Jak se dělá quiche?

Jaké těsto na quiche

Základem vynikajícího koláče quiche je těsto.

Existují sice varianty s kupovaným listovým těstem, ten pravý quiche by měl být ale z těsta křehkého. Na křehké těsto potřebujete jen tři základní suroviny – hladkou mouku, máslo a vodu v poměru 3:2:1 (tedy 3 díly mouky, 2 díly másla a 1 díl vody).
Archiv

Jaký sýr do quiche

V již zmiňovaném quiche lorraine najdete slaninu, pórek, tvrdý sýr (nejčastěji gruyére nebo gouda) i crème fraîche (tučná smetana). Je to tedy pořádná kalorická bomba. Vy si tedy můžete připravit trochu lehčí náplň – hodí se brokolice, cibule, cuketa, ale také třeba chřest.

Jakou mouku na quiche

A co budeme potřebovat na přípravu quiche180 g polohrubé mouky.80 g másla.2 lžíce vody.Menší lžičku soli.

Jak dlouho se peče quiche

Quiche jsem pekla cca 30 minut na 180°C (já peču na horký vzduch – zařiďte se ale podle vaší trouby). Náplň se bude během pečení nafukovat a ve výsledku by měla mít krásnou zlatavou barvu.
Archiv

Čím zatížit quiche

Těsto rovnoměrně propíchám vidličkou, vyložím pečicím papírem a zatížím fazolemi, aby se při pečení nevzdouvalo. Peču 15 minut, pak sundám pečicí papír s fazolemi a peču dalších 10–15 minut, až je koláč krásně zlatavý. Vyndám ho z trouby a dám ho zatím stranou.

Co to je quiche

Quiche [kyš] je tradiční francouzský druh slaného koláče, který je poměrně lehký na přípravu. Hodí se hlavně jako předkrm, ale je možné ho podávat i jako lehkou večeři. Tradičně je koláč připraven ze smetany a šunky, jako například nejznámější z nich Quiche Lorraine.

Jak se vyslovuje quiche

Slané koláče jsou známé po celém světě – jeden z nejoblíbenějších je zcela jistě francouzský quiche (vyslovuj “kiš”).

Jak vyndat quiche z formy

Korpus z formy vyklápějte vždy až když je úplně vychladlý. Před vyklopením ho můžete uvolnit tenkým nožem, který přitlačíte pevně k obroučce formy a objedete těsto po obvodu. Okraj korpusu se nepoškodí a zůstane hladký. Potom formu rozevřete a obroučku opatrně zvedněte tak, abyste hotový korpus neponičili.

Jak dlouho se peče křehké těsto

Nejprve těsto propíchejte vidličkou, položte na ně pečicí papír a zatižte třeba fazolemi nebo jinými luštěninami, aby se plát při pečení nevyboulil. Pečte asi 8-10 minut při 180 °C. Po upečení můžete ještě těsto potřít rozšlehaným vejcem nebo jen bílkem. Tak ještě víc zabráníte prosakování náplně a těsto bude křehčí.

Čím zatížit těsto při pečení

Troubu si předehřej na 200 stupňů. Těsto připravené ve formě propíchej vidličkou s centimetrovými odstupy. Nyní je nutné ho zatížit. Ideální je použít pečící papír pomazaný máslem (zespoda) a zatížit ho fazolemi.

Jak se řekne italsky noky

Slova ciabatta a focaccia se vyslovují čabáta a fokáča. Snad nejproblematičtějším slovem je pro Čechy slovo gnocchi. Můžeme slyšet gnoči, noči a někdo radši použije slovo noky. Jediná správná výslovnost je ale ňoky!

V čem péct quiche

V čem budete koláč péct, je čistě na vás. Tradičně se quiche připravují v kulatých vroubkovaných formách, použít je ale možné jakoukoli formu na dort nebo zapékací misku. Vymazávat netřeba, tedy aspoň pokud to výrobce vaší formy vysloveně nedoporučuje – těsto obsahuje tuku dost.

Čím zatížit křehké těsto

Křehké těsto se peče moc dlouho a kroutí se.

Pokud koláč navíc jen předpékáte, abyste ho mohli naplnit až později, musíte ho při pečení zatížit. „Vymačkejte ho do formy, na něj položte pečící papír a vsypte trochu fazolí, případně jiných luštěnin.

Jak se vyslovuje Bruschetta

Začneme-li rovnou od předkrmu, dejte si pozor u slova bruschetta. Často můžeme slyšet brušeta, správná výslovnost je brusketa!

Jak číst macchiato

POZOR: Slovo macchiato se, stejně jako u Latte Macchiato, čte správně makjáto.

Jak vyslovit quesadilla

Ve španělštině se vyslovuje jako /kesa'diʝa/, nejpodobněji češtině jako /kesa'diďa/. Slabiky que a qui se ve španělštině vyslovují jako /ke/ a /ki/ jako například ve známém díle Don Quijote /'don ki'chote/. Quesadilla je jedna přehnutá tortilla s náplní tvořenou částečně rozpuštěným sýrem, případně zeleninou či masem.

Jak se vyslovuje Latte Macchiato

(Ano, čtete správně – káva pro děti…) Latté macchiato [čteme laté makjáto]: Je verze caffé latté, která se však liší technikou přípravy. Do sklenice se nejdříve naleje mléko, které je napěněné do mikropěny.

Co je to cortado

“Cortar” ve španělštině znamená střih nebo řez. Tudíž si můžeme i odvodit, že Cortado je vlastně „říznuté kafe“.

Co je to cappuccino

Cappuccino. Jeden z nejpopulárnějších kávových nápojů také pochází z Itálie. Skládá se z espressa, mléka a mléčné pěny. Správně připravené cappuccino poznáte podle povrchu s krémově mléčnou pěnou bez viditelných bublinek.

Jak se čte stracciatella

Smetanová zmrzlina s kousky čokolády, tedy stracciatella, se vyslovuje jednoduše „stračatela“. Vaječný krém s cukrovou krustou crème brûlée objednávejte jako „krem brüle“.

Jak se vyslovuje Poke

Řeč je o tradičním havajském pokrmu s názvem poke (čte se poukej), který tak trochu připomíná rozmotané sushi – základními ingrediencemi je totiž syrová ryba a rýže.

Jak se vyslovuje Quesadillas

Hlavní jídla. Mexická placka zapečená se sýrem, quesadilla, se čte jako „kesadija“.

Jak se dělá Americano

30 ml espressa. 150 ml horké vody

Americkým vojákům totiž vůbec nechutnalo příliš malé a silné espresso a začali si jej s oblibou ředit vodou. Základem je klasické (30 ml) nebo dvojité espresso (60 ml), které se dolívá horkou vodou o objemu až 150 mililtrů.

Jak se dělá Flat White

Do šálku připravte dvojité espresso (dopio) a nahoru nalejte horké napěněné mléko. Množství mléka by mělo být dvojnásobné oproti kávě. Pro dokonalý výsledek je třeba připravit kvalitní espresso, našlehané mléko o správné teplotě a nalévat jej tak aby nedošlo k nadměrnému promíchání vrstev.

Co je to frappé

Často v nápojových lístcích narazíte na frappé. To se podle klasické receptury připravuje v shakeru z instantní kávy, vody, ledu a cukru, případně mléka. Po vyšejkrování vznikne nápoj s bohatou pěnou a krémovou texturou. Instantní káva není povětšinou valné kvality a často se nahrazuje espressem.