Co je výkon veřejné moci
201) se veřejnou mocí rozumí taková moc, která autoritativně rozhoduje o právech a povinnostech subjektů, ať již přímo, nebo zprostředkovaně. Subjekt, o jehož právech nebo povinnostech rozhoduje orgán veřejné moci, není v rovnoprávném postavení s tímto orgánem a obsah rozhodnutí tohoto orgánu nezávisí od vůle subjektu.
Archiv
Jak se dělí veřejná správa
V moderní demokratické společnosti se vytvořil systém veřejné správy, který má dvě větve, a to větev samosprávy a větev státní správy. Státní správu vykonávají státní orgány. Veřejnou správou lze chápat jako: správa území, státu, kraje, obce.
Jak je možné členit veřejnou správu podle jejich nositelů
Z tohoto hlediska se při dělení veřejné správy na druhy uplatňuje názor, že správa vykonávaná orgány státu jako originárního nositele je veřejnou správou bezprostřední, zatímco správa delegovaná na jiné subjekty a vykonávaná jejich orgány je veřejnou správou zprostředkovanou (paralelní).
Co patří do veřejné správy
Typicky jde v českých podmínkách o nařízení vlády, obecně závazné právní předpisy ministerstev a ostatních ústředních orgánů státní správy, obecně závazné vyhlášky krajů a obcí v samostatné působnosti, nařízení krajů a obcí ve věcech přenesené působnosti.
Kdo je orgánem veřejné moci
Pojem „orgán veřejné moci“ je v zákoně o základních registrech v podobě legál- ní definice vymezen tak, že je jím „státní orgán, územní samosprávný celek a fyzická nebo právnická osoba, byla-li jí svěřena působnost v oblasti veřejné správy“.
Kdo je veřejný orgán
Orgán veřejné moci je orgán, který reprezentuje veřejnou moc a je ze zákona oprávněn autoritativně rozhodovat o právech a povinnostech fyzických či právnických osob nebo jinak zasahovat do jejich právní sféry, a to buď přímo, zejména v případě orgánů moci výkonné nebo soudní, nebo zprostředkovaně, pokud jde o orgány …
Co to je orgán veřejné moci
Pojem „orgán veřejné moci“ je v zákoně o základních registrech v podobě legál- ní definice vymezen tak, že je jím „státní orgán, územní samosprávný celek a fyzická nebo právnická osoba, byla-li jí svěřena působnost v oblasti veřejné správy“.
Kdo provádí kontrolu veřejné správy
Parlamentní kontrola veřejné správy
jedná se o kontrolu vykonávanou zákonodárným orgánem, resp. zastupitelskými orgány obcí a krajů. Obecně platí, že zákonodárná moc ovlivňuje moc výkonnou (veřejnou správu) především vydáváním zákonů.
Kdo rozhoduje o právech a povinnostech
Veřejný úřad (opisně též orgán veřejné moci, OVM) je jedním vykonavatelů veřejné moci; je to úřad, který je oprávněn autoritativně rozhodovat o právech a povinnostech fysických a právnických osob, vůči nimž jedná vrchnostensky.
Co je to OVM
orgán veřejné moci – úřad či pověřená osoba při výkonu veřejné moci.
Jaké jsou orgány veřejné moci
Parlament jako orgán moci zákonodárné, prezident, vláda, ministerstva a jiné správní úřady, státní zastupitelství a v materiálním smyslu (byť jsou formálně zařazeny v samostatných hla- vách ústavy) i Nejvyšší kontrolní úřad a Česká národní banka při výkonu správních činností jako orgány moci výkonné a soudy jako orgány …
Co je to dozor
Dozor (něm. Aufsicht, angl. supervision; naproti tomu surveillance znamená sledování) je pozorování faktického stavu a jeho porovnání s ideálním. V platném právu bývají místo pojmu dozor užívány pojmy kontrola, dohled, revise, inspekce a prověrka.
Kdo provádí vnější kontrolu veřejné správy
Kontrolu veřejné správy můžeme dělit na vnější a vnitřní. Vnější kontrolu vykonává zejména veřejnost, např. prostřednictvím opravných prostředků proti rozhodnutím nebo iniciováním projednání určitého bodu na jednání zastupitelstva.
