Jak se dělá mátový olej?

Jak vyrobit mátový extrakt

PřípravaListy máty otrhejte z větviček.Rukou listy trochu pomačkejte a pomuchlejte.Mátu přesypte do čisté sklenice a zalijte je vodkou.Sklenici zavíčkujte a uložte do na tmavé místo.Extrakt nechte 1-2 měsíce louhovat.Poté extrakt přeceďte, vymačkejte z máty zbytek tekutiny a pak jí vyhoďte.

Na co se používá mátový olej

Mátový olej má široké využití. Používá se k inhalaci při rýmě, zahlenění a kašli, při zánětu průdušek a nosních dutin. Při kašli a dýchacích potížích je též vhodné dělat zábaly s mátovým olejem na hrudník. Olej je vhodný při únavě, migréně a bolestech hlavy, kdy jím natíráme spánky.
Archiv

Jak si vyrobit vonný olej

Záludná otázka, esenciální olej prakticky nelze vyrobit. Je již hotový – přirozeně jej obsahují rostliny. Lze jej pouze extrahovat, tedy z rostliny vytáhnout.

Co se dá udělat z máty

Máta dokáže uklidnit střeva, zastavuje zvracení i průjmy. Pokud sníte něco nedobrého, máta pomůže i při křečích a dalších obtížích. Hojně se máta používá také v kuchyni, zejména jako kořenění do masa, nebo také luštěnin. Nejznámějším použitím však zůstává mátový čaj a osvěžující alkoholické i nealkoholické nápoje.
Archiv

Jak vyluhovat mátu

Mátový nápoj

V teplých letních dnech je máta skvělým pomocníkem pro osvěžení. Natrhejte pár lístečků do vody a přidejte jeden citron. Nechte vyluhovat asi půl hodiny. Nápoj vás nejen osvěží, ale také působí na podporu trávení.

Na co se používá máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jak zpracovat mátu

Sušenou mátu využijete především pro přípravu skvělého mátového čaje (stačí zalít 1 lžičku sušených lístků 250 ml vroucí vody, nechat asi 5 – 10 minut vylouhovat a poté scedit). Velmi vhodným způsobem, jak zpracovat mátu a zároveň uchovat její chuť a aroma, je zamrazit ji.

Jak se dělá mátový sirup

Nejdřív smícháme vodu s cukrem, uvedeme do varu a až začne směs houstnout, přidáme drobně pokrájené čerstvé lístky máty peprné. Krátce povaříme a přikryté necháme za občasného zamíchání 2 – 3 hodiny odstát. Poté přecedíme, opět zahřejeme téměř k bodu varu, přidáme šťávu z citronu a plníme do lahví.

Jak se vyrábí olej

Výroba olejů

Tuky jako zásobní látky jsou obsaženy v semenech nebo plodech rostlin. Ty se po nasbírání lisují a tím se (velmi zjednodušeně) získává olej. Pokud jsou lisovány za studena, pak je tento olej kvalitní a používá se příkladně na konzumaci nebo jako terapeutický olej.

Jak si vyrobit vlastní aroma

Do připravené lahvičky nalijeme olej, do kterého přimícháme esenciální olej dle vlastního výběru přibližně v poměru 3:2. Intenzitu vůně ovlivňujeme počtem kapek esenciálního oleje. Poté vložíme do roztoku tyčky/špejle. Nyní můžeme domácí difuzér umístit na vybrané místo a těšit se z omamné vůně.

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jak dlouho se louhuje mátový čaj

Mátový čaj si můžete připravit tak, že čerstvé či sušené listy zalijete vařící vodou, přikryjete a necháte 15 minut louhovat. Podobně si můžete připravit i domácí žaludeční čaj ze směsi bylin, kdy mátu pouze doplníte dalšími prospěšnými bylinkami, jako je květ heřmánku, kořen lékořice a proskurníku nebo plod fenyklu.

