Co dělat když spadnu do jezu
Vypozorujte okamžik, kdy má hlavu nad vodou a je schopen se házečky ihned chytnout. Plovoucí lano ve válci bez předchozího kontaktu bude jen těžko hledat a navíc hrozí nebezpečí „zasmyčkování“. Co nejrychleji do bezpečí. Jestliže se toto podaří a plaváček se lana zachytí, je nutno ho co nejrychleji z válce vytáhnout.
Archiv
Jak se chovat na jezu
Při převržení na jezu je zásadní vesta. Loď neotáčíme zpět, vyprostíme se, lehneme si na záda nohama dopředu, abychom minimalizovali riziko zaklínění se o kameny. Nesnažíme se pod dně v proudu chodit, způsobíme si jen zranění, když nás proud strhne na kameny.
Jak funguje jez
Jez (nazývaný v místním názvosloví i stav, splav, či hatě) slouží k vzedmutí a stabilizaci vodní hladiny v říčním korytě. Díky tomu je možné určitou část vody odebírat mimo hlavní řečiště. Jez přehrazuje vodní tok v určité vzdálenosti pod bodem počátku vodního práva ( viz. bod A ).
Jak se sjíždí jez
Řízení na ploché desce jezu provedeme širokým záběrem odzadu nebo odpředu. Nad šikmým i nad kolmým jezem pádlujeme tak, jako nad válcem – až po hranu. Celé snažení o co největší rozjezd je v souladu s tím, co jsme si popsali v kapitolách o záběru: Loď je ovladatelná.
Jak se chovat na vodě
Na vodu patří správná obuv a vesta.Známe správnou techniku ovládání lodi.Nikdy nejezdíme sami, kamarády neopouštíme.Střízlivost je samozřejmostíLenoch se nadře (a zničí loď i pádlo)Jezy a překážky vždy nejprve prohlížíme.O půjčené vybavení se řádně staráme.I na tábořišti zůstáváme lidmi.
Jak sjíždět vodu
Vybav loď bezpečnostními pomůckami – tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným.
Jak se řídí kánoe
Zadák přidržuje loď za lub nebo límec blíže špičky lodi nebo za přední úchyt. Háček nastupuje do lodi první. Oba dva sedí v kánoi co nejblíže lubu (boku) kánoe na straně, na které pádlují. Sezení v lodi by mělo být pevné, ale nikoli ztrnulé, neboť pohybem celého těla přenášíme pohyb na loď.
Jak poznat nebezpečný jez
Jak poznám nebezpečný jezbřeh lemují pomníčky utonulých nebo výstražné cedule.nebezpečný jez bývá vyznačen v kilometráži řeky.vytváří se válec – voda se vrací zpět pod jez a plynule neodtékávoda tiše přepadáváznačně zpěněná voda.netvoří se žádné vlny.
Proč se staví jezy
Slouží k tomu, aby se spád vody využil pro výrobu energie (vodní mlýn, vodní pila, vodní elektrárna aj.), případně se buduje kvůli regulaci vodního toku (ochrana proti povodním, zvýšení splavnosti). Obvyklá výška jezu se pohybuje od necelého jednoho metru až po přibližně 3 metry.
Co je koruna jezu
Koruna jezu
– nejvyšší místo přepadu vody na jezu.
Jak se zdraví vodáci
Vodácký slovníkAhoj – vodácký pozdrav, skalní vodáci se takto zdraví, ikdyž se neznajíbarel – umělohmotný sud, do kterého vložíte věci, které nesmějí promoknout.bort – bok lodi.butyla – jiný název pro barel.cvaknout se – převrátit se na lodi.debl, deblovka – loď pro dvě osoby.
Jak se řídí loď
v levé ruce (pádluje na pravém boku lodi), musí zadák držet hlavičku pádla v ruce pravé (pádluje na levém boku lodi). Shodné držení pádla stejnou rukou za hlavičku (pádlování na shodné straně) výrazně zvyšuje riziko převrhnutí lodi. Takovéto držení je na školních vodáckých akcích nepřípustné.
