Jak se jmenuje Praha 8?

Jak se jmenuje Praha 10

Praha 10 – Vršovice, Strašnice, Malešice. Praha 11 – Chodov, Háje. Praha 12 – Modřany, Libuš, Kamýk.
Archiv

Jak se dělí Praha

Praha je rozdělena na 57 samosprávných městských částí se zvoleným zastupitelstvem. Dvacet dva z nich má číslo a zajišťuje další státní správu pro území svého správního obvodu. Slangově se používá označení „velké městské části“ a obracíte se na ně obvykle tehdy, pokud potřebujete nové průkazy nebo stavební povolení.

Jak se jmenuje část Prahy

Městské části s přenesenou působností (22)

Městská část (starší název) Obvod Počet obyvatel k 31.12.2021
Praha 18 (Praha-Letňany) Praha 9 21 230
Praha 19 (Praha-Kbely) Praha 9 7 095
Praha 20 (Praha-Horní Počernice) Praha 9 15 486
Praha 21 (Praha-Újezd nad Lesy) Praha 9 10 490

Jak se jmenuje Praha 4

PRAHA 4 a 5

Nusle: Původně se nazývaly Neosvitly. Tímto slovem se označovali lidé, kteří žili na neosvětleném místě, v tomto případě v tmavém nuselském údolí. Michle: Jmenuje se podle zakladatele vsi, kterým byl jakýsi Michel.
Archiv

Jak se jmenuje Praha 5

Centrální částí Prahy 5 je Smíchov, zmiňovaný snad poprvé na konci 13.

Kdo založil Prahu 1

„Se zakladateli dynastie [Přemyslem a jeho manželkou] je ovšem – a to už u Kristiána i u Kosmy – spojen další závažný čin: založení Prahy. A přece můžeme na podkladě archeologického výzkumu dnes už téměř jednoznačně prohlásit, že pražský hrad založil Bořivoj.

Co je část obce Praha

Zákon o hlavním městě Praze pojem „část obce“ nezavádí. Ve statistické praxi se za části obce v Praze považují katastrální území, domy se označují a evidují podle příslušnosti ke katastrálnímu území.

Jak se říká jinak Praze

Praha se může už odnepaměti chlubit celou řadou přízvisek a přezdívek. Je totiž stověžatá, kamenná i zlatá, známé osobnosti o ní hovořily jako o paní celých Čech či perle měst. Vyberte, jaké přízvisko se pro Prahu nejvíc líbí vám. Česká metropole má odjakživa svůj náboj, ale také mnoho tváří.

Co patří do Prahy 5

Prahu 5 v tomto rozsahu tvoří celá katastrální území Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice a Smíchov a části katastrálních území Jinonice, Malá Strana a Břevnov. Správní obvod Praha 5 je území, na kterém vykonává městská část Praha 5 (jednotka územní samosprávy) určitý rozsah státní správy v přenesené působnosti.

Proč se jmenuje Praha

Název prý vznikl na základě situace, kdy před mnoha lety jistý muž tesal práh svého domu, který byl jedním z prvních na místě dnešního Pražského hradu… „Protože se u nízkého prahu i velcí pánové sklánějí, podle této příhody hrad, jejž vystavíte, nazvete Prahou,“ napsal tehdy Kosmas do své kroniky.

Jaké jsou nejstarší části Prahy

Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Malá strana. První městský obvod je nejstarší částí Prahy a zároveň jejím centrem. Rozkládá se na ploše 550 h. Naleznete tu převážnou většinu památek včetně významných míst jako je Staroměstské náměstí, Václavské náměstí či Národní třída.

Jak se také říká Praze

Stověžatá, matka měst nebo také zlatá Praha – to jsou ty nejznámější přívlastky, které se pojí s metropolí České republiky, jež je naším nejnavštěvovanějším městem.