Jak dlouho vyluhovat mátu

Mátu zalijte vroucí vodou (100 °C), v poměru 2 čajové lžičky na 1,5 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 2 lžičky navíc. Doba vyluhování 10 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.

Co s květy máty

Pro zachování krásného vzhledu máty pravidelně sbírejte její listy a vytrhávejte ty stonky, které rostou nesprávným směrem. Pamatujte, že máta kvete během prázdnin, takže její malé květy by měly být oříznuty před rozkvětem, aby zůstala v těsném hroznu.

Na co je dobrý mátový sirup

Pomáhá s nadýmáním i nechutenstvím. Její užívání se doporučuje i při nachlazení, protože inhalace máty pomáhá uvolnit ucpaný nos a zprůchodní dýchací cesty, tím uleví od bolestí hlavy i kašle. Působí protizánětlivě, ulevuje od stresu, uklidňuje a pomáhá s nespavostí. Snižuje krevní tlak a má pozitivní vliv na srdce.

Jak se co dělá olej

Oleje se vyrábějí rafinací či lisováním. Rafinované oleje mají neutrální chuť a hodí se více ke smažení. Lisované oleje mají lepší chuť a látky, ale rychleji se kazí.

Jak udělat domácí olivový olej

Výrobní proces je tisíciletí v podstatě stejný. Olivy se rozemelou na pastu v mlýně a následně se z pasty vylisuje olivový olej, který se následně zbaví zbytků vody. Tento postup, včetně dobových nástrojů, můžete vidět v některém z řady muzeí věnovaných olivovému oleji.

Jak vyrobit přírodní osvěžovač vzduchu

Velice jednoduše si doma můžete vyrobit i olejový osvěžovač – do úzké lahvičky dáte asi 1 dcl rostlinného oleje, do kterého nakapete 10-40 kapek esence. Pak směs zamícháte špejlemi, které budou trčet ven a nasávat do sebe vonnou směs, která pak putuje do vzduchu.

Jak vyrobit parfém z esenciálních olejů

Poměr závisí na množství parfému, které chcete vyrobit, a především na vašich vonných preferencích. Pro začátek se můžete řídit doporučením cca 60 kapek esenciálních olejů na 10 ml parfému s 20% obsahem vonné kompozice. Namíchejte médium, při použití alkoholu řeďte destilovanou vodou v poměru 1:3.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jak si udělat mátový čaj

Čerstvou mátu opereme pod vodou a osušíme jemně utěrkou. Vložíme ji do konvice nebo džbánu a zalijeme vroucí vodou. Necháme 5 minut vylouhovat a poté přidáme na kolečka nakrájený citron či limetku (nemáme-li chemicky neošetřené ovoce, vymačkáme jen šťávu a nalijeme ji do čaje).

Na co je dobrá máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jak udělat sirup z máty

Nejdřív smícháme vodu s cukrem a uvedeme je k varu. Až začne směs houstnout, přidáme mátu. Krátce povaříme a přikryté necháme za občasného zamíchání 2 – 3 hodiny odstát. Poté přecedíme, opět zahřejeme téměř k bodu varu, přidáme kyselinu citronovou či šťávu z citronu a plníme do lahví.

Jaký je nejhorší olej

Slunečnicový olej, přestože znáš velmi zdravá slunečnicová semínka, už je na žebříčku za olejem řepkovým. Obsahuje totiž mnohem více omega 6 mastných kyselin, které našemu zdraví neprospívají. A vůbec nejhorší volbou jsou oleje s označením rostlinné. Je to většinou mix všeho možného s určitým podílem i oleje palmového.

Který olej je zdravější

Nejlepší volbou je za studena lisovaný nerafinovaný řepkový olej, který si díky šetrné metodě výroby zachovává cenné látky a přírodní vitamíny. Podle vědeckých studií je v současnosti řepkový olej považován za jeden z nejzdravějších rostlinných olejů s příznivými účinky na lidský organismus.