Jaké boty si vzít na vodu
Obuv na vodu – ať už zvolíte neoprenové nebo staré tenisky, obuv by měla mít plnou špičku, musí na noze dobře držet a podrážka by neměla klouzat. Obuv vaše nohy chrání před ostrými předměty ve vodě. Boty by neměly příliš sát vodu. Naprosto nevhodné jsou sandály, crocsy nebo pantofle.
Kam na vodu 2023
Díky vydatným dešťům z minulých týdnů jsou všechny naše nejznámější řeky sjízdné. K vodáckému dobrodružství láká například Lužnice (i horní tok), Sázava (z Ledče i Týnce), Vltava, Orlice (Divoká i Tichá), Bílina, Mže, Odra, Ohře, Ploučnice, Jizera a samozřejmě Berounka nebo Morava.
Co dělá zadák
Zadák (kormidelník, kotrč), oproti tomu, sedí vždy vzadu a je zodpovědný za správný směr plavby i za bezpečnost lodi a posádky. Proto by se vždy mělo jednat o zkušenějšího vodáka z dvojice, který již má s jízdou na kánoi nějaké zkušenosti.
Jak se sedí v kánoi
Nejlepší je sezení s blokem pěny. Ten se dá libovolně zvyšovat a tvarovat, u obou typů kanoí s velkým (nové) i malým (staré a originální plastové singly) otvorem je to možné. Dokonce si můžete udělat různě vysokou část sedačky na suchý zip, sjíždět řeku pohodlně a na nácvik si sezení snížit.
Jaký je rozdíl mezi jezem a splavem
Rozdíl je především v tom, že splav se obvykle buduje na stojaté vodě a slouží k regulaci výšky vodní hladiny, zatímco jez se buduje na tekoucí vodě a slouží ke vzedmutí hladiny vodního toku.
Co je to Slajsna
Část jezu, která je určená ke sjíždění. Šlajsna má pravou a levou kozu, mezi nimiž je propust, kudy teče proud.
Co dělá háček na lodi
Hlavní úlohou háčka je dávat pozor na cestu, není-li pod hladinou skryt nějaký balvan, kmen či jiná překážka, která by mohla loď poškodit, případně způsobit posádce rovnou nechtěnou koupel.
Jaké jídlo si vzít na vodu
Jedete na vodu 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalitKuskus. Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo.Ovesná kaše. Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti.Sušené maso.Špek.Tuňák.Rýže.Polenta a kaše z pytlíku.
Jakou sjet Řeků
Nejvíce a nejčastěji sjížděnou řekou u nás je bezesporu Vltava, vodáky však vídáme i jinde – na klidné Lužnici, divoké Sázavě, pro začátečníky jednodušší Berounce, neprávem opomíjené Orlici. Každá řeka má něco svého, své kouzlo a tajemství, kterým láká muže i ženy na kánoi, raftu nebo na jiné lodi.
Jak sjet Moravu
Řeka Morava je splavná v úseku od Hanušovic do Olomouce, což je cca 100 km. Úsek Hanušovice – Postřelmov není kvůli nedostatku vody sjízdný celoročně. Od Postřelmova do Olomouce však můžete plout po celý rok. Tento úsek je dlouhý cca 70 km a dá se ujet za 3 -4 dny.
Co na sebe na vodu
Proto doporučujeme pořídit si vodáckou bundu, kalhoty, savé funkční prádlo a nepromokavé vodácké boty. Najdete u nás ale také neoprenové ponožky, neopreny, čepice, rukavice i další speciální oblečení na vodu, jako jsou šprickobundy nebo suché obleky.
Kdo je háček
Kdo je vpředu a vidí na cestu, ten je šéf. O tom si mohou háčkové nechat pouze zdát. Háček je totiž označení jednoho z dvou členů posádky kánoe – toho, který sedí vpředu.
Jak se řídí kanoe
v levé ruce (pádluje na pravém boku lodi), musí zadák držet hlavičku pádla v ruce pravé (pádluje na levém boku lodi). Shodné držení pádla stejnou rukou za hlavičku (pádlování na shodné straně) výrazně zvyšuje riziko převrhnutí lodi. Takovéto držení je na školních vodáckých akcích nepřípustné.