Jak probíhá správní řízení
Správní řízení probíhá obvykle písemně. S úřadem ale můžete jednat (například podat žádost) i ústně. O každém Vašem ústním jednání s úřadem ale musí být sepsán protokol, aby o tomto jednání existoval písemný záznam. V protokolu najdete zejména co, kdy, kde a jak probíhalo a které osoby včetně úředníků se účastnily.
Jaké jsou datové schránky
Datové schránky ze zákona
Typ subjektu | Typ datové schránky v ISDS |
---|---|
Právnická osoba v roli OVM | OVM_PO (16) |
Právnická osoba zapsaná v registru osob | PO (20) |
Podnikající fyzická osoba | PFO (30) |
Podnikající fyzická osoba – advokát | PFO_ADVOK (31) |
Kdo má nejvetsi moc v ČR
Prezident republiky je hlavou státu a je volen přímou volbou na pětileté volební období. K jeho pravomocem patří jmenování a odvolávání vlády a jejích členů, svolávání zasedání Poslanecké sněmovny a případné rozpouštění Poslanecké sněmovny.
Jaké vzdělání musí mít stavební dozor
Stavební dozor je odborný dozor nad prováděním stavby svépomocí vykonávaný, osobou, která má vysokoškolské vzdělání stavebního nebo architektonického směru nebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe při provádění staveb (§ 2 odst. 2 písm. d).
Kdo odpovídá za stavbu
Stavební dozor odpovídá společně se stavebníkem za soulad prostorové polohy stavby s ověřenou projektovou dokumentací, dodržení obecných požadavků na výstavbu, ale také za bezbariérové užívání stavby a další technické předpisy a za dodržení rozhodnutí a jiných opatření vydaných k uskutečnění stavby (§ 153 odst.
Co to je veřejná správa
Veřejná správa představuje soubor konkrétně definovaných činností organizovaných a realizovaných v předem stanoveném právním a institucionálním rámci. Je vykonávána výhradně ve veřejném zájmu, úkony veřejné správy jsou stanoveny zákonem.
Jaký je rozdíl mezi přímou a nepřímou účasti občanů na výkonu veřejné správy
Veřejnou správu lze podle subjektů veřejné správy rozlišovat také na přímou, prováděnou přímo orgány státu, a nepřímou, vykonávanou v přenesené působnosti na základě a v souladu se zákony jinými orgány (obcemi, kraji) nebo určitými fyzickými osobami (např. lesní stráž).
Jak dlouho se řeší přestupek
Obecnou promlčecí dobou přestupku je jeden rok, takováto doba se pak vztahuje na většinu všech přestupků, na které právní řád pamatuje. V případech, kdy dojde ke spáchání přestupku, za který zákon stanovuje sazbu pokuty s horní hranicí alespoň 100.000 Kč, se promlčecí lhůta prodlužuje až na tři roky.
Jak dlouho trvá správní řízení
Lhůty pro vydání rozhodnutí ve správním řízení jsou stanoveny v § 71 správního řádu. Podle tohoto ustanovení platí, že správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně, nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení [§ 71 odst. 1, 3 písm. a) správního řádu].
Co když mám dvě datové schránky
Může se jednat o datovou schránku zřízenou ze zákona, nebo na žádost. Jedna osoba tak může mít dvě datové schránky – jednu zřízenou na žádost a jednu zřízenou ze zákona. 2. dopisem na adresu v České republice, zapsanou v registru osob, pokud datovou schránku fyzické osoby nemají zřízenu.
Co všechno může přijít do datové schránky
Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.
Jak se dělí moc ve státě
Moc zákonodárná, moc výkonná a moc soudní jsou na sobě nezávislé, demokraticky kontrolovatelné a vzájemně vyvažované do rovnováhy. Naproti tomu vláda v totalitních režimech uplatňuje jednoty moci – neexistuje dělba na moc výkonnou, zákonodárnou a soudní.