Jak má vypadat kvalitativní výzkum
V rámci kvalitativního výzkumu se vedou rozhovory, vyplňují dotazníky nebo provádí pozorování. Vše je přitom nestrukturované nebo polostrukturované. Pokládané otázky musí být srozumitelné, jednoznačné a bez emocionálního zabarvení.
Archiv
Co patří do kvalitativního výzkumu
Kvalitativní výzkum se využívá v nejrůznějších oborech – v psychologii, antropologii, sociologii, kriminologii, pedagogických vědách, kulturologii, zdravotnictví, ošetřovatelství. Zahrnuje popis a interpretaci sociálních nebo individuálních problémů a snaží se vytvořit komplexní, holistický obraz o zkoumaném problému.
Kdy použít kvalitativní výzkum
Kvalitativní výzkum má za cíl hlubší porozumění zkoumané skutečnosti. Je používán tehdy, kdy kvantitativní výzkum nepostačuje daným účelům a nelze jej proto pro řešení výzkumného problému použít.
Jak realizujeme kvantitativní výzkum
Nejčastěji používanou technikou kvantitativního výzkumu je dotazování (osobně formou interview, písemně formou dotazníku, telefonicky), méně často pozorování (zúčastněné, nezúčastněné), či experiment (v reálných či laboratorních podmínkách). Volba vhodné techniky je PÁTÝM KROKEM VÝZKUMU.
Co je kvalitativní
V sociálních vědách pojem kvalitativní výzkum označuje výzkum, který se zaměřuje na to, jak jednotlivci a skupiny nahlížejí, chápou a interpretují svět. Podle jiných kritérií může být jako kvalitativní výzkum označován takový výzkum, který neužívá statistických metod a technik.
Co je to výzkumná otázka
Co je výzkumná otázka Editovat. Je to způsob, jakým uvažujete o daném tématu ze svého vlastního hlediska. Dobré výzkumné otázky většinou začínají obecným problémem, který je postupně zužován na zcela konkrétní téma zkoumání.
Jaký je rozdíl mezi kvalitativním a kvantitativním výzkumem
Kvalitativní přístup se zajímá o subjektivní data, kvantitativní o data objektivní. Cílem konstrukce vzorku v kvantitativním výzkumu je reprezentace populace jedinců. V kvalitativním výzkumu se jedná o reprezentaci populace problému.
V čem se odlišuje kvantitativní pozorování od kvalitativního
Ve stručnosti, kvantitativní přístup je obvykle přísně strukturován, sbírá statistická data a testuje hypotézy, zatímco kvalitativní přístup je více flexibilní, prozkoumává názory analýzou textů a slov a rozvíjí nové teoretické vhledy.
Co platí pro kvantitativní výzkum
Kvantitativní výzkum je založen na testování hypotéz, tedy jejich potvrzení či vyvrácení. Využívá kvantifikační či statistické metody. Sběr dat je strukturovaný a probíhá zpravidla pomocí dotazníků, testů či nezúčastněného pozorování. Je typický zejména pro přírodní vědy, na rozdíl od kvalitativního výzkumu.
Co je kvalitativní a kvantitativní výzkum
Kvalitativní přístup se zajímá o subjektivní data, kvantitativní o data objektivní. Cílem konstrukce vzorku v kvantitativním výzkumu je reprezentace populace jedinců. V kvalitativním výzkumu se jedná o reprezentaci populace problému.
Co je to metoda výzkumu
Vědecká metoda získávání poznatků je založená na určení problému, stanovení hypotéz (vě- deckých otázek), návrhu řešení problému, realizaci systematického sledování – sběru a analýze dat, in- terpretaci výsledků, formulování závěrů. Je nástrojem ke zkoumání daného jevu, předmětu.
Jak vymyslet výzkumnou otázku
Výzkumnými otázkami dané téma lépe popíšete a následně z nich vyvodíte jisté hypotézy. Dbejte na to, aby zpřesňujících otázek nebylo příliš mnoho, protože by se tak výzkumný problém mohl stát nepřehledným. Snažte se vždy zaměřit jen na hlavní oblasti a ty stručně popište!
Jak správně formulovat výzkumnou otázku
Definitivní formulaci problému předchází prostudování literatury, zmapování toho, co se zjistilo, popsalo a také jak. Je dobré formulovat si výzkumný problém jako otázku. Lépe si tak ujasníme naši výzkumnou cestu, celý výzkum je pak odpovědí na danou otázku. Po vymezení problému je třeba definovat hlavní pojmy.
Jak zajistit validitu výzkumu
Vnější validitu lze zajistit pomocí výběru reprezentativního vzorku nebo replikací v odlišném kontextu (dostatečný počet opakování) apod. Validita a reliabilita (spolu se standardizací měřícího nástroje) jsou předpokladem pro naplnění třetího kritéria – objektivity.
Jak formulovat hypotézu
Formulace hypotézHypotézy jsou tvrzení, je třeba formulovat je jako oznamovací věty a nezaměňovat je s výzkumnou otázkou (problémem).Hypotézy vyjadřují vztah alespoň dvou proměnných. Tento vztah mezi dvěma jevy je třeba jasně a explicitně vyjádřit.Hypotéza musí být testovatelná, musí se dát potvrdit nebo vyvrátit.
Jak postupovat při výzkumu
Etapy výzkumu:zvolení tématu.stanovení výzkumného problému.stanovení proměnných ve výzkumu.formulace hypotéz.stanovení metod výzkumu.sběr údajůzpracování údajůinterpretace údajů a souvislost s hypotézou.
Kde stojí hypotézy v kvalitativním výzkumu
Výstupem kvalitativního výzkumného designu je formulace nové hypotézy nebo teorie. Při provádění kvalitativního výzkumu je třeba dát si pozor na dostatečnou transparentnost, průhlednost – vždy by mělo být zmíněno, jakým způsobem byli vybíráni jedinci do našeho výzkumu a jakým způsobem byla provedena analýza.
Jaký je rozdíl mezi hypotézou a výzkumnou otázkou
Hypotézy jsou tvrzení, je třeba formulovat je jako oznamovací věty a nezaměňovat je s výzkumnou otázkou (problémem). Hypotézy vyjadřují vztah alespoň dvou proměnných. Tento vztah mezi dvěma jevy je třeba jasně a explicitně vyjádřit.
Co je to metodika výzkumu
Metodologie vědy je nauka o metodách. Je teorií k výběru výzkumných metod a návodem, jak vy- brané metody (metodu) používat ve vědeckém zkoumání.
Jak udělat výzkum v diplomové práci
Základem je správně nastavena hypotéza
Vaše výzkumná část se do velké míry opírá o výzkumné otázky / problémy, na které hledáte odpovědi. Na začátku si tedy musíte stanovit hypotézy vycházející z obsahu vaší práce. Z nich vychází hypotetický předpoklad / otázka, kterou položíte svým respondentům.
Jak zjistit validitu
Pro doložení validity testu je obecně nutné ještě nějaké další kritérium měřeného atributu, nezávislé na našem didaktickém testu. Validita, které se v tomto kontextu říká validita kriteriální, se pak odhaduje zkoumáním vztahu výsledku testu k danému nezávislému kritériu.
Jak vytvořit výzkumnou otázku
Výzkumnými otázkami dané téma lépe popíšete a následně z nich vyvodíte jisté hypotézy. Dbejte na to, aby zpřesňujících otázek nebylo příliš mnoho, protože by se tak výzkumný problém mohl stát nepřehledným. Snažte se vždy zaměřit jen na hlavní oblasti a ty stručně popište!
Jak se ověřují hypotézy
Hypotézy se mohu týkat pouze neznámých číselných parametrů rozložení náhodné veličiny, pak jde o testy parametrické. Ostatní typy jsou testy neparametrické. jsou postupy, jimiž prověřujeme platnost nulové hypotézy. Na základě nich pak hypotézu buď přijmeme nebo odmítneme.
Co je to deskriptivní výzkum
Deskriptivní výzkum – poskytuje základní obraz o vybraných aspektech zkoumaného problému v daném období, popisuje jevy a procesy, které jsou relevantní pro rozhodování.
Jak vyhodnotit kvalitativní výzkum
Kvalitativní výzkum se provádí pomocí delšího a intenzivního kontaktu s jedincem či skupinou. Nejdůležitější techniky kvalitativního dotazování jsou: strukturovaný otevřený rozhovor, rozhovor s návodem, neformální rozhovor, fenomenologický rozhovor, narativní rozhovor, epizodické interview a skupinová diskuse.