Jak udělat světlou jíšku
Světlá jíška
Je dobré ji připravit vždy čerstvou, protože velmi brzy ztratí vůni a chuť. Na bílou jíšku se nesmí tuk rozpálit, jen rozpustit. Poté přidáme mouku a mícháme tak dlouho, až jíška přestane pěnit. Nenecháme ji dlouho na ohni – světlá jíška musí být jen mírně nažloutlá.
Z jaké mouky se dělá zásmažka
Jíšku se zpravidla doporučuje vyrábět z mouky hladké pro dosažení co největší jemnosti omáček. Neznamená to ale, že když nemáte zrovna doma hladkou mouku, nemůžete usmažit jíšku a rodině raději zrušíte nedělní oběd! Na jíšku lze použít i polohrubou i hrubou mouku, jen pak budou omáčky (polévky) o poznání hrubší.
Archiv
Jak se dělá jíška do guláše
Jíška se vždy připravuje ze stejného množství tuku a hladké mouky – tedy kolik mouky, tolik tuku. Na jednu lžíci másla jednu lžíci mouky. Postup: Rozpusťte (nesmí se rozpálit!) tuk a ve chvíli, kdy začne pěnit, nasypte do něj mouku a míchejte metličkou tak dlouho, až jíška přestane pěnit.
Archiv
Jak udělat jíšku bez hrudek
Na pánvičce si rozpustíme máslo (rozehřejem olej, sádlo…) Až je máslo úplně rozpuštěné, nebo jiný tuk rozehřátý, vsypeme do něj připravenou hladkou mouku. Ihned důkladně rozmícháme vařečkou nebo metličkou. Tak, aby v jíšce nebyly žádné hrudky.
Archiv
Jak se dělá cibulová jíška
K zahuštění omáček s výraznou chutí – masových, zeleninových i luštěninových, se hodí jíška cibulová. Příprava je jednoduchá. Oloupanou a najemno nakrájenou cibuli osmažíme na rozehřátém tuku, zasypeme ji moukou a mícháme, dokud jíška nebo zásmažka nemá zlatožlutou barvu.
Jak se dělá Zaklechtka
Na 1 l polévky připravíme záklechtku ze 125 ml tekutiny a zarovnané lžíce mouky (hladká, polohrubá i hrubá). Připravenou záklechtku za stálého míchání lijeme do vařící polévky a polévku ještě nejméně 10-15 minut vaříme.
Jak dlouho se musí vařit mouka v omáčce
Opět zejména kvůli lepší stravitelnosti, mohla by prý „dělat neplechu“ ve střevě. Například kuchařky, které vaří ve školkách, musí podle hygienických předpisů povařit mouku, kterou zahustily omáčku či polévku (tzv. záklechtkou), ještě alespoň 20 minut.
Jak správně zahustit omáčku
Čím můžete zahustit omáčky
Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.
Čím se zahušťuje guláš
Chleba. Jako skvělé zahušťovadlo, které se do guláše hodí a zahušťuje se jím nejčastěji, je chleba. Výhodou je, že na tuto variantu zužitkujete i již starý ztvrdlý chleba – stačí ho nastrouhat nebo nalámat na malé kousky, přidat do omáčky a nechat rozvařit.
Jaká mouka na zahuštění guláše
Směs vody a hladké mouky! Asi nejrychlejší způsob jak zahustit guláš. Rozmícháte mouku s vodou a postupně za stálého míchání guláše přiléváte dokud není omáčka dostatečně hustá.
Jak se dělá Amerika
Záklechtka neboli Amerika
„Já osobně bych se obloukem vyhnul tomuto domáckému zahušťovadlu, kdy se smíchá jen mouka s vlažnou vodou,“ říká šéfkuchař Jan Barták. Dříve se záklechtka používala poměrně často, dnes už se s ní moc nesetkáte i díky širším a chutnějším variacím zahuštění.
