na ohni, světlá jíška má být mírně nažloutlá. Pak jíšku můžete zalít horkou vodou a míchat ji až do utvoření jemné hladké masy.

Jak udělat cibulovou jíšku

Cibulová jíška

Příprava je jednoduchá – oloupanou a najemno nakrájenou cibuli osmažíme na rozehřátém tuku, zasypeme ji moukou a mícháme, dokud jíška nebo zásmažka nemá zlatožlutou barvu. Používá se k zahuštění omáček s výraznou chutí – masových, zeleninových i luštěninových. Můžete ji ještě vylepšit mletou paprikou.
Archiv

Jak se dělá jíška

Postup přípravy jíškyJíšku připravujte z hladké mouky a tuku v poměru 1: 1.rozehřejte si v pánvi tuk a přidejte mouku. Tmavou jíšku je potřeba stále míchat, aby se nepřipálila.Omáčku nebe polévku, kterou jíškou zahustíte, je potřeba ještě alespoň 5 nebo 10 minut provařit.

Jakou vodu do jíšky

Při přidávání jíšky do tekutiny nebo tekutiny k jíšce je nutné dodržet pravidlo teplotního kontrastu, jinak se jíška srazí. Proto když se například dělá základ na polévku, připraví se třeba čerstvá cibulová jíška a pak se zalije studenou vodou. Když se taková směs rozmíchá, krásně se rozpustí.

Jak se dělá domácí jíška

Jak na jíšku:

Tuk i mouku použijte v poměru 1:1 (na 1 gram tuku 1 gram mouky) Jíšku připravíte tak, že mouku v tuku opražíte. Při krátkém pražení vznikne světlá jíška, při delším pražení tmavá Vždy pražte mouku minimálně 1 minutu.

Jak se dělá máslová jíška

V rendlíku rozpustíme máslo a pak do něj vmícháme hladkou mouku tak, aby vznikla kompaktnější hmota (nesmí být moc suchá a drolivá, ale neměla by být ani tekutá), kterou osmažíme. Můžeme nechat mouku jen zpěnit – pak budeme mít světlou jíšku, nebo ji smažíme trochu déle – pak budeme mít tmavou jíšku.

Jak se zahušťuje omáčka

Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.

Jak dlouho se vaří jíška

Takto ji budeme mít vždy k dispozici pro zahušťování dalších pokrmů. Stačí jen zamíchat přiměřenou dávku (1-2 lžičky strouhané jíšky) do polévky či omáčky. I v tomto případě ale platí, že vždy je třeba jíšku v pokrmu pořádně provařit – minimálně 20 až 30 minut.

Jak zahušťovat jíškou

Postupujeme tak, že tuk necháme pořádně rozehřát, přisypeme mouku a mícháme. Do světlých omáček stačí, když mouka začne žloutnout, do tmavších ji necháme ztmavnout za stálého míchání na ne moc prudkém ohni. Musíme jíšku hlídat, protože hodně tmavá jíška je hořká a celé jídlo by vám zkazila.

Jakou vodou se zalévá jíška

Hotovou jíšku pomalu zaléváme studeným vývarem nebo studenou vodou (někdo dává vlažnou, nebo dokonce horkou tekutinu) a za stálého míchání či rozšlehávání provařujeme zhruba 20 minut.

Jakou mouku použít na zahuštění omáčky

Pšeničná (či jiná) mouka

Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.

Jakou moukou se zahušťuje omáčky

Na její přípravu můžete klidně použít obyčejnou hladkou mouku, ale i tu bezlepkovou. Vyhněte se však mouce chlebové nebo té speciální na kynutá těsta, které se na jíšku nehodí. A po jakém tuku sáhnout Ideální je máslo, případně sádlo nebo vypečený tuk z masa.

Jak zahustit zelí jíškou

Jídlo dobře zahustí a ochutí i cibulová jíška (na tuku nejdříve osmahneme cibuli, pak přidáme mouku a smažíme společně. Cibulovou jíškou často zahušťujeme bílé omáčky a dušenou zeleninu, třeba zelí. Pokud zahušťujeme jídlo, ve kterém už je maso nebo zelenina, použijeme cedník, přes který jíšku do pokrmu propasírujeme.

Jak zahustit Zelnacku bez mouky

Brambory, vločky i ovoce

Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň.

Jak dlouho se musí vařit mouka v omáčce

Opět zejména kvůli lepší stravitelnosti, mohla by prý „dělat neplechu“ ve střevě. Například kuchařky, které vaří ve školkách, musí podle hygienických předpisů povařit mouku, kterou zahustily omáčku či polévku (tzv. záklechtkou), ještě alespoň 20 minut.

Co místo jíšky

Zahušťovat pokrmy jíškou už není nezbytně nutné, na trhu je řada prověřených alternativ. Zkuzte kuzu, hrašku, pohankovou kaši nebo třeba zátřepku. Zatímco ve středomořských oblastech nemají mnoho důvodů k používání zahušťovadel, česká kuchyně si o jíšku vyloženě říká.

Jak se zahušťuje zelí

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Čím se zahušťuje zelí

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Jak se Zahustuje Zelnacka

Záklechtka se připraví rozmícháním hladké mouky ve studené vodě. Při zahušťování polévek a omáček platí pravidlo, že jíška (nebo záklechtka) se přidává do vroucího pokrmu studená, aby se nám neutvořily hrudky. Když je zelí poloměkké, přidáme uvařené brambory i s vodou, ve které se vařily. Povaříme a zahustíme jíškou.

Jak zahustit bez jíšky

Brambory, vločky i ovoce

Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň.

Jak udělat jíšku bez másla

Její příprava je velmi snadná, stačí ve smetaně nebo mléku rozmíchat hladkou mouku a s pomocí metly vmíchat do zahušťovaného pokrmu. Pozor, ráda tvoří hrudky. Stejně jako u jíšky je třeba provářet alespoň dvacet minut, aby se stala stravitelnější a pozbyla chuť mouky.

Jak zahustit zelí bez Jisky

Bramboru oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle, přidáme mouku a promícháme. Touto směsí zahustíme zelí a ještě chvíli dusíme. Nakonec přidáme ocet, cukr a sůl podle chuti.

Jak ochutit bile zelí

Postup přípravy

Vložíme zelí bez láku, lehce podlijeme vodou, přidáme kmín, bobkový list a dusíme téměř doměkka. Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem.