Jak se Kucha Zajic
Když ještě teplý jde kůže stáhout přes břicho celkem snadno, tahem dolů Za studena budete muset kůži opatrně ořezávat a kůži táhat dolů. Když se takhle kůže stáhne z celého králíka(zajíce), vydloubnout oči. Pak rozříznout břicho, vyvrhnout. Od jater vyříznout žluč, oddělit ledviny.
ArchivPodobné
Jak stáhnout zajíce z kůže
Zajíce zavěsíme hlavou dolů nejlépe do průvanu na chladném místě a stáhneme z kůže. Zajíc nebo králík se stahuje tzv. do pytle. A to od zadních běhů, kde provedeme řez vnitřní stranou běhů až k řitnímu otvoru a stahujeme srstí dovnitř, i s předními běhy a hlavou.
Jak chutná zajíc
Zajíc má chutné maso s intenzivní zvěřinovou chutí, je křehké, šťavnaté, vyznačuje se charakteristickou červenohnědou barvou.
Jak naporcovat zajíce
Zaječí zadek i plecka vcelku opláchneme, rozdělíme na porce a každou porci po vlákně protáhneme slaninou. Klouby nařízneme a kýtky můžeme vykostit, lépe se takto porcují. Na másle zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme zbylé odřezky ze slaniny a osoloné porce zajíce na tom opečeme po obou stranách.
Kdy stáhnout zajíce
Hned po lovu se totiž maso vozí do velkých chladících boxů kde maso zraje. Nejideálnější je, pokud je čerstvě zabit, ho nechat 2–3 dny viset, pokud víte že je chladno, pak ho stáhnout nebo oškubat a zamarinovat s bylinkami,“ říká Radek David, šéfkuchař restaurací La Veranda a Babiččina zahrada.
Jak dlouho má viset zajíc
Nejideálnější je, pokud je čerstvě zabit, ho nechat 2–3 dny viset, pokud víte že je chladno, pak ho stáhnout nebo oškubat a zamarinovat s bylinkami,“ říká Radek David, šéfkuchař restaurací La Veranda a Babiččina zahrada.
Jak dlouho se peče zajíc
Zajíce naložíme v pekáčku do koření s olejem a trochou vody, přiklopíme a necháme den uležet. Pečeme přiklopené na 200°C cca 1,5-2 hodiny, podle toho, jak je zajíc starý.
Jak poznat stáří zajíce
Také podle chování můžeme orientačně soudit na věk jedince, starší zajíc je obyčejně opatrnější, rychleji kličkuje, vyhledává si lože na příhodném místě a dříve se do něj vrací pokud byl vyplašen. U ulovených zajíců lze věk rozeznat již mnohem spolehlivěji než u zajíců živých.
Jak dlouho se Koji zajíc
Na jaře a podzim jsou vrhy méně početné. Pozdní jaro a léto přinášejí vrhy nejpočetnější. Doba březosti zajíce je 42–44 dní. Laktace a kojení trvají 3 týdny.
Jak se dělá zajíc
Očištěnou zeleninu a cibuli nakrájíme na plátky a osmahneme na rozehřátém oleji. Přidáme koření, trošku octa a mírně zalijeme vodou. Do takto připraveného základu vložíme zajíce, a pod pokličkou dusíme doměkka. Měkkého zajíce vyjmeme, omáčku zahustíme jíškou, zalijeme mlékem a vodou, rozšleháme a provaříme.
Jak Upect velikonocniho Zajicka
V míse vyšlehejte smetanu, vejce a oba cukry do pěny. Pak zapracujte mouku s práškem do pečiva. Formu na zajíčka vymažte rozpuštěným máslem a vysypte moukou, těsto do ni nalijte a přiklopte. Pečte v předehřáté troubě na 175 °C asi 60 minut.
Jaké zvuky vydává zajíc
Zajíc se skoro neozývá, v nebezpečí varuje dupáním, podobně jako králík. Pokud je poraněný nebo jinak ohrožený, např. pronásledovaný psem, hlasitě naříká. Tento nelibozvučný, silný hlas, který se podobá mňoukání kočky, myslivci označují jako vřeštění.
