Jak se jí jerky?

Jak jíst jerky

Jerky jsou určené k přímé spotřebě, stačí jen otevřít sáček… 25g sušeného masa odpovídá 60g syrového masa, se všemi prospěšnými nutričními hodnotami. Kalorická hodnota 1 balení Jerky se pohybuje v rozmezí od 237 do 270 kJ. Jerky se tímto řadí mezi potraviny vhodné pro stravování během redukční diety.
Archiv

Jak se krájí maso na jerky

TIP: Doporučuje se krájet po vlákně, tedy opačně, než při krájení vařeného masa. Maso krájené po vlákně se bude lépe prosušovat a odtrhávat.
Archiv

Jak se vyrábí jerky

Na začátku samotné výroby se maso porcuje na silnější pruhy a marinuje bez cukru – pouze ve směsi koření, vinného octu a soli po dobu minimálně 24 hodin. Poté se celé kusy okoření, zavěsí na háky a suší při teplotě do 30°C a to pomalu, po dobu 4-14 dní dle typu masa, jeho vyzrálosti a velikosti jednotlivých pruhů.

Jak dlouho sušit jerky

Přímo nad plech pak umístíme mřížku s vyskládaným masem. Po 15 minutách teplotu stáhneme na 55 °C a necháme maso sušit přibližně 9–12 hodin. Velmi záleží na tloušťce masa, troubě atd. Hotové sušené maso jerky by se mělo dát dobře rozlomit, pokud ho oběma rukami stačíme a chceme přelomit.
Archiv

Proč jíst jerky

Jerky se tímto tedy řadí i mezi potraviny vhodné pro stravování během redukční diety. Příjem kalorií pro dietní režim je totiž stanoven na maximum 2 000 kcal denně. I malý kousek sušeného masa však obsahuje velké množství energie, které následně využijete během dne.

Jak dlouho vydrží jerky

Jak dlouho vydrží balení jerky otevřené

Jakmile totiž otevřete balíček s jerky, je maso ihned vystaveno vlhkosti a kyslíku. je balení, co nejdříve a co nejlépe znovu uzavřít. balení uchovávat spíše v řádu dnů, ideálně je do 48 hodin spotřebovat.

Jak dlouho vydrzi domaci jerky

Domácí sušené maso vydrží 1-2 měsíce. Tady si lépe vede to kupované, které můžete skladovat až 1 rok.

Jak dlouho marinovat maso na jerky

Vložte do chladničky a nechte marinovat po dobu nejméně 2 hodin. Doporučujeme ale vyčkat a nechat maso v lednici aspoň 12 hodin. Předehřejte troubu na 80 °C a na její dno si připravte plech, který zachytí odkapávající marinádu. Vyndejte maso z dózy a nechte ho okapat.

Z jakého masa udělat jerky

Je potřeba vybírat libové kusy bez tuku a zbavit maso všech šlach, protože právě tyto části postupem času rády žluknou. Z hovězího volte kýtu, nízký roštěnec, vrchní šál nebo zadní obecně. Celý kus vložte na několik hodin do mrazáku a během toho nabruste tu nejlepší kudlu, kterou doma máte.

Jak okořenit jerky

Je potřeba použít velmi ostrý nůž a maso krájet na velmi tenké plátky, cca 2-5 mm, aby sušení probíhalo rovnoměrně. Poté hotové plátky osolíme a okořeníme dle chuti například grilovacím kořením, česnekem, sojovou omáčkou nebo třeba worcestrovkou.

Kdy jíst sušené maso

Sušené maso se ti místo oběda bude hodit při všech jiných příležitostech, než jsou ty běžné denní. V tomto případě je obrovskou výhodou jeho váha. Ideálně se tak hodí jako doplněk na lyže, během náročného dne, kdy nezbývá času na jídlo a nebo jen tak jako chuťovka k vínu či pivu.

Jak uchovat domácí jerky

Skladovat jej můžeme v teplotě od 0°C do 30°C. Ideální je sušené maso uchovat v pokojové teplotě a tmě, jelikož jerky nemá rádo denní světlo. Doporučujeme skladovat ve špajzu nebo šuplíku, ovšem pokud jerky zapomeneš v batohu, nic se nestane. Garantujeme, že takhle skladované sušené maso vydrží rok.

Co všechno se dá sušit

Všeobecně nejrozšířenější je sušení ovoce. Ve stejných sušičkách ale můžete sušit houby, zeleninu, bylinky, houby a dokonce i maso. K sušení si vždy vybírejte jen zralé plody bez plísně nebo jiného poškození a nastavte správnou teplotu sušičky potravin: 35–40 °C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.

Jak Susit jerky v sušičce

Vlastní sušení, skladování a využití sušeného masa – jerky

Nejdříve je dobré zapnout sušičku cca na 70 stupňů po dobu 20 minut, díky čemuž se v mase zničí případné bakterie a další škodlivé látky, potom snížíme teplotu na 50 stupňů a dosušíme.

Jak správně sušit maso

Nastavte troubu na 80ºC, na plech dejte pečící papír a přes něj grilovací mřížku. Maso se tak bude krásně sušit i ze spodu. Maso osušte od přebytečné marinády a rozprostřete rovnoměrně na mřížku. Sušte maso dokud nění suché – zhruba 3 – 4 hodiny.