Čím se dá zahustit omáčka
Například si lze rozmíchat mouku v dostatečném množství vody, mléka nebo smetany a tuto směs nalít do polévky či omáčky. Říká se tomu zátřepka či záklechtka. Voda, v níž mouku rozmícháváte, by měla být vlažná – lije se však do horké tekutiny (omáčky, polévky). Některé omáčky lze zahustit třeba i žloutkem nebo máslem.
Co je to zásmažka
Jíška je zahušťovací prostředek do polévek a omáček vyráběný z tuku a mouky. Běžně používané tuky jsou máslo, rostlinné tuky, tuk ze slaniny nebo vepřové sádlo. Používá se k zahušťování omáček, polévek a pokrmů z dušeného masa. Starší generace pro ni používaly také pojem zásmažka či zápražka.
Jakou moukou se zahušťuje omáčka
Mouka se používá hladká, ale zdaleka nemusí být jen pšeničná, klidně použijte mouku na bezlepkové pečení, celozrnnou, pohankovou apod. Použití polohrubé nebo hrubé mouky neudělá jemnou jíšku.
Jakou mouku použít na zahuštění omáčky
Pšeničná (či jiná) mouka
Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.
Kdy se dělá jíška do guláše
Jíška – Gastronomicky ideální je připravit si bokem jíšku z tuku a hladké mouky nebo ji udělat už při tvoření základu guláše. Jíška musí být tmavá a musí se dlouho (aspoň půl hodiny) provařovat – myslete na to, pokud ji přidáváte později. Záklechtka – Tak trochu gastro zločin, ale u nás velmi oblíbený, je záklechtka.
Jak na tmavý guláš
Klasický bramborový guláš neboli buřtguláš (výborný a hustý) recept … Guláš dochutíme podle toho, jak potřebujeme. Pro tmavší barvu můžeme přidat papriku, dosolit, nebo ještě více zjemnit smetanou. U nás vítězí jemná chuť a přesto pikantní.
Co je nejlepší na zahuštění guláše
Chleba. Jako skvělé zahušťovadlo, které se do guláše hodí a zahušťuje se jím nejčastěji, je chleba. Výhodou je, že na tuto variantu zužitkujete i již starý ztvrdlý chleba – stačí ho nastrouhat nebo nalámat na malé kousky, přidat do omáčky a nechat rozvařit.
Jak se dělá jíška
Postup přípravy jíškyJíšku připravujte z hladké mouky a tuku v poměru 1: 1.rozehřejte si v pánvi tuk a přidejte mouku. Tmavou jíšku je potřeba stále míchat, aby se nepřipálila.Omáčku nebe polévku, kterou jíškou zahustíte, je potřeba ještě alespoň 5 nebo 10 minut provařit.
Jak rychle zahustit omáčku
Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.
Jakou vodou se zalévá jíška
Hotovou jíšku pomalu zaléváme studeným vývarem nebo studenou vodou (někdo dává vlažnou, nebo dokonce horkou tekutinu) a za stálého míchání či rozšlehávání provařujeme zhruba 20 minut.
Jak zahustit guláš bez lepku
Nejlepší je zahustit žloutkem. Přidejte do hotové vroucí polévky žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou, míchejte, ale už nevařte, aby se žloutek „nezdrcnul“.
Jakou mouku na zahuštění guláše
Směs vody a hladké mouky! Asi nejrychlejší způsob jak zahustit guláš. Rozmícháte mouku s vodou a postupně za stálého míchání guláše přiléváte dokud není omáčka dostatečně hustá.
Proč zhořkne guláš
Proč guláš někdy zhořkne Nejspíš nesprávně zacházíte s mletou paprikou. Jakmile opražíte cibuli, odstavte hrnec z ohně, nechte chvíli vychladnout a až poté přidejte papriku. Promíchejte, vyčkejte, dokud ji cibule nenasákne, a potom vraťte na oheň a podlévejte.
Jaké koření se dává do guláše
Co se koření týká, zpravidla se používá jen sůl, případně koření, které se chystá na zabijačku samotnou, tedy pepř, kmín, majoránka, eventuálně i mleté nové koření. Někdy mletá paprika a samozřejmě cibule a česnek.