Jak vypadá zajíc
Vzhled. Žlutohnědé až hnědošedé barvy s krátkým černým ocasem s bílou špičkou a dlouhýma ušima. Takový je zajíc. Většina lidí stále řadí zajíce do řádu hlodavců.
Jak daleko doskočí zajíc
Výborně skáče do výšky přes 1 m a do dálky až 6 m. Podle jiných údajů dosahuje maximální rychlosti běhu kolem 55 km/h a do dálky doskočí až kolem 5 metrů.
Jak dlouho péct velikonočního zajíčka
Pečeme v předehřáté troubě na 150°C asi 2 minuty. Poté teplotu zvýšíme na 190°C a pečeme asi 15 minut (podle velikosti formiček). Upečeného zajíčka poznáme pomocí špejle. Píchneme do těsta, pokud se na špejli těsto nenalepí, zajíček je hotový.
Jak spí zajíc
Některé králíky můžeme zastihnout ve spací pozici, ale s otevřenýma očima. Tento stav někdy chovatelé nazývají „transem“. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek divokých instinktů – například zajíci prokazatelně dokážou „spát“ s otevřenýma očima. Přesnější by ale bylo říci, že cíleně předstírají mrtvého.
Jak vidí zajíc
Zajíci jsou v podstatě samotáři, výborně vybavení pro život. Jejich oči vidí horizont v okruhu téměř 360 stupňů, dlouhé uši s černou špičkou slyší každé šustnutí a nohy dovedou vyvinout rychlost až 70 kilometrů za hodinu, a ještě k tomu kličkovat.
Jak dlouho se dožívá zajíc
Za rok může odchovat až 27 mláďat. Délka života: V zajetí se dožívá až 4 let, v přírodě se průměrný věk pohybuje mezi 3–6 měsíci.
Jak se říká mláděti zajíce
Samec: zajíc. Samice: zaječka, zaječice. Mládě: zajíče, zajíček.
Co je velikonoční zajíček
Zajíček se považuje za symbol zmrtvýchvstání. Jelikož nemá oční víčka, nikdy nespí. Tradice zajíčka, který nosí vajíčka, dorazila do České republiky z Německa. Zajíc patří k symbolům Velikonoc i proto, že se na jaře často dostává do blízkosti lidských obydlí, kde hledá potravu.
Které zvíře spí nejvíc
Rekordman spí 20 hodin
Bezkonkurenčně největším spáčem je netopýr, který spí téměř 20 hodin denně.
Jak dlouho žijí zajíci
Vyhovují mu také okraje lesů, vyskytuje se až po horní hranici lesa, a to i uprostřed velkých lesních celků, jako je Šumava. Třída: savci Řád: hmyzožravci Čeleď: rejskovití Mláďata: Během roku mívá jeden až dva vrhy s 5–6 (nejvýše 9) mláďaty. U samice zůstávají asi 3 týdny. Délka života: asi 1, 5 roku.
Co okusuje zajíc
Délka jeho těla 48 až 67 cm, výška 11 až 15 cm. Zajíc polní má celou řadu nepřátel. Ať již na zemi a nebo ve vzduchu. K jeho přirozeným nepřátelům patří liška, tchoř, kuna, velcí draví ptáci a velké druhy sov (výři).
Co jí zajíc v lese
Ochrana
český název | Zajíc polní |
---|---|
potrava | zrní, plody, tráva a jiné rostliny a mladé stromky, občas drobní živočichové |
doba březosti | 30 – 44 dní |
počet mláďat | 1 – 15 |
ochrana | není zvlášť legislativně chráněn. Hájen vyhláškou 245sb. |
Co symbolizuje zajíc
Keltové věřili, že zajíc je ve spojení s ženským cyklem a s měsícem. Pohanská bohyně Ostara měla zajíce jako symbol plodnosti ve svém znamení pro jeho výbornou schopnost reprodukce. Při šíření křesťanství do pohanských zemí využili mniši již zavedených oslav jara a spojili je s křesťanským svátkem zmrtvýchvstání.