Jak se dělá olej?

Jak se vyrábí olej z řepky

Semena řepky se po sklizni vysuší na vlhkost pod 7 % a skladují se při teplotě do 12 °C do dalšího zpracování. Olej se získává ze semen lisováním. Rozlišujeme lisování za studena, kdy se semeno lisuje přímo bez předchozích úprav.
Archiv

Jak vzniká olej

Získávání rostlinných a živočišných olejů

Nejvíce tuků se získává ze semen olejnin – lisováním z plodů nebo semen rostlin za vysokého tlaku. Semena se nejprve rozdrtí, navlhčí a zahřejí, tím se rozloží na lipoproteiny, následně se lisují ve šnekových kontinuálních lisech. Při této technologii se olej zahřívá na 80 °C.

Jak udělat domácí olivový olej

Výrobní proces je tisíciletí v podstatě stejný. Olivy se rozemelou na pastu v mlýně a následně se z pasty vylisuje olivový olej, který se následně zbaví zbytků vody. Tento postup, včetně dobových nástrojů, můžete vidět v některém z řady muzeí věnovaných olivovému oleji.
Archiv

Jak vyrobit olej z bylinek

Výroba bylinkového oleje

Ať už zvolíte jakýkoliv druh oleje, přidejte do něj nasekané čerstvé bylinky, prohřejte ho a nechejte 24 hodin až týden luhovat. Poté olej sceďte a přelijte do sklenic. Nakonec do oleje ponořte snítku hlavní bylinky. Pozor, rostlina musí být vždy ponořená, jinak se zkazí.

Co je lepší slunečnicový nebo řepkový olej

Řepkový olej je díky vyššímu podílu mononenasycených mastných kyselin vhodnější na smažení než olej slunečnicový. Doc. Sekretár to podpořil vlastními experimentálními daty, zároveň zmínil, že se při své experimentální činnosti setkal i s kontaminací slunečnicového oleje z dovozu minerálními oleji.

Jak vypadá řepka olejka

Botanická charakteristika: Jednoletá, 60–120 cm vysoká bylina se silným hlavním kořenem. Dolní lodyžní listy lyrovitě peřenosečné, řapíkaté, horní jednoduché, přisedlé, všechny sivozelené, silně ojíněné. Květy v řídkých hroznech, kališní lístky úzce eliptické až kopinaté, koruna je světle žlutá.

Co patří do olejnin

Do olejnin patří řepka olejka, slunečnice roční, len olejný. Dále můžeme za olejniny považovat také mák, sezam, z méně známých pak například skočec obecný (skočec habešský) nebo spíše polokulturní lnička setá. V oblasti středozemního moře roste olivovník evropský, lisováním jeho plodů (oliv) se získává olivový olej.

Kde se vyrábí olej

Významné olejářské rafinerie jsou např. v Malajsii či v Singapuru, odkud se základové oleje dovážejí tankery do velkých evropských přístavů a obchodních center. V blízkosti těchto center mají velké společnosti také vlastní mísírny pro výrobu motorových olejů a dalších maziv.

Jak udělat ochucený olej

Je to velmi jednoduché – olivový olej zahřejeme v hrnci. Do něj přidáme koření – rozmarýn, feferonky, česnek, jak je libo. Při zahřátí se totiž uvolní více aroma a chutě so výborně spojí. Takto upravený olej dodá jídlu skvělou chuť i ve chvíli, kdy nemáte po ruce čerstvé bylinky.

Jak ochutit olej

Jako dochucovadla se nejčastěji používají sezónní bylinky – v lahvi pěkně vypadá snítka rozmarýnu, oregano, lístky bazalky, kuličky pepře, chilli paprička, česnek nebo ořechy. Všechny přísady musí být suché, aby v oleji nekvasily. Připravené suroviny můžete rovnou zalít studeným olejem a nechat uležet.

Jak vyrobit dýňový olej doma

Na jeden litr oleje potřebujeme 30 až 50 dýní. Po rozříznutí dýně jsou semínka vyjmuta, umyta a usušena. Poté se namelou na pastu připomínající těsto. Dýňový olej získává svou typickou tmavou barvu ze slupičky semínek, vnitřek semínek je bílý.

Který olej je zdravější

Nejlepší volbou je za studena lisovaný nerafinovaný řepkový olej, který si díky šetrné metodě výroby zachovává cenné látky a přírodní vitamíny. Podle vědeckých studií je v současnosti řepkový olej považován za jeden z nejzdravějších rostlinných olejů s příznivými účinky na lidský organismus.

