Jak se léčí natržená slezina?

Jak se pozná natržená slezina

Klinicky se projevuje poranění sleziny bolestí levého nadbřišku s nastupujícími příznaky hypovolemického hemoragického šoku- tachykardií, poklesem krevního tlaku, progresívní tachykardií, bledou a zpocenou pokožkou.
Archiv

Jak se léčí slezina

Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

V ideálním případě se vzdejte i sladkostí, polotovarů, bílé mouky, kávy a veškerého alkoholu. Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku.

Jak dlouho se hoji slezina

trvá cca 48 hod. subkapsulární hematom, susp.
Archiv

Jak se léčí zvětšená slezina

pokud vyšetření nezjistilo žádnou příčinu zvětšení jater a sleziny, léčba spočívá hlavně ve změně životního stylu. Doporučuje se vynechat alkohol a kouření, dbát na pestrou zdravou stravu. Prospěšná je pravidelná strava, složená z raději menších porcí, které se podávají vícekrát denně (5-6x).

Kde bolí slezina

Za normálních okolností je slezina skryta pod žeberním obloukem, nehmatná a poměrně dobře chráněná. Za jistých okolností ovšem dochází k jejímu zvětšení, což může být doprovázeno nepříjemnými pocity tlaku a plnosti a někdy i bolestí břicha, která je lokalizována do levého boku a do levého podžebří.

Co škodí slezině

Slezinu nejvíce oslabuje nesprávná strava, nadměrné starosti, přepracování či duševní únava. Oslabená slezina neumí správně zpracovávat potravu a tekutiny (na vyživující energii čchi Qi a krev XUE) a důsledkem toho se může hromadit tzv. kalného vlhka, jež prosakuje do spodní části těla.

Co se stane když praskne slezina

Při úplném roztržení tkáně sleziny i s jejím pouzdrem dochází ke krvácení do dutiny břišní a vzniku šokového stavu. Poměrně často ovšem dojde pouze k natržení a nenápadnému krvácení do pouzdra sleziny, které roztrženo není. Zvětšující se hematom (ohraničené ložisko krve) nicméně pouzdro začne napínat.

Jaké bylinky na slezinu

Velmi posilující je mírně prohřívající koření jako zázvor, kurkuma, kardamom, skořice a hřebíček. Z bylin je silným doplňovačem sleziny žen-šen a kozinec blanitý. Dále slezině prospívá puškvorec, řepík, měsíček, sléz a další.

Co nemá ráda slezina

Slezině neprospívají sladkosti, kravské mléko, jídla těžká, tučná, konzervovaná a nemá ráda ani mnoho syrového ovoce a zeleniny (zvláště v chladných měsících). Naopak slezina miluje kaše, polévky a tepelně upravenou zeleninu.