Jak se jinak řekne dobromysl?

Jak sušit dobromysl

Sběr, sušení, uskladnění:

Suší se ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C. Schne dobře a při dosoušení ji můžeme vrstvit až do výše 40 cm. Skladujeme v uzavřených tmavých nádobách.

Kdy se sklízí dobromysl

Kdy a jak dobromysl sbírat a sušit

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe při slunečném počasí v červenci a srpnu, doporučuje se sběr krátce před rozkvětem. Nať sbíráme okolo poledne za plného slunce, kdy obsahuje maximum silic! Suší se ve svazečcích ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C.

Jak vypada dobromysl

Dobromysl obecná alias oregano (Origanum vulgare) je vytrvalá keříčkovitá bylina s chlupatým dřevnatým oddenkem a načervenale zbarvenými lodyhami, s malými zelenými listy dorůstající výšky až 60 cm. Květy se objevují v červenci a srpnu, jsou drobné, růžové či fialové barvy, seskupené v latech.

Jak pěstovat dobromysl

Dobromysl můžete vysévat přímo na stanoviště, ovšem v takovém případě musíte počítat s delší dobou klíčení. Lepší je semena předpěstovat a sazeničky potom vysadit do řádků na záhon. Doporučuje se ponechat mezi nimi více místa, neboť dobromysl má tendenci se značně rozrůstat. Bylinka má ráda suché a slunečné stanoviště.

Jak zpracovat dobromysl

Ze lžíce čerstvé nebo lžičky sušené kvetoucí nati na šálek vody připravíme voňavý, sladce nahořklý nálev, který podporuje trávení a vylučování žluči, odstraňuje křeče a mírní nadýmání. Při obtížích užíváme šálek třikrát denně přibližně půl hodiny před jídlem.

Jak se sklízí dobromysl

Dobromysl se většinou vyskytuje v mohutných porostech, a tak se dobře sklízí. Nať sbíráme v plném rozkvětu, nejlépe v dopoledních hodinách. Většinou jí odřezáváme v místě, kde začíná husté olistění lodyhy (délka natě 30-40cm). Vhodné nářadí ke sklizni je nůž nebo srp , nejlépe s pilovitým ostřím.

Kdy vysévat dobromysl

Semena vyséváme na jaře. Ven rostlinu vysazujeme v květnu. Zemina: Vhodná je dobře propustná vápenatá půda.

Na co je dobrá dobromysl

Dobromysl obecná je skvělým přírodním antibiotikem. Ačkoliv se standardní léčbě nevyrovná, pokud se zatím ke svému lékaři nechystáte, můžete se pokusit právě oreganem zmírnit projevy nachlazení. Silice této bylinky uvolňují křeče při kašli, působí jako dezinfekce a také usnadňují odkašlávání.

Na co se používá dobromysl

Dobromysl obecná je skvělým přírodním antibiotikem. Ačkoliv se standardní léčbě nevyrovná, pokud se zatím ke svému lékaři nechystáte, můžete se pokusit právě oreganem zmírnit projevy nachlazení. Silice této bylinky uvolňují křeče při kašli, působí jako dezinfekce a také usnadňují odkašlávání.

Co léčí Truskavec

Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá dosud, ale v praxi se využívá spíše jeho stahujících účinků, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny.

Kde roste Dobromysl obecná

Stanoviště V Česku roste v křovinách, ve světlých lesích a lesních lemech, na pasekách, na slunných stráních a na mělkých půdách spíše alkalických. Často se pěstuje v zahradách.

Jak vypadá Truskavec

Truskavec neboli rdesno ptačí (latinsky Polygonum aviculare) je hojně rozšířená rostlina, roste takřka po celém světě a často je nežádoucím plevelem na polích i v zahradách. Má poléhavou větvenou lodyhu, drobné oválné listy a bělavé, případně bílé květy. Plodem je trojhranná nažka.

Na co se používá Řepík

Řepíkové kloktadlo působí na zdraví horních cest dýchacích, sliznic a dásní v ústech. Tento nálev ke kloktání mohou používat i těhotné ženy. Velmi oblíbené je použití řepíku ve formě nálevu k oplachu kožních obtíží různého charakteru.

Jak udělat odvar z řepíku

Odvar léčí kůži

Připravíme ho ze dvou až tří polévkových lžic řepíku, jež dáme do čtvrt litru studené vody a dvě až pět minut povaříme. Potom scedíme. Vlažný odvar používáme jak ke kloktání, tak k omývání zanícené pokožky, skvělý je při akné.

Co se sbírá u řepíku

Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje třísloviny, silice, kyselinu křemičitou, dále hořčiny, cholin, flavonoidy, vitamín C a minerální látky jako železo a křemík. Řepík je výbornou bylinkou pro zdraví celé rodiny.

Kdy sušit řepík

Na sušení se sbírá nať v období od června do září. Nať sušíme v tenkých vrstvách nebo kytičkách zavěšených na dobře větraném a suchém místě, nejlépe na půdě.

Jak léčí řepík

Tlumí zánětlivé procesy sliznic v těle. Řepík intenzivně stimuluje činnost žlučníku a pomáhá s detoxikací jater, zlepšuje metabolismus tuků a hladinu cholesterolu. Přispívá ke správnému trávení potravy a působí proti průjmům. Řepík se dá používat i zevně při kožních problémech formou mastí, obkladů a koupelí.

Jak dlouho pít řepík

Čaj z řepíku

Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme a můžeme popíjet. Čaj pijeme 3× denně po dobu 4 týdnů.

Jak dlouho užívat řepík

Čaj z řepíku

Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme a můžeme popíjet. Čaj pijeme 3× denně po dobu 4 týdnů.