Z jakého mléka se vyrábí Pařenica
Původní salašnický způsob výroby se zachoval v některých domácnostech dodnes. Nadojené čerstvé ovčí mléko nebo směs ovčího a kravského mléka s minimálním podílem 50 % ovčího mléka se sýří při teplotě 29–32 °C. Přibližně po 30 min od přidání syřidla se mléko srazí.
Co je Pareny sýr
Pařené sýry, v Itálii označované jako „formagi pasta filata“, patří do speciální skupiny sýrů, které vyrábíme napařováním sýřeniny teplotou 75–90 °C. Sýry po napaření vytvoří velmi tvárnou hmotu a je možné je tvarovat dle svých představ.
ArchivPodobné
Jak vyrobit vlastní sýr
A jaké kroky to jsou Tepelné ošetření mléka a jeho zchlazení na kultivační teplotu, přídavek mlékárenských kultur, přídavek syřidla, krájení, dohřívání, formování, solení a zrání. Toto jsou kroky, které jsou nutné pro výrobu téměř všech sýrů. Je to vlastně postup jejich výroby.
Jak udělat domácí zrající sýr
Kozí tvaroh rozdrobíme, osolíme, okmínujeme celým kmínem, přidáme sladkou papriku a rukama promícháme. Přiklopíme rendlík pokličkou a necháme v pokojové teplotě zrát asi tři dny. Vznikne nám takový domácí měkký zrající sýr. Uleželý sýr má specifickou vůni, lehce se natírá a je výtečný s tmavým pečivem, příp.
Jak uchovat Korbáčiky
Sýr korbáčik skladujeme v suchu na chladném a tmavém místě.
Jak se dělá jadel
Jadel patří mezi přírodní pařené sýry vyráběné z kravského mléka. Vyrobí se nejdříve surovina, která musí správně prokysat. Pak se rozmělní na malé kousky a ty se v horké vodě napařují, hnětou a táhnou. Tím se dosahuje speciální konzistence těsta, vznikají vláknité útvary a vrstevnatá struktura sýra.
Jak vyrobit Syrove nitě
Celý kus sýra vložíme do horké neosolené vody a necháme ho chvíli prohřát. Vytáhneme sýr z vody a několikrát ho natáhneme a přeložíme. Poté ze sýra rukama začneme tahat nitě ve tvaru provázků, jejichž tloušťku si určíme sami. Nitě rovnou vkládáme do mísy se studenou vodou, kde je necháme vychladnout.
Co to je brynza
Brynza (z rumunského brânză „tvaroh“, slovensky bryndza; někdy také brymza, brindza) je měkký, míšený a solený sýr vyráběný z hrudkového ovčího mléka, tvarohu, někdy i kravského či kozího. Vyrábí se v karpatských zemích: na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, na Ukrajině a na Moravě.
Jaké mléko na výrobu sýrů
Sýr můžete vyrobit z mléka čerstvě nadojeného, ale také zakoupeného u farmáře či v běžné obchodní síti. Jedno je ale podstatné: musí jít o čerstvé plnotučné mléko, nikoli o mléko trvanlivé a odstředěné.
Jak doma vyrobit sýr bez syřidla
V hrnci rozpustíme lžíci másla, přisypeme odkapanou tvarohovou směs, sůl, jedlou sodu, případně koření a bylinky a zvolna zahříváme. Tvaroh se začne postupně tavit. Natavenou směs přendáme do libovolně nádoby, (formy), ve které bude sýr chladnout a tuhnout. Necháme v chladu do druhého dne uležet a podáváme.
Z jakého mléka jsou Korbáčiky
Základem je plnotučné kravské mléko.
Jak dlouho vydrží tavený sýr
Podle data minimální trvanlivosti vydrží tavený sýr v chladničce několik týdnů. Po otevření by se ovšem měl spotřebovat během několika málo dní.
Jak se dělá mozzarella
Mozzarella je sýr vyrobený z takzvaného točeného tvarohu. Aby se mléko srazilo, přidává se do něj iniciační kultura a syřidlo. Tvaroh se nakrájí na velmi malé kousky a nechá se usadit. Potom se vytáhne ze syrovátky a míchá se ve vařící vodě, dokud se z něho nevytvoří hladká a lesklá masa.