Jak poznat žluklý olej

Žluklý olej poznáte okamžitě podle charakteristické vůně a nepříjemné chuti. Takže vyhoďte všechny staré láhve a nekazte si požitek z kvalitního oleje.

Co je plodem řepky olejky

Spodní listy řepky olejky jsou řapíkaté a porostlé chloupky. Svrchní listy jsou kopinaté, přisedlé a lysé. Žluté květy se skládají ze čtyř srdčitých kvítků a jsou uskupeny v hroznu. Plodem je šešule, která obsahuje až čtyřicet semen palčivé chuti.

Jak dlouho kvete řepka olejka

Kvete v dubnu až květnu. Kvetoucí řepka poskytuje výborný zdroj pylu a nektaru pro včely. Období květu je poměrně dlouhé, 3–4 týdny. Plodem je šešule obsahující 15–20 semen.

Kde se pěstuje řepka olejka

V roce 2017 se řepka v Česku podle Eurostatu pěstovala na bezmála 16 procentech orné půdy. Tomu se žádný další stát nepřiblížil, následovala až trojice Slovensko, Německo, Estonsko, kde se řepka pěstovala na přibližně 11 procentech orné půdy.

Co se vyrábí z řepky olejné

Řepka je potravinářskou surovinou, vyrábí se z ní jedlý olej. V krmivářství se využívají extrahované šroty a pokrutiny pro výrobu krmných směsí. Může sloužit také jako pícnina. Zelená hmota se využívá i na zelené hnojení.

Jak vyrobit éterické oleje

Jak se vyrábí esenciální olej Záludná otázka, esenciální olej prakticky nelze vyrobit. Je již hotový – přirozeně jej obsahují rostliny. Lze jej pouze extrahovat, tedy z rostliny vytáhnout.

Odkud je olivový olej

Zhruba 43,8 % světové produkce olivového oleje pochází ze Španělska. 75 % oleje vyráběného ve Španělsku pochází z Andalusie, zejména z provincie Jaén, ale vynikající olej se vyrábí i v dalších regionech včetně Katalánska. Itálie, přestože je čistým dovozcem olivového oleje, odpovídá za 21,5 % světové produkce.

Jak se dělá Koprový olej

Do kastrolu dáte olej, který ohřejete na 60 -90 °C. To se dělá proto, aby bylinky pustily co nejvíc chutě a barviva. Zvlášť když budete používat ponorný mixér, nalijte nejprve olej a až pak bylinky. Daleko lépe se vám to bude mixovat.

Co s Dynovym olejem

Dýňový olej v kuchyni

Využijete jej zejména při dochucování pokrmů salátů, zálivek, sýrů, kaší, těstovin, ale i masa. Dýňovým olejem můžete ozdobit i dezerty a moučníky, jako třeba dýňovou bábovku nebo cheesecake. Připravovaným jídlům dodá jemnou oříškovou vůni. Je skvělým pomocníkem ve studené kuchyni.

Co obsahuje dýňový olej

Obsahuje totiž sacharidy, minerální látky (zinek, hořčík, železo, vápník či fosfor), vlákninu, vitamíny (vitamíny E, vitamíny skupiny B, A a D), nenasycené mastné kyseliny, významné aminokyseliny (např. tryptofan, který je pomocníkem při špatné náladě či poruchách spánku), významné antioxidanty a další účinné látky.

Jaký je nejhorší olej

Slunečnicový olej, přestože znáš velmi zdravá slunečnicová semínka, už je na žebříčku za olejem řepkovým. Obsahuje totiž mnohem více omega 6 mastných kyselin, které našemu zdraví neprospívají. A vůbec nejhorší volbou jsou oleje s označením rostlinné. Je to většinou mix všeho možného s určitým podílem i oleje palmového.

Co se stane když zmrzne olivový olej

Tvoří ho triglyceridy a mastné kyseliny, které krystalizují při rozličných teplotách. Nejprve se vytvoří menší kuličky a postupně úplně zamrzne. Ztuhnutí či zmrazení nemá žádný vliv na vlastnosti a kvalitu oleje. Před použitím ho v předstihu vyjměte z mrazničky a nechte rozmrazit při pokojové teplotě.

Proč zhořkne olivový olej

Olivový olej špatně snáší mixování i jakékoliv fyzické „mučení“. Většina mixérů je natolik výkonných, že poškodí určité druhy látek, které v oleji jsou. Ty po narušení zhořknou.