Jak se kope křen?

Jak se pozná křen

Druhy se od sebe odlišují hlavně velikosti květů a plodů (šešulek) a kořenem. Křen selský má menší květy i plody a kořen ostře pálivý (rozmnožuje se vegetativně), kořen křenu velkoplodého je sladký až mírně pálivý (rozmnožuje se semeny).

Jak se množí křen

Na jaře jim odtrhneme tenké kořínky a nařežeme řízky asi 20 cm dlouhé. Pak je sázíme mírně šikmo do hloubky 15 cm. Původní vegetační vrchol čili horní konec řízku, který jsme si označili, by měl směřovat k povrchu půdy. Koncem června kořeny odhrneme, ve střední části z nich odstraníme tenké kořínky a zase je přihrneme.

Jak se sklízí křen

Křen sklízejte pozdě na podzim, po odumření listů (v říjnu až listopadu). Křen opatrně vyryjte, z postranních kořenů si připravte řízky na další rok. Ve vlhkém písku v chladném sklepě vydrží několik měsíců. Pro konzumaci by kořen neměl být delší než 30-35 cm a v průměru by neměl mít více než 2 cm.

Kdy se vytahuje křen

Jeho sklizeň by se neměla uspěchat, čeká se na ochlazení, až rostlině zhnědnou listy. S příchodem prvních mrazíků začnou křenu odumírat listy a živiny z rostliny se stahují do kořenů. Právě v této době je ideální kořeny vyrýt, protože budou obsahovat nejvíce vitamínů a dalších prospěšných látek.

Proč křen pálí

Křen je cenným zdrojem celé škály vitaminů i minerálů, ovšem hlavní roli v jeho očistných účincích na trávicí i dýchací cesty hrají sirné silice. Právě z nich nás při strouhání křenu pálí oči i nos.

Proč jíst křen

Léčivé vlastnosti:

Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) působení, kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním.

Jak pěstovat křen v květináči

Půda by měla být humózní a stále vlhká. V případě pěstování v nádobě je tedy zapotřebí rostlinu občas zalít. Nádoba nesmí být mělká. Čím hlubší a širší květináč bude, tím lépe.

Proč Křen pálí

Křen je cenným zdrojem celé škály vitaminů i minerálů, ovšem hlavní roli v jeho očistných účincích na trávicí i dýchací cesty hrají sirné silice. Právě z nich nás při strouhání křenu pálí oči i nos.

Co léčí křen

Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru. Preventivně chrání před rakovinou trávicího ústrojí.

Jak zjemnit křen

Zjemnit ho můžete přidáním zakysané smetany nebo povařením v mléce. Pokud se vám nepodaří spotřebovat celý křen, nesmutněte. Můžete ho nastrouhat do hořčice, nebo zabalit do vlhkého plátýnka a umístit do spodní části lednice. Důležité je, aby nevyschnul.

Na co je zdravý křen

Křen také dokáže z našeho těla vyhnat různé infekce, je proto vhodný při nachlazení, angíně a chřipce. Dokáže zničit původce onemocnění v našem zažívacím traktu. V malých dávkách navíc křen povzbuzuje chuť k jídlu a činnost trávicí soustavy, usnadňuje odkašlávání a má mírný močopudný účinek.

Jaké účinky má křen

Léčivé účinky křenu:

Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru.

Kde se daří křenu

I když křenu nejlépe prospívá kyprá, lehčí a výživná půda, dařit se mu bude prakticky v jakékoli půdě. Chceme-li však velké a dlouhé kořeny, musí být vrstva kypré půdy silná alespoň 30 cm a těžké půdy je třeba zlehčit pískem. Každé rostlině též prospěje alespoň kyblík kompostu.

Jak oživit křen

Křen nastrouháme najemno, pokapeme octem (prevence proti ztmavnutí) a svaříme vodu se solí a octem. Poměr vody a octa bude 1 ku 10, solíme dle potřeby. Zavařujeme klasicky zhruba 20 minut při 80 °C. Naložený křen uchováváme na tmavém chladnějším místě.

Co se hodí ke křenu

Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu. V hrnci rozpustíme máslo, které zaprášíme moukou, zalijeme vývarem a přidáme trochu mléka, osolíme, opepříme a za stálého míchání provaříme.

Co s kvetoucím křenem

Na bíle kvetoucí křen je však pěkný pohled, proto můžete květenství zastřihnout až při uvadání. Pěstitelé, kteří usilují o co nejkvalitnější sklizeň, kořeny v průběhu vegetace (počátkem léta) poodhrnou, osekají postranní kořínky a odkopnou postranní výhony, ponechají pouze jeden hlavní.

Jak dlouho vydrží křen

Maximálně se může stát, že při vyšších teplotách začne křen rašit, kořen se vyčerpává, měkne a ztrácí na chuti i síle. Ve vlhkém písku a na chladném místě (teplota je doporučována kolem 8 – 10 oC), vydrží křen spolehlivě až do jara, kdy stále chutná jako čerstvý.

Jak nejlépe uchovat křen

V chladu: Několik dnů ho můžeme uchovat v misce v chladnu, ale brzy začne vysychat. Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice.

Co s nastrouhaným křenem

Nastrouhaný křen, který jste si dali do uzavíratelné nádoby, může mít spoustu následujících využít. Buď ho můžete pojídat syrový, zavařit, nebo ho zamrazit, což je nejrychlejší způsob. Pro mražení stačí křen zakápnout citronovou šťávou či octem proti zčernání a dát do igelitového sáčku nebo dobře těsnící nádoby.

Jak se zbavit křenu

Na jaře se ale zase objeví spousta nových rostlin křenu. Křen má totiž velice hluboký a rozsáhlý kořenový systém a na zbytcích kořenů se stále objevují nové listové růžice. Vzniká problém, jak se křenu zbavit natrvalo. Měli bychom začít důkladným přerytím celé plochy a důsledné vysbíráním všech kořenů.

Jak zakonzervovat křen

Křen omyjeme, zabalíme celý pevně do mokrého papíru, vložíme do mikroténového sáčku, kolem dokola sáček převážeme 1- 2 gumičkami. Křen uložíme do lednice do šuplíku na zeleninu a ukrajujeme, když potřebujeme. Křen vydrží jako čerstvý i rok, dokonce na něm začnou rašit lístečky.

Jak uchovat křen na zimu

Maximálně se může stát, že při vyšších teplotách začne křen rašit, kořen se vyčerpává, měkne a ztrácí na chuti i síle. Ve vlhkém písku a na chladném místě (teplota je doporučována kolem 8 – 10 oC), vydrží křen spolehlivě až do jara, kdy stále chutná jako čerstvý.

Jak udržet křen

Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice. Takto křen vydrží velmi dlouho svěží.

Jak vyrobit domácí křen

Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme s 2 dcl převařené vody, 1 dcl oleje, lžící cukru, lžící octa a lžičkou soli. Vytvořenou kaši plníme do malých skleniček od přesnídávek (z množství jsou 3 a půl sklenky) a uložíme do lednice, kde nám tato směs vydrží až 1 rok.