Jak se dělá brynza
Brynza je měkký tvarohovitý sýr z ovčího mléka. Výroba brynzy je velmi podobná přípravě tvarohu. Ovčí mléko se přecedí přes tkaninu a zahřeje na teplotu 30 až 35 stupňů a nalije se do věder z jedlového dřeva. Vzniklý měkký sýr se nechává 5 až 6 dní odležet.
Jaké sýry nejíst v těhotenství
Odborníci doporučují, aby se těhotné ženy vyhýbaly například měkkým sýrům typu brie, feta, camembert, hermelín a plísňovým sýrům. Pasterizované nejsou i některé druhy mozzarelly, džusů či jogurtových nápojů.
Jak dlouho solit sýr
Sýry nechejte odkapat do druhého dne při teplotě místnosti (20 – 22°C). Druhý den ráno vyjměte sýry z tvořítek a naložte do solné lázně na 10 – 20 minut (podle velikosti sýrů). Sýry uschovávejte při teplotě 8°C maximálně 3 dny.
Co použít místo syřidla
Podle Lucie Čápové. Lucie na výrobu sýra nepoužívá syřidlo, ale po vzoru našich babiček obyčejný ocet. Tenhle recept na sýr se dá vyzkoušet třeba i v panelákové kuchyni. Můžeme použít běžně kupované pasterované kravské či kozí mléko.
Jak udělat syřidlo
Mléko zahřejeme na 37 °C. Pak do něj přidáme pár lžic přírodního bílého jogurtu a necháme dvě hodiny přiklopené stát, bez zahřívání a míchání. Poté se do mléka nalije syřidlo (postupujte podle návodu, kde je uvedeno i dávkování, postup, jak syřidlo rozmíchat ve vodě atd.)
Jak dlouho vydrží sýr v teple
Polotvrdé sýry, jako je gouda nebo eidam, můžete nenačaté skladovat ve správných podmínkách i dva měsíce. Čerstvé sýry typu žervé by podlehly zkáze velmi rychle. Díky termizaci, tedy záhřevu na teplotu okolo 70 °C, však v původním obalu vydrží dva až čtyři týdny.
Jak udělat domácí korbáčiky
Horkou vodu hodně osolíme – dáme do ní asi 4 lžičky soli. Sůl necháme rozpustit a do vody vložíme mozzarellu nakrájenou na menší kousky. Měla by vzniknout hladká táhnoucí se hmota. Jakmile se začnou kousky mozzarelly lepit na lžíci, je všechno připraveno k výrobě korbáčiků.
Jak se pozná zkažený sýr
Občas se na tvrdém sýru může objevit bílý povlak, tedy plíseň. takovou ale můžete bez obav ze sýru vykrojit. Pokud plíseň zasáhla sýr celý, už jej nezachráníte. Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.
Jak skladovat sýry
Sýry je ideální uchovávat v ledničce. Samozřejmě záleží na tom, o jaký druh sýra se jedná, ale obecně lze říci, že přílišný chlad sýrům nesvědčí. Ideální teplota pro skladování sýra je +8 až +12 °C. Při nižších teplotách je dobré skladovat jen sýry vyzrálé.
Jak se dělá balkánský sýr
Postup přípravy:
Tvaroh vložíme do slaného nálevu, nejlépe do větší sklenice nebo jiné uzavíratelné nádoby a na 4-7 dní odložíme do chladničky. Po této době se sůl vpraví do tvarohu a ten chutí připomíná zmíněný balkánský sýr. Použít ho můžeme všude tam, kam běžně patří slaný balkánský sýr.
Jak se dělají halušky
Brambory oškrábeme, nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme 1 vejce, sůl a polohrubou mouku, abychom vytvořili tužší těsto. Těsto dáme do sítka na halušky a propasírujeme do vařící vody (nebo těsto dáme na prkénko a do vařící vody oddělujeme nožem přibližně stejné kousky).
Z jakého mléka je brynza
Brynza (z rumunského brânză „tvaroh“, slovensky bryndza; někdy také brymza, brindza) je měkký, míšený a solený sýr vyráběný z hrudkového ovčího mléka, tvarohu, někdy i kravského či kozího. Vyrábí se v karpatských zemích: na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, na Ukrajině a na Moravě.