Co patří do Prahy 10

Prahu 10 v tomto rozsahu tvoří celé katastrální území Vršovice a části katastrálních území Strašnice, Malešice, Záběhlice, Michle, Vinohrady, Hrdlořezy, Hloubětín a Žižkov.

Proč se Praze říká Zlata

Praha však není jen z kamene, ale i ze zlata. Přirovnání k třpytivému kovu údajně získala v době vlády císaře Karla IV., kdy byly věže Pražského hradu pozlaceny. Další pověst říká, že to bylo díky omítkám zdejších domů a paláců, do kterých se přimíchával písek z Vltavy se zlatými třpytkami.

Jaká je největší část Prahy

Jako největší městská část v ČR má Praha 45 zastupitelů (což příslušně zvyšuje údaje o počtech hlasů ve volbách níže).

Jak dlouho je Praha hlavni město

Roku 1784 spojil císař Josef II. dosud samostatná pražská města (Staré Město, Nové Město, Malou Stranu a Hradčany) v jednotné hlavní město Prahu. To se v průběhu 19. století stalo centrem českého národního obrození a 28.10.1918 hlavním městem samostatné Československé republiky.

Jak se jmenuje Praha

Praha (v češtině, slovenštině, ukrajinštině a běloruštině; v germánských jazycích Prag; v ostatních slovanských a románských jazycích Praga, anglicky a francouzsky Prague, v ostatních jazycích podle těchto tří variant) je hlavní město a současně největší město Česka, zároveň je 15. největším městem Evropské unie.

Čím je Praha výjimečná

Románské kostelíky i podzemí, gotické chrámy, barokní paláce a zahrady, mondénnost secesních budov a unikátní kubistická architektura z ní dělají místo, které nemá ve světě obdoby. Nemusíte být zrovna znalci jednotlivých uměleckých slohů, abyste si vychutnali architektonickou rozmanitost české metropole.

Kdo sídlil v Praze

Praha se stala významným centrem na konci 9. století, kdy si ji volí za sídlo Přemyslovci, kteří začali budovat české knížectví. Rozvíjející se podhradí na obou březích Vltavy obklopující přemyslovské hradiště a později hrad se ve 13. století proměnilo na opevněné vrcholně středověké město.

Proč se říká stověžatá Praha

Na začátku 19. století napočítal matematik bernardo Bolzano v Praze 103 věží (bez vodáren a měšťanských domů) a odtud vzniklo i pojmenování – Praha stověžatá. Dnes se oficiálně podle Pražské informační služby (PIS) v Praze uvádí přes 500 věží.

Proč se jmenuje Praha Praha

Název prý vznikl na základě situace, kdy před mnoha lety jistý muž tesal práh svého domu, který byl jedním z prvních na místě dnešního Pražského hradu… „Protože se u nízkého prahu i velcí pánové sklánějí, podle této příhody hrad, jejž vystavíte, nazvete Prahou,“ napsal tehdy Kosmas do své kroniky.

Jak se jinak říká Praze

Praha se může už odnepaměti chlubit celou řadou přízvisek a přezdívek. Je totiž stověžatá, kamenná i zlatá, známé osobnosti o ní hovořily jako o paní celých Čech či perle měst.

Kdo založil Prahu

Český král a budoucí římský císař Karel IV. osobně položil 26. března 1348 základní kámen Nového Města pražského, po jehož vybudování se měla Praha přeměnit v hospodářské a politické centrum Evropy.

Co znamená slovo Praha

podle prahů, tj. trámů v hatích přes vltavský brod. Další možný původ je ze slovesného základu: od pražiti (vypalovat, myšleno odstraňovat lesní porost ohněm) nebo prahnouti (být suchý, vysychat, stávat se vyprahlým) — pak by jméno praha znamenalo „místo vyprahlé sluncem“.

Co víme o Praze

Praha se rozkládá na území 496 km² a žije zde okolo 1,3 milionu obyvatel, v pražské metropolitní oblasti žije zhruba 2,1 milionu obyvatel. Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy.